Dz

REKLAMA
WALLSTREET 2025

Wetować albo nie, oto jest pytanie. Prezydent konsultuje się w sprawie składki zdrowotnej

2025-05-05 14:15, akt.2025-05-05 14:58
publikacja
2025-05-05 14:15
aktualizacja
2025-05-05 14:58

Związki zawodowe domagają się zablokowania ustawy w sprawie składki zdrowotnej, część przedsiębiorców ma odmienne zdanie - wskazał w poniedziałek prezydent Andrzej Duda podczas spotkania ze stroną społeczną RDS. Dodał, że poprosił o konsultacje zanim podejmie decyzję co do dalszych losów ustawy.

Wetować albo nie, oto jest pytanie. Prezydent konsultuje się w sprawie składki zdrowotnej
Wetować albo nie, oto jest pytanie. Prezydent konsultuje się w sprawie składki zdrowotnej
fot. Ints Kalnins / /  Reuters / Forum

Prezydent na konsultacjach w Pałacu Prezydenckim zaznaczył, że nowela w sprawie składki zdrowotnej nie została skonsultowana z Radą Dialogu Społecznego (RDS), co - jak ocenił - jest sytuacją nie do przyjęcia.

"Chciałem usłyszeć państwa zdanie in gremio, prosząc o spotkanie Rady Dialogu Społecznego po to, żebyśmy o tej kwestii porozmawiali przed podjęciem decyzji, co do dalszego losu ustawy" - powiedział Andrzej Duda.

Jak stwierdził, "sytuacja jest specyficzna", gdyż związki zawodowe domagają się zablokowania tej ustawy. Jak dodał, krytyczne głosy padają zarówno ze strony OPZZ jak i NSZZ "Solidarność".

Prezydent podkreślił, że część przedsiębiorców ma z kolei odmienne zdanie, dlatego chciałby bezpośrednio wysłuchać tych opinii.

NSZZ "Solidarność": Ustawa niesprawiedliwa społecznie

Ustawa obniżająca składkę zdrowotną jest niesprawiedliwa społecznie - powiedział w poniedziałek przewodniczący NSZZ "Solidarność" Piotr Duda podczas spotkania strony społecznej Rady Dialogu Społecznego z prezydentem Andrzejem Dudą w sprawie nowelizacji obniżającej składkę zdrowotną przedsiębiorcom.

Konsultacje są dowodem na to, że prezydent Andrzej Duda zbiera informacje potrzebne do podjęcia decyzji w sprawie nowelizacji obniżającej składkę zdrowotną przedsiębiorcom - powiedział w poniedziałek szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Wojciech Kolarski.

Kolarski powiedział dziennikarzom, że konsultacje ze stroną społeczną RDS w sprawie składki zdrowotnej są dowodem na to, że prezydent zbiera potrzebne informacje do podjęcia decyzji. "To jest wykonanie pracy przez prezydenta za rząd. Premier Tusk nie przeprowadził żadnych konsultacji społecznych" - powiedział prezydencki minister.

"Decyzja, jak tylko zostanie przez prezydenta podjęta, wtedy zostanie ogłoszona" - powiedział Kolarki dopytywany, czy prezydent Duda podjął decyzję w sprawie nowelizacji. Dodał, że konsultacje odbywają się po to, aby podjąć najlepszą decyzję dla Polski.

"Szanowny panie prezydencie, czas wykorzystywania pracowników na etatach skończył się. (...) Pracownicy na etacie nie będą utrzymywać całego systemu zabezpieczenia społecznego i zdrowotnego. Nikt w przestrzeni publicznej nie mówi, że ta ustawa jest niesprawiedliwa społecznie, bo składkę w pełnej wysokości 9 proc. od pełnego świadczenia muszą też płacić emeryci, ale niektórzy mogą płacić składkę ryczałtową 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia" - powiedział przewodniczący NSZZ "Solidarność" Piotr Duda.

Podkreślił, że ustawa nie była konsultowana z Radą Dialogu Społecznego. "Nie sądziliśmy i nie sądziłem osobiście, że kolejna fundamentalna sprawa, jaką jest składka zdrowotna, nie zostanie skonsultowana z Radą Dialogu Społecznego" - stwierdził.

Lewica przeciwko obniżce 

O zawetowanie ustawy ws. obniżenia składki zdrowotnej dla przedsiębiorców apelowali do prezydenta Dudy kandydaci na prezydenta Adrian Zandberg (Razem) i Magdalena Biejat (Lewica), Porozumienie Rezydentów OZZL i Naczelna Izba Lekarska. Argumentują, że obniżenie składki pogorszy sytuację pacjentów i pogłębi kryzys ochrony zdrowia.

Obniżkę składki zdrowotnej dla przedsiębiorców Sejm uchwalił 4 kwietnia głosami KO, Polski 2050-TD i PSL-TD. Przeciwko byli posłowie PiS, Lewicy i koła Razem. Konfederacja wstrzymała się od głosu.

