Maj na rynkach kapitałowych zapowiada się niezwykle interesująco. Jakie aktywa mają szansę zabłysnąć? Które spółki czy kryptowaluty warto mieć na oku? Oto prognozy Gwiazd Bankiera.


W kwietniu niepewność na rynkach sięgnęła zenitu. Na Wschodzie trwa wojna. Prezydent Trump szaleje z cłami, choć trzeba zauważyć, że ostatnio już trochę wyhamował. Wciąż nie wiadomo, co się stanie w „geopolityce”. Do zgody między Chinami i USA daleko. Coraz częściej słychać o recesji za oceanem. Do tego wszystkiego dochodzi konflikt na linii: Pakistan i Indie. Może w tym roku znane powiedzenie „sprzedaj w maju i jedź na wakacje” to słuszna strategia?
Patrząc na prognozy Gwiazd Bankiera raczej nic na to nie wskazuje. Prognozy, często podtrzymywane od poprzednich miesięcy, rzucają światło na potencjalne kierunki rozwoju rynku. I mamy: od zdywersyfikowanych portfeli pełnych spekulacyjnych pozycji i kontynuacji trendów, przez odważne wybory jak indeks VIX, po skupienie na konkretnych akcjach, kryptowalutach czy obligacjach. Jest zatem w czym wybierać.
Dz
Przypomnijmy: w ubiegłym roku na Dz ruszyliśmy z nową, edukacyjną inicjatywą: Portfelem Gwiazd. Wybrane i zaproszone grono znanych w świecie gospodarczym osób na początku każdego miesiąca wybiera i typuje „najlepszą” ich zdaniem klasę aktywów, na najbliższe 30 dni.
Z założenia aktywo może być ogólne (np. lokata, gotówka, złoto, indeks giełdowy, waluta, surowce,…) lub bardziej precyzyjne (jak na przykład konkretny fundusz inwestycyjny/ETF, obligacja, czy giełdowa spółka). Może też być utrzymywane w kolejnych miesiącach. Wskazaniom osób typujących powinien towarzyszyć krótki, zwięzły opis/uzasadnienie wyboru.
Co ważne! Wskazania naszych Gwiazd nie są i nie powinny być postrzegane jako rekomendacja. Aktywa mogą, ale nie muszą być w ich osobistym portfelu inwestycyjnym. Rzeczywiste inwestycje w typowane aktywa mogą też przynieść ujemne stopy zwrotu.
Andrzej Stec, redaktor naczelny Dz
Szczegółowe prognozy z uzasadnieniem:
Krzysztof Borowski, doświadczony trader, profesor SGH
Prognoza: zdywersyfikowany portfel aktywów: Rafako (2,5%), Będzin (2,5%), Rafamet (2,5%), Spyrosofr (2,5%), Bioceltix (10%), Quercus (10%) Rainbom (10%), złoto (10%), XTB (10%), Bitcoin (20%), Caracas Stock Exchange General Index (20%)
Uzasadnienie:Rafako, Będzin, Rafamet to pozycja spekulacyjna. Spyrosofr – szansa na wybicie w górę. Bioceltix, Quercus, Rainbow i złoto - kontynuacja trendu wzrostowego. XTB – wybicie z formacji konsolidacji. Bitcoin – szansa na wybicie w górę. Caracas Stock Exchange General Index - kontynuacja trendu wzrostowego.”
Jarosław Fuchs, od ponad trzech dekad menadżer w sektorze bankowym, b. wiceprezes Banku Pekao
Prognoza (podtrzymana): portfel kryptowalut 70% XRP i 30% BTC
„Po raz pierwszy od ponad roku nie zmieniam składu portfela: 70% XRP i 30% BTC. Mimo bardzo słabego początku kwietnia inwestorzy wrócili do ryzykownych aktywów, a wiąże się to głównie z tym, iż Donald Trump zasygnalizował chęć porozumienia w sprawie ceł. Ma to odbicie w notowaniach całego rynku, a szczególnie Bitcoin'a, który może wkrótce osiągnąć kolejne poziomy ATH, ale nie możemy też pominąć faktu, iż król kryptowalut został po cichu przejęty przez system z którym walczył. Natomiast XRP skutecznie łączy tradycyjne finanse z nową erą cyfrową poprzez m.in. adopcję XRP w płatnościach transgranicznych oraz partnerstwa z sektorem bankowym. Kluczowe może być też uruchomienie na rynku amerykańskim trzech funduszy ETF opartych na kontraktach terminowych: Ultra XRP ETF, Short XRP ETF oraz Ultra Short XRP ETF, a to może znacząco zwiększyć zainteresowanie i aktywność XRP, szczególnie przez inwestorów instytucjonalnych, którzy zyskają większy dostęp do aktywa, a to prawdopodobnie wywoła znaczną presję zakupową.
