Dz

REKLAMA
WALLSTREET

SESJABanki najwyżej w historii. Przekroczony poziom 10 tys. pkt

2023-11-14 14:42, akt.2023-11-14 17:20
publikacja
2023-11-14 14:42
aktualizacja
2023-11-14 17:20

WIG-Banki wspiął się na nowy szczyt w czasie wtorkowego handlu na GPW. Indeks reprezentujący sektor bankowy jest najlepszy ze wszystkich branżowych z rynku głównego w tym roku. Za popytem na akcje stoją rekordowe zyski sektora i zmiana retoryki RPP oraz poprawa sentymentu na rynku akcji, wsparta najnowszymi danymi makro. 

Banki najwyżej w historii. Przekroczony poziom 10 tys. pkt
Banki najwyżej w historii. Przekroczony poziom 10 tys. pkt
/ܳٳٱٴdz

W czasie wtorkowego handlu indeks WIG-Banki przekroczył poziom 10 tys. pkt i zyskując 5,6 proc., osiągnął 10 336,65 pkt. To najwyżej w historii jego notowań, dla których datą bazową jest 31 grudnia 1998 r. Trzeba pamiętać, że to podobnie jak WIG, indeks typu dochodowego, który poza ceną akcji uwzględnia także dywidendy czy prawa poboru. Na koniec sesji wzrost wyniósł 5,58 proc. do 10 303,46 pkt. 

W tym roku sektor bankowy to główny motor napędzający hossę na szerokim rynku, jaki i w WIG20, gdzie jest notowanych aż 5 spółek z branży. Od początku roku indeks legitymuje się najlepszą stopą zwrotu ze wszystkich benchmarków, wynoszącą 60,7 proc. 

Najmocniej we wtorek wzrosły akcje PKO (6,63 proc.), Pekao (6,17 proc.), , Santandera (5,07 proc.) To podmioty o wysokiej płynności będące chętnie wybierane przez inwestrów zagranicznych do swoich portfeli. Pozostali także moco zyskiwali jak Handlowy (4,99 proc.), mBank (4,58 proc.), czy ING (4,16 proc.). 

Za rekordami na giełdowych wykresach stoją także rekordowe zyski generowane przez wysokie stopy procentowe. Tylko po dziewięciu miesiącach 2023 r. zaraportowane zyski całego sektora (także tego poza GPW) na poziomie 21,2 mld zł (wg danych KNF) są większe, niż razem wzięte wyniki za trzy poprzednie lata (2020-2022). Suma zysków dziesięciu giełdowych banków wyniosła ponad 21,8 mld zł. 


Przełożenie raportowanych zysków ma swoją ścisłą korelację z indeksem WIG-Banki, co zaprezentował kilka dni temu Tomasz Hońdo z Quercusa. Jednak raporty za III kwartał zostały już opublikowane, a popyt na akcje banków nie słabnie. To wynik m.in. zmiany w retoryce RPP po ostatnim posiedzeniu i braku trzeciego z rzędu cięcia stóp. W dodatku komunikacja prezesa NBP sugerowała dłuższą przerwę (być może do marca) przed kolejną obniżką, a to oznacza stabilne wysokie przychody odsetkowe banków na dłużej.

Widać już ruch na stawkach WIBOR. które znalazły się najwyżej od początku października. „Rada Polityki Pieniężnej nie zmieniła stóp procentowych, ale ponieważ wcześniej stawki WIBOR zdyskontowały kolejne cięcie, doszło do ich odbicia. I możliwe, że po skorygowaniu oczekiwań stawki WIBOR ustabilizują się przynajmniej na kilka miesięcy” – napisał Emil Szweda z portalu Obligacje.pl dla .

Wtorkowego paliwa do ponad 3-proc. wzrostów daje także sentyment zewnętrzny i opublikowane o 14.30 dane o inflacji w USA. Odczyt niższy od prognoz to prawdopodobnie definitywny koniec spekulacji o ewentualnej kolejnej podwyżce stóp Fed w tym cyklu. Spadał dolar oraz mocno zyskiwały ceny obligacji przy spadku rentowności, wspierając popyt na akcje.

Michał Kubicki

Źół:
Tematy
Advertisement

dzԳٲ(3)

dodaj komentarz
zoomek
Ja tylko delikatnie przypominam że środki finansowe wpłacone do banku stają się własnością banku. SN z roku 2016 - sprawdźcie sami.
https://www.bitchute.com/video/vTbuc2b24Kdv/
2 minuty
bha
Radość z tego raczej nie dla ogółu.
bawara
Na peronie? Jeszcze wiele przystanków i stacji

ʴǷɾąԱ: Sektor bankowy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki