Dz

Rynki

Twoje finanse

Biznes

Forum

Komunikaty operacyjne GPW. Nie daj się zaskoczyć giełdowym meldunkiem

Michał Kubicki

Kwiecień przyniósł na rynkach akcji podwyższoną zmienność, która nie ominęła warszawskiej giełdy. Jednym ze skutków zwiększonego zainteresowania handlem, także na krajowym parkiecie były liczne komunikaty operacyjne Działu Notowań GPW, które jednak mogły niewiele mówić mniej wprawionym inwestorom. Co oznaczają skróty EMC i SMC oraz jakie inne komunikaty w czasie sesji może wydać GPW?

(fot. GPW)

W dniu 7 kwietnia, w drugiej połowie sesji kasowej „GPW stanęła na godzinę” w wyniku zawieszenia notowań na wszystkich rynkach prowadzonych przez Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie. W tym samym dniu rano na stronie GPW w sekcji, gdzie publikowane są komunikaty operacyjne, pojawiło się ogłoszenie zatytułowane „Komunikat EMC”.

reklama

Problem w tym, że nawet rozwinięty jako Exceptional Market Conditions (z ang. w wolnym tłumaczeniu to wyjątkowe okoliczności) nie mówił wiele inwestorom indywidualnym, którzy nie zajmują się profesjonalnie inwestowaniem na giełdzie.

Dział Notowań GPW, który wydał komunikat, dodał, że EMC pojawia się „w sytuacji wystąpienia niezwykłej zmienności skutkującej uruchomieniem mechanizmów zmienności w odniesieniu do większości instrumentów finansowych”. Wciąż dla sporej części inwestorów była to nowość.

Przynajmniej dla tych, którzy inwestowanie na giełdzie zaczęli w ostatnich latach, bowiem zgodnie z historią komunikatów operacyjnych GPW, poprzednio EMC ogłoszono w marcu 2020 r., w samym środku krachu na giełdach wywołanego pandemią Covid-19. Samo zawieszenie notowań, będące niejako następstwem EMC, które GPW później tłumaczyła lawiną zleceń od handlujących algorytmów (High-Frequency-Trading), było jeszcze większą rzadkością.

Poprzednia taka sytuacja miała miejsce w kwietniu 2019 r., gdy zagraniczni cłonkowie giełdy nie mieli możliwości składania zleceń, z uwagi na co zawieszono handel. Wtedy jednak była to techniczna awaria, którą GPW ogłosiła bez związku z EMC. To przykłady kilku informacji operacyjnych Działu Notowań, które mogą pojawić się podczas sesji. By ułatwić inwestorom szybkie i sprawne odnalezienie się w tego typu sytuacjach zapytaliśmy GPW o najważniejsze rodzaje komunikatów, z jakimi na podstawie Regulaminu Giełdy oraz Szczegółowych Zasad Obrotu Giełdowego UTP mogą się spotkać na co dzień.

Najważniejsze komunikaty operacyjne GPW

Produkty finansowe
Produkt
Kwota
ł
Okres
ę

Zgodnie z odpowiedzią GPW można wyróżnić 6. podstawowych komunikatów operacyjnych dystrybuowanych przez Zespół Sesji Giełdowych Działu Notowań. Najwięcej miejsca poświęćmy dwóm, na które w kwietniu zwracano szczególną uwagę, czyli EMC i SMC. Interesujący może być także potencjalny komunikat o anulowaniu transakcji, ale też taki o wspomnianej awarii technicznej, zaliczany do komunikatów niestandardowych. Ostatnie dwa dotyczą obrotu certyfikatami: „Knock-out” oraz „Przedterminowy wykup/umorzenie”.

Jak informuje GPW, komunikat dotyczący Exceptional Market Conditions (EMC), czyli „wyjątkowych okoliczności” zostają one ogłoszone ze względu na spełnienie jednego z kryteriów dotyczących m.in. niezwykłej zmienność skutkującej uruchomieniem mechanizmów zmienności w odniesieniu do większości instrumentów finansowych, ponadto wojny, akcji protestacyjnych, niepokojów społecznych lub sabotażu cybernetycznego oraz wystąpienia zakłóceń obrotu zagrażających możliwości zawierania transakcji w rzetelny, prawidłowy i przejrzysty sposób.

Co do ostatniego przypadku artykuł 3 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/578, który wymienia wszystkie kryteria, wyjaśnia, że zakłócenia obrotu bierze się pod uwagę jeśli wynikają z istotnego obniżenia wydajności systemu obrotu z powodu opóźnień i przerw, szeregu błędnych zleceń lub transakcji, oraz gdy zdolność systemu obrotu staje się niewystarczająca.

