Dz

REKLAMA
ASY BANKIERA

Ruciński: Na giełdzie zbyt duży udział mają spółki Skarbu Państwa

2016-07-11 07:35
publikacja
2016-07-11 07:35

W ciągu ostatnich pięciu lat główny indeks giełdowy WIG20 spadł o prawie 40 proc. W tym samym czasie krajowa gospodarka znacznie się rozwinęła. Zdaniem Adama Rucińskiego z BTFG Audit, rynek kapitałowy w Polsce przestaje być barometrem stanu gospodarki. Zbyt poważny udział na giełdzie mają spółki Skarbu Państwa, w których kluczowe decyzje podejmowane są przez rządzących polityków.

fot. Tomasz Adamowicz / /󰿸鱫

- Sytuacja gospodarcza Polski jest bardzo złożona: mamy dobre dane makroekonomiczne, ale pojawiają się obawy, że ulegną one zmianie, bo za szybko rośnie zadłużenie - wskazuje w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Inwestor Adam Ruciński, prezes zarządu firmy BTFG Audit. - Na pewno wątpliwości towarzyszą polityce prowadzonej przez rząd i widać wyraźnie pewne wahanie ze strony inwestorów, którzy wstrzymują się z nowymi przedsięwzięciami. Ale jeśli gospodarka będzie się rozwijać, dane makroekonomiczne pozostaną dobre, to inwestorzy się pojawią. Otwarte pozostaje pytanie, czy silna ingerencja państwa w zarządzanie spółkami na dłuższą metę przyniesie efekty.

Czerwiec był jednak kolejnym miesiącem spadków na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Miesiąc wcześniej (czerwcowych statystyk jeszcze nie ma) wartość transakcji na rynku głównym wyniosła zaledwie 12,4 mld zł, o 27,3 proc. mniej niż w tym samym miesiącu rok wcześniej przy rosnącej o 13 proc. liczbie transakcji. Od połowy 2011 roku indeks giełdowy WIG20 spadł z poziomu 2900 punktów do nieco powyżej 1800 (o prawie 40 proc.).

Dz

- Musimy obecnie wyraźnie oddzielić polska gospodarkę od GPW - zauważa Adam Ruciński. - Rynek kapitałowy w Polsce bardzo się zmienił. Moim zdaniem znajdujemy dzisiaj się w niezwykle trudnej sytuacji. Z jednej strony możemy obserwować dobry, stabilny rozwój gospodarki, z drugiej - erozję na giełdzie.

Zdaniem ekspertów jednym z najważniejszych czynników działających na niekorzyść krajowego rynku kapitałowego jest ewentualna kontynuacja zapoczątkowanej przez poprzedni rząd reformy Otwartych Funduszy Emerytalnych. Żadne decyzje w tej sprawie nie zostały jeszcze podjęte, ale uczestnicy rynku spekulują, że obecna Rada Ministrów będzie chciała szukać środków na realizację niezwykle kosztownych obietnic wyborczych m.in. w ograniczeniu lub nawet zupełnej likwidacji oszczędzania na emeryturę w tzw. drugim filarze, którego duża część kapitałów lokowana jest na GPW. Całkowite lub nawet częściowe wycofanie OFE z rynku kasowego byłoby bardzo bolesnym ciosem dla i tak słabej giełdy.

- Reforma OFE, pewne zniechęcenie inwestorów powodują, że liczba spółek na giełdzie spada, podobnie jak obroty - precyzuje Adam Ruciński. - To wskazuje wyraźnie, że krajowy rynek kapitałowy nie idzie już tak za gospodarką jak kiedyś. Do niedawna można było powiedzieć, że parkiet odzwierciedla to, co ma miejsce w ekonomii. Obecnie to rynek, który działa, natomiast na pewno nie jest barometrem gospodarki. W takich spółkach prowadzona jest polityka odgórnego zarządzania przez rząd, dbania o wzajemną pomoc. Wynik finansowy natomiast nie jest na pierwszym miejscu. Powoduje to niechęć wielu inwestorów, zwłaszcza zagranicznych.

Źół:
Tematy
Z kartą Simplicity od CitiBanku możesz zgarnąć odkurzacz Xiaomi Robot Vacuum S20!
Z kartą Simplicity od CitiBanku możesz zgarnąć odkurzacz Xiaomi Robot Vacuum S20!

dzԳٲ(12)

dodaj komentarz
~Grzechu_comeback
że niby takie ruchy jak wokół CIECH, czy PAK to była GRA RYNKOWA???? Te wszystkie Uniwersale, Elektrimy, Telekomunikacje, PPP... też????
Panie Ruciński.... litości.
~marian
Komunizm kosztuje. Wszyscy wylewają pomyje na rządzących, podczas gdy całą największą winę ponoszą wyborcy. Z jednej strony głosują na socjalistów a z drugiej domagają się wolnego rynku. ązący robią to co obiecali, zabierają wszystkim po 1000 żeby niektórym dać po 500.
~Arek
Specjalista od siedmiu boleści, nie wie, że WIG20 to indeks obliczany z pominięciem dywidend (kilka procent rocznie) więc nie może być żadnym barometrem.
~rob
Jak się nacjonalizuje sprywatyzowane spółki, robi fikcyjne odpisy powodujące stratę , nie wypłaca dywidendy którą łata się w/w straty a pieniądze ładuje w nierentowne górnictwo to nie dziwota że nikt nie chce być dawcą kapitału dla dojnej zmiany
~abc
W Polsce gospodarka rynkowa się nie przyjęła.
Za chwilę to samo okaże się z demokracją.
W górach podobno nie przyjęło się prawo budowlane.
Taka dziwna kraj.
~andrzejwojciech
nasza GPW to szulernia w której rządzą spekulanci krajowi i zagraniczni . Inne giełdy Europejskie bardzo rosną a u nasz WIG 20 osiąga dno . Węgierski BUX wyprzedza nasz o około 40 % i dalej rośnie. Kiedy wreszcie na naszej GPW przywrócona zostanie normalność i pogoni się tych bezczelnych złodziei w białych rękawiczkach .
ʴśɾ𳦴DzԲ
Przygoda z giełdą kosztowala mnie nowiutką skodę octavię.Komu się do tego przyznać?
~Zarobiony
Ach,to od Ciebie ją mam.Dzięki.
~1500wplecy
Współczuję. Musisz teraz znaleźć dobre strony tej sytuacji, pomyśl, że zamiast autem możesz jeździć rowerem z korzyścią dla siebie. Pozdrawiam:)
~gogo
nie ty pierwszy i nie ostatni

ʴǷɾąԱ: Polityka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki