Około 33 proc. przedsiębiorstw będzie poszukiwało nowych pracowników, 18 proc. bierze pod uwagę zwolnienia, a najwięcej, bo aż 46 proc., nie chce żadnych zmian w liczebności swoich zespołów – wynika z opublikowanego dziś raportu ManpowerGroup, prezentującego plany rekrutacyjne firm na drugi kwartał 2025 roku.


Jak wynika z najnowszego Barometru ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia, od kwietnia do końca czerwca 2025 roku przedsiębiorstwa w większości branż będą poszukiwały nowych rąk do pracy. Największe zapotrzebowanie na nowe kadry deklarują pracodawcy z branży finansów i nieruchomości (+24 proc.), gdzie prognoza jest najwyższa od 1,5 roku. Zatrudniać będą też organizacje działające w branży nauk przyrodniczych i opieki zdrowotnej (+24 proc.) z wynikiem najwyższym od roku oraz transportu, logistyki i motoryzacji (+23 proc.). Wiele nowych rekrutacji planują także firmy z obszaru IT (+21 proc.), a także przemysłu i surowców (+20 proc.).
Na nieco mniejsze zapotrzebowanie na nowych pracowników wskazują podmioty z branży dóbr i usług konsumpcyjnych (+18 proc.) oraz energetyki i surowców (+17 proc.). Jedynym sektorem, który przewiduje redukcje etatów są usługi komunikacyjne (-35 proc.)
Najwięcej ofert w centralnej Polsce
Z analizy ManpowerGroup wynika też, że firmy zlokalizowane w centrum (+20 proc.) oraz na wschodzie kraju (+19 proc.) deklarują największy optymizm rekrutacyjny, co oznacza wiele ofert pracy dla kandydatów poszukujących nowych możliwości zawodowych. Nieco mniej pracowników planują zatrudnić przedsiębiorstwa z północnego zachodu (+16 proc.), północy (+15 proc.) oraz południowego zachodu Polski (+12 proc.). Natomiast najbardziej ograniczone plany rekrutacyjne mają organizacje z południa (+8 proc.).
Duże firmy mają mniejsze plany
Okazuje się, że najbardziej chętne na powiększanie zespołów są małe organizacje zatrudniające pomiędzy 10 a 49 osób (+26 proc.). Nieco mniejsze plany wzmacniania swoich załóg mają firmy liczące od 50 do 249 pracowników (+20 proc.). Natomiast na niższy optymizm wskazują korporacje, gdzie pracuje powyżej 5 tys. talentów (+16 proc.). Z badania wynika także, że w II kwartale 2025 roku w najtrudniejszej sytuacji będą mikrofirmy, które wskazują na prognozę zatrudnienia na poziomie -4 proc., co oznacza niewielkie redukcje etatów.
Od roku jest coraz lepiej
Według danych Barometru ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia, prognoza netto zatrudnienia dla Polski, pokazująca chęci firm związane z pozyskiwaniem nowych kadr, wyniosła +17 proc. To najwyższy wynik od początku 2024 roku.
- Od roku nastroje rekrutacyjne pracodawców konsekwentnie się poprawiają – mówi Tomasz Walenczak, dyrektor generalny ManpowerGroup w Polsce. – Niemal wszystkie branże w naszym badaniu chcą rekrutować nowe ręce do pracy. Firmy inwestują w nowe talenty głównie z myślą o rozwoju, ekspansji na nowe rynki i obszary działalności, co generuje zapotrzebowanie na nowe kompetencje. Wiele z nich uzupełnia wakaty po odejściu pracowników. Ich duża rotacja pokazuje, że warunki do zmiany pracy są korzystne, a rynek oferuje atrakcyjne możliwości dla kandydatów.
Wzrośnie aktywność w e-commerce i logistyce
Jak twierdzi przedstawiciel ManpowerGroup, widoczne są też wyzwania ekonomiczne, które wpływają na strategie zatrudnienia.
– Niektóre firmy mierzą się ze spadkiem popytu na swoje produkty i usługi, a także wdrażają procesy automatyzacji i optymalizacji. Wiele organizacji koncentruje się na stabilizacji i utrzymaniu obecnego zespołu. Dlatego zakładają, że obecne zasoby są wystarczające do realizacji celów biznesowych – tłumaczy Tomasz Walenczak. - Drugi kwartał roku to zwykle kluczowy moment dla wielu firm, które po zatwierdzeniu budżetów przechodzą do realizacji swoich planów rozwojowych. To okres intensyfikacji działań rekrutacyjnych, zarówno w kontekście wakacyjnych programów stażowych i praktyk, jak i pozyskiwania absolwentów, którzy ukończyli studia na początku roku. Obserwujemy również wzrost aktywności w sektorach e-commerce i logistyki, napędzany sezonowymi zmianami kolekcji oraz wyprzedażami. To przekłada się na zwiększone zapotrzebowanie na pracowników w centrach dystrybucyjnych, magazynach i transporcie – podsumowuje ekspert.
Polska delikatnie poniżej średniej dla regionu
Według analizy ManpowerGroup w drugim kwartale 2025 roku w regionie Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki (EMEA) można zauważyć, że średni wynik dotyczący prognoz zatrudnienia dla wszystkich zlokalizowanych tu krajów wynosi +20 proc. To o 1 punkt procentowy więcej w porównaniu kwartalnym, a także wzrost o 4 punkty procentowe biorąc pod uwagę dane roczne. Okazuje się, że od kwietnia do końca czerwca 2025 roku chęć rekrutacji nowych pracowników wskazują przedsiębiorstwa we wszystkich 23 krajach tego regionu. Na największą potrzebę rozbudowywania zespołów wskazują organizacje zlokalizowane w Wielkiej Brytanii (+31 proc.), Holandii (+27 proc.), a także Norwegii (+27 proc.).