Warunki ogłoszenia przez Giełdę „wyjątkowych okoliczności” oraz konsekwencje dla uczestników rynku opisane są w dziale II Szczegółowych Zasad Obrotu Giełdowego UTP (SZOG) w szczególności w paragrafie 12. Czytamy w nim m.in., że informacje o wystąpieniu wyjątkowych okoliczności Ҿł岹 podaje niezwłocznie do wiadomości uczestników obrotu. Przepisy te w największym stopniu regulują jednak prawa i obowiązki animatorów rynku.

Drugi rodzaj komunikatów operacyjnych dotyczy SMC, czyli z ang. Stressed Market Conditions. To „skrajne warunki rynkowe”, które są ogłaszane dla instrumentów, w przypadku, gdy zostaje podjęta przez przewodniczącego sesji decyzja o zmianie górnych/dolnych statycznych ograniczeń wahań kursu. Głównym powodem wprowadzenia takiego komunikatu jest ochrona płynności rynku.

Jak tłumaczy Ҿł岹 wówczas przez kolejne pół godziny trwają skrajne okoliczności, w których animator może kwotować instrument tak, że maksymalny spread ulega podwojeniu, a minimalna wartość lub odpowiednio minimalny wolumen zleceń animatora ulega obniżeniu o połowę, co wynika wprost załączniki nr 11 do SZOG.

Po 30 minutach Zespół Sesji Giełdowych ogłasza zakończenie SMC i animator zobowiązany jest do przywrócenia kwotowań zgodnie ze standardowymi warunkami, informuje GPW. Dzięki temu mechanizmowi giełda może reagować na nadzwyczajne sytuacje, takie jak nagłe załamania rynku, skoki zmienności czy inne nieprzewidziane zdarzenia

Tego typu komunikaty są dość powszechne i często występują dla pojedynczych walorów, jak np. 30 kwietnia dla akcji CCC i opartych o nie kontraktów terminowych, gdy rynek reagował na raport wynikowy. Innym przykładem było ogłoszenie SMC w przypadku Tauronu i PGE 15 kwietnia, gdy  premier Tusk wystraszył rynek, mówiąc, że spółki energetyczne kontrolowane przez Skarb Państwa niekoniecznie mają maksymalizować zysk. Z 17 kwietnia SMC ogłoszono w kontekście Pepco, gdy informacja o chętnych na sieć Poudland podbiła popyt na akcje spółki.

Biały kruk wśród komunikatów

Więcej powiedzmy też o komunikacie, który z kolei jest bardzo rzadki. Chodzi o komunikat dotyczący anulowania transakcji giełdowych. Wniosek o taką decyzję skutkującą wspomnianym komunikatem może łożyć wyłącznie cłonek giełdy, który łożył błędne zlecenie lub którego klient korzystający z dostępu sponsorowanego łożył takie zlecenie.

Wyrażenie zgody na anulowanie transakcji skutkuje anulowaniem wszystkich transakcji giełdowych, których przedmiotem jest dany instrument finansowy, zawartych od momentu wprowadzenia do systemu błędnie sporządzonego zlecenia maklerskiego, a w przypadku zleceń STOP, od momentu ujawnienia zlecenia w arkuszu zleceń, do momentu przekazania cłonkom giełdy przez przewodniczącego sesji informacji o łożeniu wniosku.

Jak widać to dość poważna sytuacja, związana z anulowaniem zawartych transakcji, ale właściwie niespotykana. Zgodnie z danymi na stronie GPW ostatni raz procedura anulowanie transakcji była wszczęta w 2019 r. i dotyczyła certyfikatów inwestycyjnych wydanych przez Raiffeisen Bank. Jednak przewodniczący sesji nie wyraził na nią zgody.

Jak informuje GPW, w ostatnich latach był to jedyny przypadek. „Brak wniosków wynika z występowania statycznych ograniczeń wahań kursu, gdzie zawieranie transakcji na poziomie wykraczającym poza 10% względem kursu referencyjnego skutkuje zamrożeniem notowań. W trakcie trwania równoważenia przewodniczący sesji analizuje łożone zlecenia również pod względem możliwego błędu” – tłumaczy GPW.

Na koniec podajmy, że Dział Notowań GPW może wydać jeszcze komunikaty niestandardowe opisujące przebieg incydentów, awarii technicznych lub innych zdarzeń operacyjnych mających wpływ na przebieg sesji giełdowej. Do takich zaliczyć możemy na przykład wspomniany komunikat o zawieszeniu sesji giełdowej.

Podsumowując, komunikaty Działu Notowań GPW są narzędziem informowania rynku o sytuacjach, które mogą wpływać na płynność, bezpieczeństwo lub techniczne aspekty obrotu. Ich celem jest zapewnienie transparentności, ochrony inwestorów i stabilności działania rynku w nieprzewidzianych okolicznościach. Można je znaleźć na stronach internetowych GPW w zakładce

Michał Kubicki

Źół: Dz
ǷɾąԱ
polecane
najnowsze
popularne
najnowsze
bankier na skróty