Dz

REKLAMA

Depresja, PTSD i próby samobójcze. Moderatorzy treści pozywają Metę za horror w pracy

2025-05-01 06:00
publikacja
2025-05-01 06:00

Meta otrzymuje pozwy w związku ze szkodami psychicznymi, jakich doświadczają afrykańscy moderatorzy treści, którzy są zatrudnieni, by usuwać drastyczne materiały w mediach społecznościowych, takie jak nagrania morderstw, brutalna przemoc czy wykorzystywanie seksualne dzieci.

Depresja, PTSD i próby samobójcze. Moderatorzy treści pozywają Metę za horror w pracy
Depresja, PTSD i próby samobójcze. Moderatorzy treści pozywają Metę za horror w pracy
fot. Mojahid Mottakin / /󰿸鱫

Prawnicy szykują pozew przeciwko firmie współpracującej z Metą, właścicielem Facebooka i Instagrama, po rozmowach z moderatorami zatrudnionymi w ghanijskim centrum liczącym około 150 pracowników. Moderatorzy pracujący dla Majorel w Akrze zgłaszają, że w wyniku codziennej styczności z drastycznymi treściami cierpią na depresję, stany lękowe, problemy ze snem i uzależnienia.

O trudnych warunkach pracy moderatorów w Ghanie informuje wspólne śledztwo brytyjskiego „The Guardian” oraz Bureau of Investigative Journalism (Biuro Dziennikarstwa Śledczego).

Sprawa ta pojawia się po tym, jak u ponad 140 moderatorów Facebooka w Kenii zdiagnozowano ciężki zespół stresu pourazowego (PTSD) spowodowanego oglądaniem drastycznych treści w mediach społecznościowych. Kenijscy pracownicy byli zatrudnieni przez firmę outsourcingową Samasource, obsługującą Metę w zakresie moderacji treści w całej Afryce. Tymczasem Majorel, główny podmiot wskazany w obecnych zarzutach, jest własnością francuskiej grupy Teleperformance.

Pewien moderator, którego dane osobowe pozostają utajnione, przyznał, że podjął próbę samobójczą w wyniku obciążenia psychicznego w pracy. Po incydencie jego umowa została rozwiązana, a on sam wrócił do swojego kraju.

Narażeni na oglądanie drastycznych treści

Giganci technologiczni, tacy jak Facebook, zatrudniają tysiące moderatorów treści w najbiedniejszych rejonach świata, aby usuwać naruszające zasady posty oraz trenować systemy sztucznej inteligencji do przejmowania tych obowiązków.

Moderatorzy muszą przeglądać drastyczne i brutalne zdjęcia oraz nagrania wideo, by ocenić, czy powinny one zostać usunięte z platform Mety. Według pracowników z Ghany widzieli oni m.in. nagrania osoby obdzieranej żywcem ze skóry oraz kobiety, której ścinano głowę. Moderatorzy twierdzą, że oferowana przez firmę pomoc psychologiczna była nieskuteczna, nie została ona prowadzona przez lekarzy, a prywatne zwierzenia pracowników dotyczące wpływu pracy były rozpowszechniane wśród menedżerów.

„The Guardian” informuje, że Teleperformance zaprzeczyło tym zarzutom, twierdząc, że zatrudnia licencjonowanych specjalistów zdrowia psychicznego zarejestrowanych w lokalnych organach regulacyjnych, posiadających tytuł magistra psychologii, poradnictwa lub pokrewnej dziedziny.

 „To najgorsze warunki, jakie widziałam w ciągu sześciu lat pracy z moderatorami treści na całym świecie

Postępowanie prawne przygotowuje brytyjska organizacja non-profit Foxglove. Byłby to już drugi pozew wniesiony przez moderatorów treści w Afryce po pozwie pracowników Samasource w Kenii w 2023 roku. Foxglove poinformowało, że „pilnie bada te szokujące nadużycia wobec pracowników” z zamiarem „wykorzystania wszelkich dostępnych narzędzi, w tym potencjalnych działań prawnych”, aby poprawić warunki pracy.

Organizacja współpracuje z ghanijską firmą Agency Seven Seven nad przygotowaniem dwóch możliwych pozwów: jednego dotyczącego szkód psychicznych (z udziałem grupy moderatorów) i drugiego dotyczącego bezprawnego zwolnienia (związanego z moderatorem z Afryki Wschodniej, którego umowa została rozwiązana po próbie samobójczej).

„The Guardian” cytuje współdyrektor wykonawczą Foxglove, Marthę Dark, która powiedziała:

„To najgorsze warunki, jakie widziałam w ciągu sześciu lat pracy z moderatorami treści na całym świecie. W Ghanie Meta wykazuje całkowity brak szacunku dla cłowieczeństwa swoich kluczowych pracowników dbających o bezpieczeństwo, na których opiera się cały ich zysk, czyli moderatorów treści. Traktowani są jak przedmioty, które można zużyć, wypalić i zastąpić, nie dbając o trwałe szkody dla ich zdrowia psychicznego i fizycznego”.