Donald Tusk zapowiedział, że jeśli prezydent zawetuje zmiany w składce zdrowotnej, to jako premier podejmie kroki, by wrócić do tego tematu po wyborach prezydenckich. 

Nowelizacja ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców od 2026 r. Regulacja wiąże się z ubytkiem wpływów ze składki do NFZ w kwocie ok. 4,6 mld zł, co rząd deklaruje pokryć z budżetu państwa.

Nowela zakłada wprowadzenie dwuelementowej podstawy wymiaru składki zdrowotnej dla przedsiębiorców – do pewnego poziomu byłaby ona ryczałtowa, a od nadwyżki dochodów – procentowa. Zmiany dotyczą ok. 2,5 mln prowadzących działalność gospodarczą.

kno/ aba/ mhr/ kkr/ kno/ agz/ akar/ kno/ agz/

Źół:PAP
Tematy
Advertisement

dzԳٲ(15)

dodaj komentarz
szkrjatok
Czemu dyskusja odbywa się jedynie wg kryterium: obniżać składkę zdrowotną czy nie obniżać? Czemu nie ma dyskusji o ewentualnym obniżeniu składek zus? Np żeby składki były proporcjonalne do dochodów. Dzięki temu przedsiębiorcy o niskich dochodach i tak by mieli ulgę. Wprawdzie niższe emerytury ale emerytury i tak będą śmieszne.
dolar36
NSZZ "Solidarność" mafia się wypowiedziała buhaha
jjmm2u
A nad Polskim Nieładem długo się nie zastanawiał.
grzegorzkubik
Dziś za Tuska NFZ-towi brakuje 20 mld zł. Po podpisie przy takiej ustawie zabraknie jeszcze więcej. Pan prezydent wie co robić.
zenonn
Państwowa ochrona zdrowia to wór bez dna.
Każde wpompowane tam pieniądze przepadną.
platfusoptymista
Hamletyzowanie długopisa
zenonn
Chociaż przedsiębiorcy zyskają na obniżeniu składki zdrowotnej, to brak możliwości jej odliczenia od podatku zniweluje te korzyści. Dla budżetu państwa oznacza to konieczność znalezienia mniejszych środków na pokrycie deficytu w finansowaniu ochrony zdrowia.
zenonn
Obniżenie składki zdrowotnej dla przedsiębiorców, które wejdzie w życie od 2026 roku, wiąże się z istotnymi zmianami w systemie podatkowym. Jedną z kluczowych zmian jest likwidacja możliwości odliczenia zapłaconej składki zdrowotnej od podatku dochodowego. Dotychczas przedsiębiorcy mogli pomniejszyć podstawę opodatkowania o wysokość Obniżenie składki zdrowotnej dla przedsiębiorców, które wejdzie w życie od 2026 roku, wiąże się z istotnymi zmianami w systemie podatkowym. Jedną z kluczowych zmian jest likwidacja możliwości odliczenia zapłaconej składki zdrowotnej od podatku dochodowego. Dotychczas przedsiębiorcy mogli pomniejszyć podstawę opodatkowania o wysokość zapłaconej składki zdrowotnej, co skutkowało niższym podatkiem do zapłacenia. Po zmianach, taka możliwość zostanie zniesiona, co oznacza, że przedsiębiorcy nie będą mogli już pomniejszyć swojego podatku o zapłaconą składkę zdrowotną
Według szacunków Ministerstwa Finansów, reforma ta ma kosztować budżet państwa około 4,6 miliarda złotych rocznie.
Warto zauważyć, że chociaż przedsiębiorcy zyskają na obniżeniu składki zdrowotnej, to brak możliwości jej odliczenia od podatku może częściowo zniwelować te korzyści. Dla budżetu państwa oznacza to konieczność znalezienia dodatkowych środków na pokrycie deficytu w finansowaniu ochrony zdrowia.

Podsumowując, likwidacja możliwości odliczenia składki zdrowotnej od podatku dochodowego przyniesie budżetowi państwa dodatkowe wpływy, jednakże obniżenie samej składki zdrowotnej spowoduje ubytek w dochodach Narodowego Funduszu Zdrowia, który będzie musiał być pokryty z budżetu państwa. Ostateczny bilans finansowy dla budżetu będzie zależał od wielu czynników, w tym od liczby przedsiębiorców korzystających z nowych przepisów oraz od ogólnej kondycji gospodarki.
maxykaz odpowiada zenonn
No to czekamy na płatne urlopy dla przedsiębiorców. Skoro pracowniko sie należy to i pracodawcom. Tylko kto za to będzie płacić? A tak na serio to dotyczy to tych przedsiebiorców z małym dochodem co nowy Wał zrobił ich w wała na kilka tys rocznie. Te pieniądze powinny być przedsiębiorcom zwrocone z odsetkami
polityka_to_nie_ekonomia
Przecież już były konsultacje społeczne. O co tu jeszcze chodzi? Kto za to płaci nie pytam, bo wszyscy wiedzą.

ʴǷɾąԱ: Składka zdrowotna

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki