Białoruski parlament zatwierdził zmiany w kodeksie karnym, które przewidują możliwość zastosowania kary śmierci za „usiłowanie przeprowadzenia aktu terroryzmu” i zezwolenie na użycie broni przez służby w celu zakończenia zamieszek - informuje w środę w mediach społecznościowych serwis Biełsat za oświadczeniem Rady Republiki, izby wyższej białoruskiego parlamentu.


Zgodnie z projektem ustawy proponuje się zmianę artykułu kodeksu karnego, który stanowi, że kara śmierci nie może być orzekana w przypadku przygotowania się do przestępstwa i usiłowania popełnienia przestępstwa. W nowej wersji wprowadzono wyjątki.
Karę śmierci można od teraz orzec m.in. w przypadku usiłowania zabójstwa przedstawiciela obcego państwa lub organizacji międzynarodowej w celu wywołania konfliktu lub wojny, jak i próby popełnienia aktu terroryzmu z wykorzystaniem materiałów jądrowych. Także w przypadku usiłowania zabójstwa osoby państwowej lub publicznej, które miałoby na celu wpłynięcie na podejmowanie decyzji przez władze czy zastraszenie ludności możliwe jest wymierzenie najwyższej kary (https://tinyurl.com/yz5kt2ve).
27 kwietnia niższa izba białoruskiego parlamentu przyjęła od razu w dwóch czytaniach projekt nowelizacji kodeksu karnego. Teraz, gdy ustawa została zatwierdziła Rada Republiki, zostanie przekazana do podpisu przez przywódcę Białorusi Aleksandra Łukaszenkę.
Zmiany w kodeksie karnym wejdą w życie 10 dni po oficjalnej publikacji.
łǰś jest jedynym krajem w Europie i Wspólnocie Niepodległych Państw, gdzie nadal stosuje się karę śmierci. Nie można na nią skazać kobiet oraz mężczyzn powyżej 65 i poniżej 18 roku życia. Wyrok jest wykonywany przez rozstrzelanie.
Według szacunków obrońców praw człowieka od powstania niezależnej Białorusi wykonano około 400 egzekucji. (PAP)
kjm/ tebe/
arch.