Dz

REKLAMA
ASY BANKIERA

Afera GetBack. PK przeanalizuje postępowania wszczynane przez poszkodowanych

2024-08-22 18:44
publikacja
2024-08-22 18:44

Prokuratura Krajowa przeprowadzi niezależną ocenę akt postępowań sądowych wszczynanych przez poszkodowanych w aferze GetBack, chcących odzyskać swoje środki; wypracuje też stanowisko ws. możliwości udziału prokuratora w tych sprawach - poinformowała w czwartek PK.

Afera GetBack. PK przeanalizuje postępowania wszczynane przez poszkodowanych
Afera GetBack. PK przeanalizuje postępowania wszczynane przez poszkodowanych
fot. Michał Dyjuk / /󰿸鱫

Jak przekazała w komunikacie Prokuratura Krajowa, w czwartek Prokurator Generalny Adam Bodnar oraz przedstawiciele PK spotkali się z przedstawicielami Stowarzyszenia Poszkodowanych w Aferze GetBack. Spotkanie poświęcone było zagadnieniom pozakarnym, tj. inicjowaniu przez osoby poszkodowane w aferze GetBack cywilnych postępowań sądowych zmierzających do odzyskania zainwestowanych środków.

"Prokuratura Krajowa zobowiązała się do przeprowadzenia niezależnej oceny akt sądowych spraw, w kontekście okoliczności i zastrzeżeń podnoszonych przez przedstawicieli Stowarzyszenia w trakcie spotkania. Wnioski z tej analizy zostaną przedstawione przedstawicielom Stowarzyszenia" - poinformowano. "Prokurator Generalny wyraził zrozumienie dla podejmowanych przez członków Stowarzyszenia oraz inne osoby działań, wskazując na konieczność wykorzystania wszystkich dostępnych instrumentów prawnych, aby pomóc poszkodowanym" - napisano w komunikacie.

Przekazano również, że podczas spotkania padła deklaracja podjęcia przez Prokuraturę Krajową działań mających na celu "wypracowanie ostatecznego stanowiska" w przedmiocie udziału prokuratora we wskazanych postępowaniach pozakarnych. (Prokurator ma prawo przystąpić także do postępowań cywilnych, jeśli np. przemawiają za tym ważne względy społeczne - PAP).

PK dodała, że "dyskusja dotyczyła też postępowania upadłościowego Idea Banku, postępowania restrukturyzacyjnego GetBacku oraz postępowania sądowo administracyjnego dotyczącego decyzji Bankowego Funduszu Gwarancyjnego o przymusowej restrukturyzacji Idea Banku".

"Prokuratura - jak wywnioskowałem - będzie analizować i będzie rozważać zintensyfikowanie wsparcia osób pokrzywdzonych na etapie pozakarnym, czyli cywilnym. Mówimy tutaj o sprawach cywilnych przeciwko bankowi, który przejął roszczenia z czynności bankowych po Idea Banku na mocy decyzji BFG (Bankowy Fundusz Gwarancyjny - PAP)" - powiedział PAP prezes Stowarzyszenia Poszkodowanych w Aferze GetBack Artiom Bujan.

"Generalnie jesteśmy pozytywnie nastawieni po tym spotkaniu z panem profesorem (Adamem Bodnarem - PAP). Na pewno pan profesor Bodnar pochyli się nad różnymi wątkami. (...) Jesteśmy dobrej myśli, że to pójdzie w kierunku przyszłego odzyskania środków finansowych, że interes osób poszkodowanych musi być bardziej zabezpieczony, niż on był dotychczas. W szczególności w postępowaniach pozakarnych, czyli w wątku cywilno-administracyjnym, czy tym postępowaniu o restrukturyzacji banków" - dodał Bujan.

Jak poinformowała Prokuratura Krajowa, było to kolejne spotkanie przedstawicieli prokuratury z poszkodowanymi w aferze GetBack; poprzednie odbyło się 12 sierpnia 2024 r. Podczas pierwszego spotkania poszkodowani zgłaszali uwagi co do przebiegu postępowań karnych, których przedmiotem są przestępstwa popełnione przez osoby reprezentujące GetBack S.A. i podmioty powiązane. Przedstawili swoje wątpliwości co do prawidłowości opisów czynów zarzucanych osobom biorącym udział w sprzedaży obligacji GetBack S.A., a także zwracali uwagę na niepodjęcie wszystkich możliwych działań w celu zabezpieczenia składników majątkowych umożlwiających odzyskanie utraconych pieniędzy.

Proces w tzw. aferze GetBacku ruszył przed Sądem Okręgowym w Warszawie w lutym 2022 r. Poszkodowanych w sprawie jest ponad 9 tys. obligatariuszy spółki, którzy stracili prawie 3 mld zł. Zarzuty dotyczą oszustw związanych z dystrybucją obligacji GetBack i certyfikatów funduszy inwestycyjnych, nadużycia uprawnień i wyrządzenia Idea Bankowi szkody majątkowej w wielkich rozmiarach oraz prowadzenia przez ten bank działalności maklerskiej bez wymaganego zezwolenia KNF. Oskarżycielami posiłkowymi w sprawie są obligatariusze GetBack, Komisja Nadzoru Finansowego, a także sama spółka.

Spółka GetBack powstała w 2012 r. - zajmowała się zarządzaniem wierzytelnościami, a jej obligacje oferował m.in. Idea Bank. W lipcu 2017 r. GetBack zadebiutował na Giełdzie Papierów Wartościowych. W kwietniu 2018 r., przez "wzgląd na interes i bezpieczeństwo uczestników obrotu", GPW zawiesiła obrót akcjami i obligacjami spółki. (PAP)

bpk/ mja/ malk/

Źół:PAP
Tematy
Advertisement

dzԳٲ(4)

dodaj komentarz
aszkenazyjski
Where Monako, where Tsharnecki, Mr what’s. Czyżby polskie gigant nie mogły Mr tsharnecki
do Polska tego Mr przywieść nie na da ,tylko pr.

Oj aj eaj ajaj ,państwo , my przywieźli Eichmana i dużo dalej było.

Wasz bla bla.
tomitomi
zakasowanie postów ; wprowadzam autocenzurę !
tomitomi
/kontakt?author_id=535 ćwok

ʴǷɾąԱ: Afera GetBack

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki