W sierpniu 2013 roku do kodeksu pracy wprowadzono przepisy dotycz膮ce tzw. ruchomego czasu pracy. Czy elastyczny czas pracy jest popularny i u艂atwia rodzicom godzenie 偶ycia rodzinnego z prac膮?


Rok temu z inicjatywy Ministerstwa Pracy i Polityki Spo艂ecznej znowelizowano kodeks pracy. Znala锄艂y si臋 w nim zapisy, kt贸re mia艂y przynie艣膰 wi臋ksz膮 swobod臋 w zakresie organizacji czasu pracy, zar贸wno dla pracodawc贸w jak i pracownik贸w. Obok mo偶liwo艣ci wyd艂u偶enia okresu rozliczeniowego prowadzono tzw. ruchomy czas pracy, na kt贸rym mieli skorzysta膰 g艂贸wnie m艂odzi rodzice.
Elastyczny czasu pracy w firmie umo偶liwia pracownikom rozpoczynanie pracy o r贸偶nych godzinach np. mi臋dzy 7 a 10. A nawet ka偶dego dnia mog膮 zaczyna膰 prace o innej porze. Tym samym mog膮 pogodzi膰 czas wykonywania obowi膮zk贸w zawodowych z odprowadzaniem dziecka do przedszkola czy do szko艂y. Idealnie by艂oby, gdyby w obu zak艂adach pracy rodzic贸w, pracodawca pozwala艂 na dogodne godziny pracy. W贸wczas rodzicom 艂atwiej by艂oby zapewni膰 opiek臋 nad dzie膰mi i logistycznie rozwi膮za膰 problem z dowozem i odbiorem dzieci ze szko艂y czy zaj臋膰 dodatkowych.
Du偶e firmy w du偶ych miastach
Jak pokazuj膮 dane Pa艅stwowej Inspekcji Pracy, w pierwszym roku funkcjonowania znowelizowanych przepis贸w 1067 firm skorzysta艂o z mo偶liwo艣ci wprowadzenia ruchomego czasu pracy. Prawie 54 proc. z nich to du偶e lub bardzo du偶e przedsi臋biorstwa, ale i w艂a艣ciciele 艣rednich i ma艂ych firm postanowili umo偶liwi膰 swoim pracownikom dogodne godziny pracy.

殴r贸d艂o MPiPS
Na takie udogodnienia wi臋ksz膮 szans臋 maj膮 osoby pracuj膮ce na terenie du偶ych miast, naj艂atwiej o nie w Katowicach, Poznaniu, Krakowie i Wroc艂awiu.
Pa艅stwowa Inspekcja Pracy wskazuje, 偶e i w tym przypadku pracodawcy maj膮 problem z w艂a艣ciwym prowadzeniem ewidencji czasu pracy. Jednak to nie nowo艣膰 .Od wielu lat sami inspektorzy PIP podkre艣laj膮, 偶e g艂贸wn膮 przyczyn膮 narusze艅 prawa pracy s膮 trudno艣ci ze zrozumieniem skomplikowanych przepis贸w czasu pracy.
Katarzyna Sudaj