W kwietniu Polska wypadła z inflacyjnej czołówki Unii Europejskiej – wynika z najnowszych danych Eurostatu. Liderem euroinflacji pozostała Rumunia, gdzie wzrost cen podchodził pod 5%.


W kwietniu 2025 roku inflacja HICP w Unii Europejskiej obniżyła się do 2,4% względem 2,5% odnotowanych w marcu oraz 2,7% w lutym. Tym samym jest to najniższy odczyt inflacyjny w UE od października ubiegłego roku. Nadal jest to jednak poziom przewyższający 2%, powyżej którego unijna inflacja HICP utrzymuje się nieprzerwanie od maja 2021 roku.


Spadek siły nabywczej pieniądza w UE jest znacznie wolniejszy niż w latach 2021-23 (gdy przekraczał nawet 10% w skali roku), to stan podwyższonej – tj. przekraczającej 2% - inflacji HICP obowiązuje już od blisko czterech lat.
Dz
Inflacyjna fala w Europie powoli opada
Nadal jednak inflacja HICP przekraczała 2% w 19 z 27 krajów Unii Europejskiej. Miesiąc wcześnie benchmark ten był pokonany w 21 z 27 państw UE. Rzecz jasna część z tych państw nie należy do strefy euro i tamtejsze banki centralne mogą mieć ustalone wyższe cele inflacyjne niż Europejski Bank Centralny. Przykładowo w Polsce jest to 2,5%, a na Węgrzech 3%. Jednakże takim standardem dla kraju rozwiniętego jest inflacja rzędu 2% w średnim terminie.
W kwietniu 2025 roku inflacyjnym liderem UE pozostała Rumunia, gdzie inflacja HICP obniżyła się z 5,1% do 4,9%. Na drugie miejsce „awansowała” Estonia z wynikiem 4,4% (względem 4,3% w marcu). Na trzecią lokatę osunęły się Węgry z inflacją HICP na poziomie 4,2% (wobec 4,8% w marcu i aż 5,7% w styczniu i luty).


Z inflacyjnego podium spadła Polska, gdzie inflacja HICP obniżyła się w kwietniu do 3,7% względem 4,4% miesiąc wcześniej. Nieco sensacyjny wzrost odnotowała Holandia, gdzie unijny miernik cen dóbr konsumpcyjnych podniósł się o 4,1% rdr wobec 3,4% odnotowanych jeszcze w marcu.
Z kolei najniższą inflację HICP w kwietniu odnotowano we Francji (0,9%), na Cyprze (1,4%) oraz w Danii (1,5%). Poniżej progu 2% znalazły się jeszcze Czechy, Luksemburg i Finlandia. Równe 2% pojawiło się we Włoszech oraz Irlandii. Natomiast w przedziale od 2% do 4% (włącznie) uplasowało się 17 unijnych gospodarek.
Inflacja HICP jest odmienną miarą wzrostu cen od najpopularniejszego i stosowanego przez polski GUS wskaźnika CPI. O różnicach między wskaźnikami pisaliśmy w artykule „Jak GUS mierzy inflację? Statystycy wyjaśniają”. W dużym skrócie: obie miary stosują nieco odmienny system wag i uwzględniają nieco inny zakres wydatków.