Dark dodała, że podstawowe wynagrodzenia dla moderatorów w Akrze są niższe niż koszty życia, co zmusza ich do pracy w nadgodzinach, za które płaci się jeszcze mniej niż za normalne godziny pracy. Moderatorzy mieli również odliczane pieniądze od wynagrodzenia za niewyrobienie norm wydajnościowych.

Wynagrodzenie poniżej szacowanych kosztów życia

Z dokumentów widzianych przez „The Guardian” wynika, że podstawowe wynagrodzenie zaczyna się od około 1300 cedi miesięcznie (około 340 łotych). Premie uzależnione od wydajności mogą zwiększyć wynagrodzenie do około 4 900 cedi (1275 łotych) miesięcznie, co wciąż jest znacznie poniżej szacowanych kosztów życia w Akrze.

Cytowany przez „The Guardian” rzecznik Teleperformance powiedział, że moderatorzy treści mają „silne wynagrodzenie i świadczenia”, w tym miesięczne płace „około dziesięciokrotnie wyższe niż minimalna płaca krajowa dla moderatorów krajowych i szesnastokrotnie wyższe dla tych, którzy relokowali się z innych krajów”, uwzględniając dodatki projektowe, transportowe, językowe i inne — wszystkie wypłacane automatycznie, bez względu na wyniki pracy.

Badacz Foxglove, Michaela Chen, powiedziała, że widziała zdjęcia mieszkań moderatorów, w których „mieszkało pięć osób w jednym mieszkaniu, po dwie w pokoju”. Zwróciła uwagę na kulturę tajemnicy i nadzoru, obejmującą nawet śledzenie pracowników przez menedżerów podczas przerw, w tym w toaletach.

Praktyki te dotyczą również pracy moderatorów dla Mety. Cytowana przez „The Guardian” Chen stwierdziła: „Pracownicy spędzają cały dzień, pracując na platformach Mety, zgodnie z jej standardami i przy użyciu jej systemów, ale jednocześnie stale powtarza się im: »Nie pracujecie dla Mety« i zabrania się im mówienia o tym komukolwiek”.

Teleperformance utrzymuje, że moderatorzy mają zapewnione „zakwaterowanie w jednej z najbardziej ekskluzywnych i znanych dzielnic mieszkalno-biznesowych Akry”, które ma „wysoki poziom bezpieczeństwa, klimatyzację, siłownie oraz baseny”.

Partnerka w Agency Seven Seven, Carla Olympio, stwierdziła, że w ghanijskich sądach istnieje realna szansa na sukces pozwu dotyczącego obrażeń psychicznych i ustanowienie precedensu, że ochrona pracowników obejmuje również szkody psychiczne, a nie tylko fizyczne.

„Obecnie istnieje luka w naszym prawodawstwie, które nie nadąża za nowymi wyzwaniami związanymi z technologią i pracą wirtualną” – powiedziała.

Współdyrektorka wykonawcza Foxglove, Rosa Curling, dodała, że organizacja będzie dążyć do tego, by sąd „zarządził natychmiastowe zmiany w miejscu pracy moderatorów treści”, w tym wprowadzenie odpowiednich zabezpieczeń i opieki psychiatrycznej.

Jesteśmy w pełni transparentni wobec potencjalnych moderatorów co do treści, które mogą oglądać podczas pracy

Rzecznik Teleperformance powiedział:

„W TP w Ghanie traktujemy pracę moderatorów treści bardzo poważnie. Od samego początku – w procesie rekrutacji, w umowach o pracę oraz w ramach szkoleń i testów odporności psychicznej – jesteśmy w pełni transparentni wobec potencjalnych moderatorów co do treści, które mogą oglądać podczas pracy na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa społeczności w internecie. Mamy solidne systemy zarządzania personelem i praktyki w miejscu pracy, w tym kompleksowy program dobrostanu realizowany przez licencjonowanych psychologów”.

Meta oświadczyła, że współpracujące z nią firmy są „zobowiązane umownie do wypłacania moderatorom wynagrodzeń powyżej standardów branżowych na rynkach, na których działają”.

Firma dodała, że „poważnie traktuje wsparcie moderatorów treści”, szczegółowo określając w umowach oczekiwania dotyczące doradztwa, szkoleń i innych form wsparcia.

Meta wyjaśniła także, że wszyscy moderatorzy podpisują umowy o poufności, aby chronić informacje użytkowników oraz własne bezpieczeństwo, ale mogą omawiać swoją pracę z lekarzami, psychologami i w pewnym zakresie z cłonkami rodziny.

J.S.

Źół:
Tematy
Advertisement

dzԳٲ(4)

dodaj komentarz
kjx
Polakom to niestraszne. Maja strony ttpu sadistic gdzie pastwia się słownie nad słabymi, ofiarami wypadków itp. Nikt nic z tym nie robi a agresja narasta.
miketheripper
Takie same objawy co po oglądaniu wystąpień Tuska.

ʴǷɾąԱ: Zdrowie psychiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki