

Tell, spółka z grupy OEX, podpisała umowę dzierżawy, na podstawie której przejmie w zarządzanie 48 punktów sprzedaży od Orange Retail, spółki zależnej Orange Polska - podał OEX w komunikacie prasowym. Czteroletnia umowa wejdzie w życie z dniem 1 lipca. OEX chce dalej uczestniczyć w konsolidacji rynku obsługi punktów sprzedaży telekomów.
W komunikacie podano, że w przypadku zamiaru kontynuowania dzierżawy przez Orange Retail, grupa OEX będzie miała pierwszeństwo w zawarciu kolejnej umowy.
"Te sklepy działają w identycznym modelu, w jakim działamy z Orange od lat, czyli m.in. obsługujemy klientów, przygotowujemy plany sprzedaży, i otrzymujemy za to prowizję. Umowa dotyczy więc przyłączenia do naszej sieci 48 nowych punktów, prawie bez nakładów pieniężnych, a jedynie przy niewielkim zwiększeniu kosztów ogólnych" - powiedział PAP Biznes członek zarządu OEX, Rafał Stempniewicz.
"Część marży z tych sklepów będzie co prawda wracała do Orange Retail, ale z drugiej strony my otrzymujemy gotowe punkty, z wyposażeniem, historią działania etc." - dodał.
Liczba punktów Orange zarządzanych przez grupę OEX wzrośnie w wyniku transakcji do 178, czyli o 37 proc. Sklepy prowadzone dla Orange stanowiły na koniec 2017 roku ponad 43 proc. liczby wszystkich punktów sprzedaży zarządzanych przez grupę OEX. Po wejściu umowy w życie grupa OEX będzie drugim pod względem liczby sklepów agentem Orange w Polsce.
Grupa widzi dalszy potencjał do konsolidacji rynku punktów telekomunikacyjnych.
"Trzeba zdać sobie sprawę z tego, że operatorzy nadal odczuwają presję na wyniki, a koszty utrzymania sieci sklepów są w ich przypadku istotne" - powiedział członek zarządu.
"Nie ukrywam, że z przyjemnością pójdziemy do innych operatorów i pokażemy im, co udało nam się zrobić z Orange" -dodał.
Stempniewicz ocenił, że posiadanie dostępu do stacjonarnej sieci sprzedaży pozostaje atrakcyjne dla operatorów telekomunikacyjnych, m.in. ze względu na potencjał dosprzedaży usług klientom.
"Operatorzy telekomunikacyjni mają wiele milionów klientów, spośród których wielu chce zobaczyć, dotknąć telefonu czy wyjaśnić szczegóły rachunku, dokonać cesji karty, przedłużyć umowę itd. Poziom obsługi internetowej u operatorów od lat utrzymuje się w granicach kilkunastu procent klientów" - powiedział.
"Oczywiście nikt z nas nie wie co będzie za dziesięć lat, ale w perspektywie czterech, pięciu lat nie widzę żadnego zagrożenia dla naszej branży" - dodał.
Grupa OEX specjalizuje się w usługach dla biznesu - w skład grupy kapitałowej wchodzi spółka dominująca OEX oraz spółki zależne, między innymi: Divante, ArchiDoc, OEX Cursor i Tell.
Prowadzenie punktów obsługi operatorów telekomunikacyjnych, realizowane przez spółkę Tell, odpowiadało w 2017 roku za około połowę przychodów i zysków grupy OEX. (PAP Biznes)
kuc/ asa/