Dz

REKLAMA

Jak Polacy postrzegają pierwszą komunię? Są wyniki DzԻ岹żu CBOS

2025-05-02 13:55
publikacja
2025-05-02 13:55

Dla 62 proc. Polaków pierwsza komunia święta dziecka jest ważnym wydarzeniem duchowym, dla 13 proc. okazją do rodzinnego spotkania, dla 5 proc. okazją do podarowania prezentu, zaś dla 16 proc. nie jest żadnym z powyższych - wynika z DzԻ岹żu CBOS dla PAP.

Jak Polacy postrzegają pierwszą komunię? Są wyniki DzԻ岹żu CBOS
Jak Polacy postrzegają pierwszą komunię? Są wyniki DzԻ岹żu CBOS
fot. Daniel Dmitriew / /󰿸鱫

W maju w większości polskich parafii dzieci z trzecich klas szkoły podstawowej przystąpią po raz pierwszy do komunii.

CBOS zapytał Polaków, „czy Pana(i) zdaniem przystąpienie do I komunii świętej jest dla dziecka ważnym przeżyciem”. Twierdząco odpowiedziało 79,3 proc. ankietowanych; 13,1 proc. było przeciwnego zdania, a 7,6 proc. nie miało wyrobionej opinii na ten temat.

Na pytanie, „czym przede wszystkim jest dla Pana(i) osobiście I komunia święta dziecka?” 62 proc. ankietowanych odpowiedziało, że to ważne wydarzenie duchowe. Dla 13,1 proc. jest ona okazją do zorganizowania rodzinnego spotkania, a dla 5 proc. okazją do podarowania dziecku prezentu lub pieniędzy. Dla 16,1 proc. komunia nie jest żadnym z powyższych, a 3,7 proc. nie potrafi określić, czym osobiście jest dla nich przystąpienie dziecka do tego sakramentu.

Na pytanie, „jak Pan(i) sądzi, czym jest I komunia święta dziecka dla większości ludzi w Polsce?” 34,1 proc. ankietowanych odpowiedziało, że jest ona ważnym wydarzeniem w życiu duchowym. Według 31,9 proc. respondentów ludzie widzą w I komunii okazję do rodzinnego spotkania, a 16,4 proc. sądzi, że Polacy uważają ją za okazję do obdarowania dziecka. 7,9 proc. pytanych odpowiedziało, że komunia nie jest żadnym z powyższych, a 9,6 proc. wybrało odpowiedź: trudno powiedzieć.

Patrząc na tabele z wynikami badania można stwierdzić, że o stosunku do I komunii świętej przesądza m.in. zaangażowanie w praktyki religijne i wiek.

Analiza odpowiedzi na pytanie, „czy Pana(i) zdaniem przystąpienie do I komunii świętej jest dla dziecka ważnym przeżyciem” pokazuje, że uważa tak 96 proc. osób uczestniczących w praktykach religijnych kilka razy w tygodniu. Podobnie odpowiedziało 93 proc. osób uczestniczących w praktykach religijnych raz w tygodniu i 89 proc. osób, które uczestniczą w nich 1-2 razy w miesiącu. Wśród osób, które uczestniczą w praktykach kilka razy w roku, uważa tak 81 proc., a wśród tych, którzy nie uczestniczą w nich w ogóle - 50 proc.

O tym, iż I komunia święta dziecka jest ważnym przeżyciem najmocniej przekonani są starsi badani. Uważa tak 86 proc. Polaków, którzy ukończyli 65 lat, a przeciwnego zdania jest tylko 10 proc. osób w tym wieku. W przedziale wiekowym 55-64 lata za znaczeniem komunii jest 84 proc. badanych, a 8 proc. sądzi, że nie jest to ważne przeżycie. O tym, że I komunia jest ważnym przeżyciem przekonanych jest 80 proc. ankietowanych w wieku 45-54 lata, a 14 proc. sądzi, że nie.

Wśród młodszych Polaków również przeważa opinia, że I komunia święta dziecka jest ważna, choć odsetek osób tak myślących jest mniejszy niż wśród starszych respondentów. Twierdzi tak 73 proc. Polaków w wieku 35-44 lata, 76 proc. w wieku 25-34 lata i 67 proc. w wieku 18-24 lata. Przeciwnego zdania jest 17 proc. osób w wieku 35-44 lata, 15 proc. w wieku 25-34 lata i 18 proc. w wieku 18-24 lata.

Na pytanie, czy I komunia święta dziecka jest ważnym przeżyciem twierdząco odpowiedziało 83 proc. mieszkańców wsi i 81 proc. mieszkańców miast do 20 tys. mieszkańców, 78 proc. mieszkańców miast od 100 tys. do 499 tys. oraz 68 proc. badanych z miast powyżej 500 tys. mieszkańców. Negatywnie na to samo pytanie odpowiedziało 9 proc. mieszkańców wsi, 13 proc. mieszkańców miast do 20 tys. mieszkańców, 12 proc. proc. mieszkańców średnich miast i 24 proc. mieszkańców miast powyżej 500 tys. mieszkańców.

Interesujące wnioski przynosi też szczegółowa analiza odpowiedzi na pytanie „czym przede wszystkim jest dla Pana(i) osobiście I komunia święta dziecka”.

Wśród osób uczestniczących w praktykach religijnych kilka razy w tygodniu aż 88 proc. uznało, że jest ona dla dziecka ważnym wydarzeniem w życiu duchowym. Żadna z tych osób nie uznała komunii za okazję do ofiarowania dziecku prezentu lub pieniędzy, a 4 proc. określiło ją przede wszystkim jako okazję do zorganizowania rodzinnego spotkania.

Wśród uczestniczących w praktykach religijnych kilka razy w roku 58 proc. wskazało komunię za ważne wydarzenie duchowe, 4 proc. stwierdziło, że jest ona okazją do podarowania dziecku prezentu lub pieniędzy a 19 proc. widzi w niej okazję do zorganizowania rodzinnego spotkania.

Osoby niepraktykujące widzą w I komunii św. dziecka przede wszystkim okazję do rodzinnych spotkań - wskazało tak 24 proc. respondentów. 12 proc. z nich określiło komunię mianem okazji do podarowania dziecku prezentu, a 17 proc. - ważnego wydarzenia duchowego. Najwięcej, bo aż 43 proc. respondentów odpowiedziało, że nie uważa I komunii św. za żadne z powyższych.

O tym, że I komunia św. jest przede wszystkim ważnym wydarzeniem w życiu duchowym przekonanych jest 67 proc. seniorów, 75 proc. osób w przedziale wiekowym 54-64, 62 proc. osób wieku 45-54 lata, 51 proc. 25-34-latków i 46 proc. młodych dorosłych (18-24 lata).

Badanie zostało zrealizowane metodą wywiadów telefonicznych wspomaganych komputerowo (CATI) oraz wywiadów internetowych (CAWI) od 22 do 24 kwietnia 2025 roku na próbie 1001 dorosłych mieszkańców Polski. (PAP)

iżu/ jann/ ktl/

Źół:PAP
Tematy
Z kartą Simplicity od CitiBanku możesz zgarnąć odkurzacz Xiaomi Robot Vacuum S20!
Z kartą Simplicity od CitiBanku możesz zgarnąć odkurzacz Xiaomi Robot Vacuum S20!

dzԳٲ(0)

dodaj komentarz

ʴǷɾąԱ: Dzieci

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki