Zawiązanie i rejestracja spółki z o.o. w systemie s24 odbywa się przez internet za pośrednictwem systemu teleinformatycznego udostępnionego przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Choć umowa spółki sporządzana jest z wykorzystaniem wzorca umowy, nie wymaga już aktu notarialnego.


Aby podpisać dokumenty spółki z o.o. we wspomniany sposób, wystarczy posługiwać się zwykłym podpisem elektronicznym. Ponadto koszty założenia spółki są dużo mniejsze od kosztów ponoszonych przy standardowym trybie zakładania spółek z ograniczoną odpowiedzialnością.
Jak postępować przy rejestracji
Funkcjonowanie internetowego systemu rejestracji spółki z ograniczoną odpowiedzialnością nie jest skomplikowane. Proces rejestracji spółki jest czytelny i dostosowany do możliwości interpretacyjnych każdego użytkownika systemu. Poniżej przedstawione zostały etapy rejestracji.
Etapy:
- Potencjalny wspólnik, jak również pełnomocnik reprezentujący wspólników bądź jednego wspólnika, musi najpierw zarejestrować się na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości, tj. założyć tam swój profil z loginem i hasłem.
- Po założeniu kont osobistych, przechodzimy do formularza urzędowego, gdzie rozpoczynamy proces zawiązania umowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Po wpisaniu nazwy spółki i jej siedziby do elektronicznego formularza rejestracji, użytkownik wskazuje zakres działalności spółki przez wybór z listy dostępnych PKD.
- Dane do umowy spółki umieszcza się jako odpowiedzi na zapytania formularza. W większości przypadków użytkownik zakreśla określony wariant rozwiązania umownego.
- W formularzu podajemy dane wspólników i członków pierwszego zarządu zawiązanej spółki.
- Po sporządzeniu i zatwierdzeniu dokumentu umowy, wystarczy że każdy ze wspólników wpisze swoje hasło do systemu ePuap w celu uwierzytelnienia dokumentu umowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.
- Po zatwierdzeniu umowy spółki, członkowie zarządu zawiązanej firmy mają następnie uwierzytelnić swoimi podpisami listę wspólników i oświadczenie o pokryciu całego kapitału zakładowego spółki i. Uwierzytelnienie podpisu uaktywniamy w zakładce Moje konto\Podpisy\Aktywuj podpis.
- Istnieje możliwość zawarcia umowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przez pełnomocnika (jeżeli wybierzemy taką opcję w systemie) albo tylko samo złożenie przez niego wniosku o rejestrację spółki. Wszelkie pełnomocnictwa są generowane przez system i po ich uwierzytelnieniu dostępne w wersji PDF. W wersji PDF dostępne są wszystkie dokumenty podpisywane przez Wspólników lub członka/członków zarządu spółki.
- W ostatnim kroku system umożliwia dokonanie internetowej opłaty od wniosku, wówczas wniosek zostaje złożony w sądzie. System jednocześnie generuje sygnaturę wniosku. Warto zaznaczyć, że opłata od wniosku internetowego s24, o zarejestrowanie w Krajowym Rejestrze Sądowym spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, wynosi 250 złotych oraz 100 złotych za zamieszczenie ogłoszenia w Monitorze Sądowym i Gospodarczym o dokonaniu wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego. Wszelka korespondencja w sprawie o zarejestrowanie spółki doręczana jest w formie elektronicznej na konto użytkownika składającego wniosek o rejestrację spółki.
Ograniczenia w rejestracji spółki
Opisana łatwość procedury rejestracji spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przez internet jest dużym plusem dla firm. Oczywiście można wskazać kilka ograniczeń systemu zaoferowanego przedsiębiorcom przez Ministerstwo Sprawiedliwości.
W pierwszej kolejności należy wskazać, że przedsiębiorcy mają w systemie S24 możność wskazania wyłącznie wzorcowych postanowień umowy spółki. Powstająca w ten sposób treść umowy jest ograniczona do minimum i w wielu przypadkach może nie zapewniać przedsiębiorcom możliwości wprowadzenia oczekiwanych przez nich regulacji, właściwych dla ich profilu biznesowego i zabezpieczenia interesów. System dopuszcza tylko wkłady pieniężne, co wyklucza z systemu tych przedsiębiorców, którzy chcą do spółki wnieść aportem firmę lub nieruchomość. Również wszelkie zmiany zapisów wzorca umowy spółki po jej zarejestrowaniu mogą być zmieniane w tradycyjny sposób, tzn. w formie dokumentów papierowych przesyłanych do właściwego sądu. Obecnie system nie umożliwia zmian umowy spółki przy wykorzystaniu wzorca elektronicznego. Na pewno stanowiłoby to uproszczenie procedury zmian postanowień umowy spółki.
²żԱ
System s24 dla spółki z ograniczoną odpowiedzialnością umożliwia szybkie zarejestrowanie spółki. Oczywiście wymaga to obecności wszystkich uczestników procesu w jednym czasie i skonfigurowanie wszystkich działań, co może być pewną niedogodnością, jednakże powyższe utrudnienia zostają zniwelowane przez szybkość zarejestrowania spółki w jeden dzień roboczy.
Artur Rostkowski