Złożone w czwartek do amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd raporty pokazują, w co i jak inwestowali popularni superinwestorzy z Wall Street. Warren Buffett przede wszystkim sprzedawał akcje, ale w portfelu pojawił się "malutki" pakiet akcji Domino’s Pizza. Z kolei znany z filmu „Big Short” Michael Burry dalej mocno kupował akcje chińskich spółek, a inny miliarder popierający Trumpa kilkukrotnie powiększył zaangażowanie w firmę Nike.


Z raportu kwartalnego Berskshire Hathway opublikowanego blisko dwa tygodnie temu dowiedzieliśmy się, że firma Warrena Buffetta sprzedała w trzecim kwartale 100 milionów akcji Apple, kontynuując czwarty kwartał z rzędu redukcję tej pozycji w swoim inwestycyjnym portfelu. Na koniec września spółka stanowiła już tylko 26,26 proc. akcyjnych inwestycji wyroczni z Omaha, wycenionych wg formularza na 266,4 mld dolarów.
Buffett z pizzą wartą 550 mln dolarów
Z opublikowanego w czwartek, 13 listopada, formularza 13f, który zarządzający aktywami o wartości co najmniej 100 mln dolarów mają obowiązek co kwartał składać do SEC (Komisja Papierów Wartościowych i Giełd), wiemy więcej o poczynaniach Buffetta w poprzednim kwartale i tego, jak na jego koniec wyglądał portfel Berskshire Hathway.
Poza akcjami Apple'a miliarder zredukował o 22,77 proc. pozycję na akcjach Bank of America oraz o 20,86 proc. udziały w SiriusXM Holdings. Ponadto pozbywał się akcji innych mniejszych pozycji w swoim portfelu i obciął o 7,32 proc. pozycję w Capital One Financial i o 19,31 proc. w NU Holdings. Pojęcie „mniejsze pozycje” jest oczywiście względne, ponieważ tylko trzy ostanie, których akcje wciąż były w portfelu firmy, zostały wycenione na ponad 1 mld dolarów każda.


Na ponad 914 mln dolarów był wyceniony pakiet akcji Charter Comunicatiosn, po tym jak Buffett zmniejszył go o 26,3 proc. Z kolei pozbył się niemal wszystkich (96,49 proc.) akcji Ulta Beauty, a pozostałe akcje są obecnie najmniejszą z 40 pozycji w portfelu Berskshire Hathway, wycenioną na ponad 9,4 mln dolarów.
Zakupów znów było niewiele i dotyczyły raczej niewielkich, z punktu widzenia konglomeratu, pozycji. Najwięcej Buffett wydał na pakiet akcji Domino's Pizza, którego wartość na koniec kwartału wyniosła blisko 550 mln dolarów i stanowiła 0,21 proc. portfela. Z nowych pozycji były także akcje Pool Corp. wycenione w dniu bilansowym na 152 mln dolarów. To firma zajmująca się dystrybucją materiałów i sprzętu do basenów. Buffett jeszcze powiększył pozycję w Heico z branży elektroniki lotniczej i telekomunikacji.
"Big Short" mocno stawia na Chiny
Od kilku kwartałów coraz mocniej zaangażowany w chińskie spółki jest Michael Burry, rozsławiony przez film „The Big Short” i kierujący funduszem Scion Asset Management, który posiadał akcje na koniec września o wartości „tylko” 83 mln dolarów. Zwiększył on o 29,03 proc. pozycję w chińskiej Alibabie, która odpowiadała za 25,55 proc. całego portfela. Podwoił pozycję w JD.com, innej chińskiej spółce, której kwity depozytowe (ADR) notowane są na giełdzie w USA. To nie koniec chińskich zakupów, bo w III kwartale dokupił także o 2/3 więcej akcji Baidu.


Ponadto powiększył o 50 proc. pakiet w Shift4 Payments, firmie zajmującej się płatnościami. Dodał 22,3 proc. akcji więcej Molina Healthcare oraz nieznacznie zwiększył udział w Olaplex Holdings. Sprzedał za to połowę pakietu akcji RealReal, internetowej platformy sprzedaży towarów luksusowych, oraz ponad 60 proc. posiadanych akcji American Coastal Insurance, oferującej polisy ubezpieczeniowe dla nieruchomości mieszkalnych.
Fundacja Gatesów sprzedaje akcje Berkshire Hathway
Buffett sprzedaje akcje Apple’a, za to fundacja Billa i Melindy Gatesów, zarządzająca portfelem akcji o wartości 45 mld dolarów, niemal co kwartał sprzedaje akcje klasy B Berskshire Hathway w pakietach 2-5 mln szt, które jednak równie często są dokładane do portfela Fundacji za sprawą darowizn, jakich na jej rzecz dokonuje Buffett, przyjaciel Billa Gatesa.


W III kwartale sprzedano więc blisko 2,5 mln akcji Berskshire Hathway, redukując pozycję o 10,08 proc., ale też o 17 proc. zmniejszono udziały w Microsofcie i o 8,5 proc. w spółce Waste Management. Fundacja miała także o 66,17 proc. więcej akcji Fedeksu oraz dodała do portfela pakiet akcji PACCAR, firmy stojącej za takimi markami ciężarówek jak DAF czy Kenworth.
Nie tylko Musk za Trumpem
Jeszcze rzut oka na portfel Billa Ackmana, miliardera, który także - obok Elona Muska - w kampanii prezydenckiej poparł Donalda Trumpa i w licznych wystąpieniach zachęcał do głosowania na kandydata Republikanów. Ackman kieruje funduszem Pershing Square Capital Management z akcyjnymi aktywami wartymi 12,9 mld dol. na koniec III kwartału.


W trzecim kwartale w swoim portfelu powiększył o ponad 377 proc. pozycję w kanadyjskiej firmie inwestycyjnej, która posiada m.in. fundusz Oaktree Capital. Ponadto dodał o 435,5 proc. więcej akcji Nike oraz zainwestował pierwszy raz w Seaport Entertainment, czyli wydzieloną z Howard Hughes Holdings firmę zajmująca się rozrywką i rozwojem nieruchomości komercyjnych. Zmniejszył natomiast o 17 proc. udziały w Hilton Holdings i minimalnie w Restaurant Brands oraz w kolejowej spółce Canadian Pacific Kansas City.
Jakkolwiek informacje o zmianach w portfelach największych graczy na Wall Street mogą być ciekawe dla kierunkowego spojrzenia na inwestycje dużego kapitału, jednak nie powinny być czynnikiem decydującym o podejmowaniu własnych decyzji. Zwłaszcza że formularz 13f nie odzwierciedla aktualnego stanu portfeli, a jego stan na koniec minionego kwartału.