Jarosław Grzywiński, menedżer, były szef Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, ekspert BCC od rynków kapitałowych
Prognoza (podtrzymana): index VIX
„Indeks VIX to odważny wybór dla inwestorów, którzy nie boją się ryzyka. VIX mierzy oczekiwana zmienność rynku a następne miesiące 2025 roku wskazują na duże przepływy kapitału. VIX jest definiowany przez kontrakty futures i opcje, które wymagają zawansowanej wiedzy i strategii. To nie jest rynek dla początkujących, wymagający precyzyjnego wyczucia momentu wejścia i wyjście. Jak powiedziała legenda Wall Street: „mądrzy inwestorzy nie boją się strachu, oni na nim zarabiają”
Sobiesław Kozłowski, specjalista od analizy technicznej i fundamentalnej, dyrektor departamentu analiz i doradztwa Noble Securities
Prognoza: akcje dwóch spółek (po 50%): Toya i Kruk
„Toya – niska wycena i oczekiwana poprawa wyników. Kruk – niska wycena; beneficjent obniżek stopy % w Polsce i odblokowania sądów w Hiszpanii.”
Piotr Kuczyński, ekonomista,analityk Xelion
Prognoza (podtrzymana):40% Hang Seng Tech (HSTECH), 30% WIG20, 30% roczneobligacje Skarbu Państwa
Michał Masłowski, wiceprezes Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych
Prognoza: 50% w ETF na S&P500 (notowany na GPW), 50% w akcje Grupy Pracuj
„Dosyć tych spadków w USA! Czas na odbicie. Cały czas liczę na scenariusz systematycznego wycofywania się Trumpa z różnych wojen celnych. W przypadku Grupy Pracuj liczę na rozwój rynku niemieckiego w spółce, cały czas szanse na Ukrainie. W Polsce spółka ma bardzo stabilną pozycję. Jak również ma sporo gotówki. Muszę tylko zaznaczyć, że miesiąc to trochę krótki na okres na realizację tej strategiiToya – niska wycena i oczekiwana poprawa wyników. Kruk – niska wycena; beneficjent obniżek stopy % w Polsce i odblokowania sądów w Hiszpanii.”
Tomasz Prusek, publicysta ekonomiczny, pisarz z 30-letnim doświadczeniem rynkowym
Prognoza (podtrzymana):złoto
„Kwiecień był kolejnym znakomitym miesiącem dla złota - uncja ustanowiła imponujący nominalny rekord wszech czasów 3500 dolarów. Oznaczato, że realnie jestesmy z grubsza na poziomie rekordu z początku lat 80. poprzedniego wieku. A skoro "Trend is Your Friend", to warto pozostać przy złocie jako "bezpiecznej przystani" pomimo korekty rajdu pod koniec miesiąca."
Albert Rokicki, założyciel portalu Longterm.pl, inwestor z 24-letnim doświadczeniem, autor książki "Longterm. Jak inwestować na giełdzie i osiągnąć zysk" PWN 2017
Prognoza (podtrzymana): akcje Bioceltix
„W maju podtrzymuję swój typ z kwietnia czyli Bioceltix. Spółka wprawdzie przełożyła wysłanie odpowiedzi do EMA (Europejska Agencja Leków), dotyczących swojego leku na zwyrodnieniowe zmiany w stawach u psów, na II połowę tego roku, ale w biotechu takie przesunięcia są zupełnie naturalne i nie stanowią znaczącego ryzyka. Technicznie kurs pokonał poprzedni szczyt ze stycznia ubiegłego roku (98 zł), następnie sforsował psychologiczny poziom 100 zł, aby później błyskawicznie odrobić straty z korekty po przełożeniu rejestracji leku, co świadczyło o dużym popycie na akcje.”
Kazimierz Szpak, CFA, członek zarządu Beta Securities Poland
Prognoza (podtrzymana): indeks mWIG40
„To historycznie najlepszy polski indeks akcji w długim terminie i nic nie wskazuje na to, że szybko zostanie zdetronizowany.Ponadto polskie indeksy akcji w 2025 roku to jedne z najmocniejszych indeksów na świecie.”
Ludwik Sobolewski,były prezes GPW i BSE, partner w Qualia Advisor, adwokat, autor książek
Prognoza (podtrzymana): 50% - Bitcoin, 50% - indeks WIGmed
Katarzyna Szwarc, menedżerka w wielu instytucjach finansowych, była pełnomocniczka ds. strategii rozwoju rynku kapitałowego w Ministerstwie Finansów
Prognoza (podtrzymana):4-letnie obligacje SP indeksowane inflacją(COI)
Sebastian Buczek, prezes, współzałożyciel i akcjonariusz Quercus TFI
Prognoza: akcjeScope Fluidics
„Spadek kursu w kwietniu stwarza okazję do zajęcia pozycji, m.in. pod dalsze informacje o Bacteromicu.”
Komitet inwestycyjny Dz(w składzie Marcin Dziadkowiak, Krzysztof Kolany, Michał Kubicki, Michał Misiura, Andrzej Stec)
Prognoza: akcje Pekao, PCC Rokita oraz Asbis (równy udział)
„W maju komitet inwestycyjny Dz zdecydował się zapolować na tłuste dywidendy z GPW. Dlatego wybraliśmy spółki, które w maju ustalą prawo do dywidend o wysokiej stopie i zrobią przelew na rachunki inwestorów. Wśród wybranych emitentów są więc Pekao, PCC Rokita oraz Asbis, które trafiają do naszego portfela na maj.”