Prezes PiS Jarosław Kaczyński wyraził w poniedziałek nadzieję, że prezydent Andrzej Duda zawetuje ustawę obniżającą składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Nowelizację tę Kaczyński określił jako "zupełny absurd".


W ub. tygodniu Senat poparÅ‚ nowelizacjÄ™ ustawy o Å›wiadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze Å›rodków publicznych oraz niektórych innych ustaw obniżajÄ…cÄ… skÅ‚adkÄ™ zdrowotnÄ… dla przedsiÄ™biorców od 2026 r. Nowelizacja wiąże siÄ™ z ubytkiem wpÅ‚ywów ze skÅ‚adki do NFZ w kwocie ok. 4,6 mld ³úÅ‚, co rzÄ…d deklaruje pokryć z budżetu paÅ„stwa.
W poniedziałek na konferencji prasowej prezes Prawa i Sprawiedliwości został zapytany, jakiej decyzji w sprawie noweli oczekuje od prezydenta Dudy. "Mam nadzieję - chociaż jest to oczywiście decyzja pana prezydenta - że będzie weto. Po prostu weto, ponieważ jaki ma sens w sytuacji, w której prezes jakiejś firmy zarabia skromne 50 tysięcy miesięcznie, a jego sekretarka, dajmy na to, siedem (tysięcy), tylko że ona płaci dużą większą składkę niż on" - mówił Kaczyński. "To jest zupełny absurd. To są degresywne podatki, tego nie ma nigdzie na świecie" - ocenił.
×ãÖDzÊÈü¹û
Nowela zakłada wprowadzenie dwuelementowej podstawy wymiaru składki zdrowotnej dla przedsiębiorców – do pewnego poziomu byłaby ona ryczałtowa, a od nadwyżki dochodów – procentowa. Zmiany dotyczą ok. 2,5 mln prowadzących działalność gospodarczą.
Nowe przepisy nie zmieniają wysokości składki zdrowotnej płaconej przez pracowników na etacie i nadal będzie to 9 proc. Nie będzie też zmian, jeśli chodzi o składkę w przypadku świadczeń emertytalnych - dalej będzie to 9 proc.
Zmiana ma obowiÄ…zywać od poczÄ…tku 2026 r. i bÄ™dzie kosztować budżet paÅ„stwa 4,6 mld ³úÅ‚ (o tyle majÄ… siÄ™ zmniejszyć wpÅ‚ywy ze skÅ‚adki zdrowotnej).
Obniżkę składki zdrowotnej dla przedsiębiorców Sejm uchwalił 4 kwietnia głosami KO, Polski 2050-TD i PSL-TD. Przeciwko byli posłowie PiS, Lewicy i koła Razem. Konfederacja wstrzymała się od głosu.
O zawetowanie przepisów zaapelowali do prezydenta m.in. kandydatka Lewicy na prezydenta Magdalena Biejat, kandydat Partii Razem Adam Zandberg, Porozumienie Rezydentów OZZL i Naczelna Izba Lekarska. Argumentują, że obniżenie składki pogorszy sytuację pacjentów i pogłębi kryzys ochrony zdrowia.
Andrzej Duda zapowiedział, że poprosi Radę Dialogu Społecznego o opinię w sprawie ustawy obniżającej składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Podkreślił, że głos związkowców będzie dla niego "fundamentalnie ważny".
W ubiegłym tygodniu premier Donald Tusk zapowiedział, że jeśli prezydent zawetuje zmiany w składce zdrowotnej, to jako premier podejmie kroki, by wrócić do tego tematu po wyborach prezydenckich.(PAP)
nl/ itm/