Dz

REKLAMA
WALLSTREET

Sprzedaż detaliczna podniosła się z grobu? Konsument wykazuje nikłe oznaki życia

autorzyKrzysztof KolanyMichał Kubicki2024-11-26 10:20
publikacja
2024-11-26 10:20

Tym razem zachowawcze prognozy ekspertów nie doszacowały wyniku październikowej sprzedaży detalicznej w Polsce, ale i tak opublikowana przez GUS dynamika, poza wrześniową zapaścią, jest najniższa w tym roku. 

Sprzedaż detaliczna podniosła się z grobu? Konsument wykazuje nikłe oznaki życia
Sprzedaż detaliczna podniosła się z grobu? Konsument wykazuje nikłe oznaki życia
fot. Werner Lerooy / /ܳٳٱٴdz

Sprzedaż detaliczna liczona w cenach stałych w październiku była tylko o 1,3% wyższa niż przed rokiem – poinformował Główny Urząd Statystyczny. To nadal jeden z najsłabszych wyników w 2024 roku, ale i tak lepszy od 3-procentowego spadku odnotowanego we wrześniu. Wtedy to dane ze sklepów zszokowały ekonomistów, którzy spodziewali się wzrostu sprzedaży o 3,2% rdr.

GUS

Tym razem prognozy analityków były już bardzo zachowawcze. Rynkowy konsensus zakładał, że w październiku obroty handlowców były tyko o 0,7% wyższe niż przed rokiem. Faktycznie zaraportowany wynik okazał się jednak nieco lepszy, choć i tak nie był rewelacyjny. W ten sposób została też przerwana seria czterech z rzędu rozczarowań ze strony sprzedaży detalicznej w Polsce.

W sierpniu liczono na wzrost o 3,4%, a GUS zaraportował 3,2%. W lipcu ekonomiści liczyli na wzrost o 5,6%, a faktyczny wynik wyniósł 4,4%. W czerwcu sprzedaż miała wzrosnąć o 5,3%, a w rzeczywistości była wyższa tylko o 4,4% rdr.

W ujęciu od stycznia do października 2024 roku sprzedaż wzrosła o 2,4% rdr po spadku o 2,6% w analogicznym okresie roku ubiegłego.

Polacy zamykają portfele

Wiadomo już, że pod względem konsumpcji towarów rok 2024 nie przyniósł spodziewanego ożywienia. Polski konsument najwyraźniej postanowił najpierw odbudować oszczędności, które zostały nadwątlone w okresie bardzo wysokiej inflacji w latach 2022-23. Ponadto od lipca odczuł drastyczne podwyżki rachunków za energię elektryczną, a zimą dojdą do tego wyższe koszty ogrzewania (zarówno gazem, jak i ciepłem sieciowym).

Zresztą kolejne badania ujawniają, że za ograniczeniem konsumpcji towarów stoi przede wszystkim wola odbudowy oszczędności. W listopadowych danych GUS wskaźnik odzwierciedlający deklarowane przyszłe oszczędności wzrósł do najwyższego poziomu w historii. Narrację o chęci odbudowy oszczędności zdają się też potwierdzać najnowszy raport Narodowego Banku Polskiego. Wynika z niego, że Polacy obawiają się niepewności związanej z przeszłością – przede wszystkim dalszego wzrostu cen energii oraz żywności.

To najprawdopodobniej tłumaczy, dlaczego polski konsument nie rzuca się w wir zakupów pomimo wciąż dwucyfrowej dynamiki nominalnych płac w sektorze przedsiębiorstw oraz bardzo wysokim podwyżkom w sferze budżetowej. Niemniej jednak w ostatnich miesiącach realny wzrost płac spowolnił z blisko 10% o niespełna 5%.

Co ciągnie wyniki sprzedaży detalicznej?

W strukturze sprzedaży można dostrzec kategorię, która mocno opiera się spadkom. Jest nią sprzedaż samochodów i motocykli, która była o 24,1% wyższa niż rok wcześniej. W tym aspekcie przerwane zostało zauważalne spowolnienie obserwowane w ostatnich miesiącach, kiedy we wrześniu roczna dynamika sprzedaży wniosła 11,2%, w sierpniu 15,7%, a w lipcu aż 30,1%.

GUS

W większości pozostałych kategorii w październiku odnotowano spadek sprzedaży detalicznej. I tak sprzedaż paliw zmalała o 9,1% rdr, żywności o 1,2%, odzieży i obuwia o 12,8%, mebli, rtv i agd o 3,6%. Wzrosły takie kategorie jak prasa i książki o 1,8%, czy farmaceutyki i kosmetyki o 9,6%. 

Analizując dane za październik, trzeba też pamiętać o pozytywnej różnicy w liczbie dni roboczych. Tegoroczny październik miał ich aż 23, czyli o dwa więcej niż we wrześniu i o dzień więcej niż rok temu. Natomiast liczba sobót (czyli także dni handlowych) była taka sama jak rok wcześniej.

"Gospodarstwa domowe wolniej zwiększają konsumpcję na rzecz odbudowy oszczędności. W ciągu 2 lat odsetek osób uznających obecny czas za sprzyjający oszczędzaniu wzrósł z 17% do 30%. Jednocześnie aż 30% konsumentów uważa, że to wciąż nie jest dobry moment na duże zakupy – dwa razy" - skomentowali analitycy z PIE. 

Źół:
Krzysztof Kolany
ٴǴDZԲ
główny analityk Dz

Absolwent Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Analityk rynków finansowych i gospodarki. Analizuje trendy makroekonomiczne i bada ich przełożenie na rynki finansowe. Specjalizuje się w rynkach metali szlachetnych oraz monitoruje politykę najważniejszych banków centralnych. Inwestor giełdowy z 20-letnim stażem. Jest trzykrotnym laureatem prestiżowego konkursu Narodowego Banku Polskiego dla dziennikarzy ekonomicznych. W 2016 roku otrzymał także tytuł Herosa Rynku Kapitałowego przyznawany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Telefon: 697 660 684

Michał Kubicki
Ѿłܲ쾱
redaktor Dz

Redaktor działu Rynki Dz. Absolwent finansów i rachunkowości na UMCS w Lublinie. W czasie studiów zainteresował się giełdą i rynkami finansowymi, które to zainteresowania rozwinął na SGH w Warszawie na kierunku Bankowość Inwestycyjna. Na co dzień obserwuje notowania warszawskiej giełdy, by przekazać czytelnikom portalu najważniejsze informacje z parkietu oraz przybliżyć istotne wiadomości ze spółek. Telefon 728 927 242

Tematy
Z kartą Simplicity od CitiBanku możesz zgarnąć odkurzacz Xiaomi Robot Vacuum S20!
Z kartą Simplicity od CitiBanku możesz zgarnąć odkurzacz Xiaomi Robot Vacuum S20!

dzԳٲ(31)

dodaj komentarz
bha
Przed okresem świąteczno- noworocznym dziwne, a wręcz Niepokojące by było gdyby produkcja i sprzedaż na rynku dodatkowo jeszcze spadała!.To już by raczej świadczyło o głębokim spowolnieniu, a nawet recesji.
samsza
Z raportu GUS dowiadujemy się też, że po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym sprzedaż detaliczna w cenach stałych w październiku 2024 r. była o 5,6 proc. wyższa w porównaniu z wrześniem 2024 r.

https://businessinsider.com.pl/gospodarka/sprzedaz-detaliczna-w-pazdzierniku-2024-polacy-wrocili-do-
Z raportu GUS dowiadujemy się też, że po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym sprzedaż detaliczna w cenach stałych w październiku 2024 r. była o 5,6 proc. wyższa w porównaniu z wrześniem 2024 r.

https://businessinsider.com.pl/gospodarka/sprzedaz-detaliczna-w-pazdzierniku-2024-polacy-wrocili-do-sklepow/qecdxj4
samsza
:)

ale się zebrali minusowicze zwykłej informacji z onetu
simonsoft8 odpowiada samsza
dane podaję GUS. liczbo and średnik zamiar.
zoomek
Ja tam cały czas "konsumuję" kruszce, taniej, drożej - cały czas.
Więc nie wiem co to za ględzenie o braku konsumpcji?
jas2
Już dawno pisałem, żeby zmienić prezesa GUS. Zmieniony i od razu lepiej.
inwestor.pl
"Tym razem zachowawcze prognozy ekspertów nie doszacowały wyniku październikowej sprzedaży detalicznej"

Eksperci? Chyba wróżbici.
simonsoft8
taak. pażdzierniczek listopadzik and liścik na 27.11. wróżę teraz bo tego widać.
talmudd odpowiada simonsoft8
leczyć noga bo głową nic pUźno.....:(:(
simonsoft8 odpowiada talmudd
ż. prawdzio. trzeba uwagać

ʴǷɾąԱ: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki