Europejski Bank Centralny (EBC) zwraca uwagę na swym oficjalnym blogu, że bojkotowanie w Europie towarów z USA staje się wyraźnym i potencjalnie „długofalowym trendem”, a konsumenci są „zdecydowani rezygnować z amerykańskich produktów” - informuje w poniedziałek „New York Times”.


Odkąd prezydent Donald Trump postanowił wprowadzić cła na partnerów handlowych Ameryki europejscy konsumenci wydają się być zniechęceni do towarów importowanych z USA. Nawet McDonald’s zauważył spadek liczby klientów, a Tesla, której właścicielem jest doradca Trumpa i ważny sponsor jego kampanii wyborczej Elon Musk jest bojkotowana i ponosi poważne straty.
Spada sprzedaż ketchupu firmy Heinz, chipsów Lays, a w Szwecji posiadacze Tesli zaczęli naklejać na swe samochody naklejki z napisem „Wstyd” - wylicza nowojorski dziennik.
W Danii konsumenci zaczęli na Facebooku organizować kampanie bojkotu amerykańskich towarów. W marcu tamtejsza sieć dyskontów spożywczych Netto rozpoczęła oznaczanie europejskich produktów za pomocą gwiazdki, by pomóc w wyborze klientom, którzy bojkotują towary z USA. Była to reakcja na prośby klientów, którzy zwrócili uwagę, że podczas zakupów nie jest łatwo szybko znaleźć informację o producencie.
„Zniechęcenia Europejczyków do wieloletniego sojusznika nie będzie łatwo zmienić. Badanie EBC wskazało, że nawet jeśli wprowadzone zostaną 5-procentowe cła na amerykańskie towary sprzedawane w Europie, to Europejczycy nadal będą skłonni je ignorować” - pisze „NYT”.
Bank ustalił, że europejscy konsumenci są skłonni wybierać droższe towary i usługi, byle wziąć odwet za cła Trumpa - dodał dziennik.
Duńska grupa na Facebooku, która zabiega o bojkot towarów z USA, liczy 95 tys. osób, a jej członkowie pomagają sobie nawzajem ustalić, co naprawdę jest produkowane w Ameryce. (PAP)
fit/ mal/
arch.