Dz

REKLAMA
WALLSTREET

Jeśli zapadnie wyrok, Jan Winiecki będzie musiał opuścić RPP

2013-01-22 14:41
publikacja
2013-01-22 14:41

W momencie, kiedy Jan Winiecki zostanie skazany prawomocnym wyrokiem przez Sąd i informacja o tym wpłynie do Marszałka Senatu, bez zbędnej zwłoki zostanie uruchomiona procedura jego odwołania z Rady Polityki Pieniężnej - poinformowało PAP biuro prasowe Senatu.

"Jeżeli do Senatu wpłynie informacja o prawomocnym wyroku, Marszałek pisze projekt uchwały w sprawie odwołania, który trafia do właściwej komisji. Komisja go opiniuje i następnie projekt trafia na posiedzenie, gdzie jest głosowany. Przesłanką ustawową do odwołania jest skazanie prawomocnym wyrokiem. W sprawie procedury odwołania członka RPP przez Senat nie ma żadnych terminów, ale izba na pewno zajmie się tym bez zbędnej zwłoki" - poinformowało PAP biuro prasowe Senatu.

Na 13 lutego w Sądzie Okręgowym w Poznaniu została wyznaczona rozprawa apelacyjna w sprawie Jana Winieckiego, członka Rady Polityki Pieniężnej, który w lipcu 2012 r. został skazany przez ą pierwszej instancji za pomówienie w 2007 r. ówczesnego prezesa NBP Sławomira Skrzypka.

Ustawa o NBP z dnia 29 sierpnia 1997 r. głosi, że organy uprawnione do powołania członka Rady odwołują go w przypadku m.in. skazania prawomocnym wyrokiem ąu za popełnienie przestępstwa. Jan Winiecki został powołany do RPP przez Senat.

Zgodnie z regulaminem Senatu izba wyższa wybiera i odwołuje 3 członków RPP. Uchwały o powołaniu i odwołaniu Senat podejmuje bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby senatorów. Odwołanie członków organów państwowych, takich jak RPP następuje wyłącznie w przypadkach określonych w odpowiednich ustawach. Marszałek Senatu przedstawia Senatowi projekt uchwały w tej sprawie.

Sąd rejonowy w Poznaniu w 2012 roku uznał, że prof. Jan Winiecki pomówił w felietonie z 2007 roku ówczesnego prezesa NBP Sławomira Skrzypka. Zgodnie z wyrokiem ekonomista ma zapłacić 10 tys. zł. grzywny i 15 tys. zł nawiązki na rzecz Caritas Polska.

Proces karny z prywatnego aktu oskarżenia wytoczył ekonomiście w 2008 r. Sławomir Skrzypek, nieżyjący już prezes NBP. Skrzypek zginął w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem; wdowa po nim zdecydowała o kontynuowaniu procesu i występowała w imieniu zmarłego męża.

W 2007 r. w swoim felietonie opublikowanym m.in. w Głosie Wielkopolskim oraz w internecie Winiecki napisał m.in., że Skrzypek nie ma kompetencji do sprawowania funkcji szefa NBP: nie zna ekonomii i języków. Z felietonu wynikało też, że nie ma on dyplomu MBA Uniwersytetu Wisconsin-La Crosse w USA, a jedynie przeszedł tam szkolenie dla pracowników administracji publicznej.

Sąd uznał, że Winiecki w felietonie pomówił Sławomira Skrzypka, pisząc, że "wydębił - przysłowiowym +psim swędem+ - jakiś świstek papieru stwierdzający, że szkolenie to jest równoważne z uzyskaniem stopnia MBA", oraz że z pominięciem oficjalnej procedury uzyskał dokument potwierdzający nostryfikację dyplomu w SGH w Warszawie.

Winiecki ma uiścić koszty ąowe oraz wydatki poniesione w sprawie przez żonę Sławomira Skrzypka. Na jego koszt wyrok zostanie podany do publicznej wiadomości w mediach, w których ukazał się felieton.

NBP na początku procesu, w sierpniu 2008 r., na swojej stronie internetowej podał, że prezes Skrzypek był absolwentem Politechniki Śląskiej w Gliwicach i - w drodze nostryfikacji dyplomu Uniwersytetu Wisconsin-La Crosse - magistrem nauk ekonomicznych Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Posiadał dyplom ukończenia studiów MBA Uniwersytetu Wisconsin-La Crosse, z rozszerzonym programem w zakresie finansów, oraz dyplom Business Management Uniwersytetu Georgetown.

Sprawa trafia do ąu odwoławczego po raz drugi. W 2009 roku Sąd Rejonowy w Poznaniu orzekł, że Winiecki pomówił prezesa NBP. Wyrok z 2009 r. uchylił poznański ą okręgowy i przekazał do ponownego rozpatrzenia. Powtórzony proces przed sadem rejonowym zakończył się w lipcu 2012 roku. (PAP)

kpr/ mki/ gma/ jba/ mj/ jtt/

Źół:PAP Biznes
Tematy
Z kartą Simplicity od CitiBanku możesz zgarnąć odkurzacz Xiaomi Robot Vacuum S20!
Z kartą Simplicity od CitiBanku możesz zgarnąć odkurzacz Xiaomi Robot Vacuum S20!

dzԳٲ(12)

dodaj komentarz
~arturooo
PRL owska szelma, beton postkomunistyczny
~George
Już tam niezwisły ą swoją powinność zrozumie. A jeśli nie, to oficer prowadzący go naprowadzi i przypomni skąd mu nogi wyrastają. Przecież Winiecki to swój, a swoich nie ruszamy!!!
~stonoga
Tow. Winiecki "trochę" przesadził. Tak prawdę mówiąc jego kompetencje przy kompetencjach Skrzypka są żadne. Biedna łajza pewnie nie przeszłaby nawet I roku na polibudzie. Zawistna mała gn ida.
~polskadogorynogami
Wolne żarty. Dobry w służbie i w realizacji zaleceń MFW.
~arek
... o znikomych kompetencjach gospodarczych. Winieckiemu nawet razem do pięt nie dorastają.
~polskadogorynogami
Skrzypek jedyny porządny człowiek na tym stanowisku i na dodatek spoza układu komuszo-uwolskiego.
~kolo jabolo
bendem płakał żewnemi łzami, kto nas obroni przed "grożbą inflacji"?Kto zapewni kontynuację łupienia społeczeństwa absurdalnymi odsetkami?Mam nadzieję ,że bankom będzie się dalej znakomicie POwodzić i żaden faszysta-kaczysta nie zamachnie się się na "bankowy tytuł egzekucyjny"!!!!
~znawca
moze i nie znal jezykow ale prezesem byl najlepszym , to on wstrzymal placenie haraczu za elastyczna linie kredytowa MFW z ktorej Polska nigdy nie korzystala, po smierci belka natychmias w zebach zaniosl danine pejsom
~bax
Ciekawe. FCL zostało dopiero wprowadzone w 2009 r. :)
Ileż nieuków i rasistów wypowiada się w sieci. Szkoda, że tych ostatnich policja (jeszcze) nie tropi.
~erty
http://wpolityce.pl/

http://wpolityce.pl/wydarzenia/45291-kogo-uwiera-suwerennosc-polski-prof-bugaj-pisze-o-owczym-pedzie-entuzjastow-przystapienia-polski-do-strefy-euro-na-czele-tusk-i-gazeta-wyborcza

Kogo uwiera suwerenność Polski? Prof. Bugaj pisze o "owczym pędzie" entuzjastów przystąpienia Polski do strefy
http://wpolityce.pl/

http://wpolityce.pl/wydarzenia/45291-kogo-uwiera-suwerennosc-polski-prof-bugaj-pisze-o-owczym-pedzie-entuzjastow-przystapienia-polski-do-strefy-euro-na-czele-tusk-i-gazeta-wyborcza

Kogo uwiera suwerenność Polski? Prof. Bugaj pisze o "owczym pędzie" entuzjastów przystąpienia Polski do strefy euro. Na czele Tusk i "Gazeta Wyborcza"

ʴǷɾąԱ: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki