Dz

REKLAMA

Latasz dronem? Sprawdź zasady, inaczej czekają kłopoty

Aldona Derdziak2025-05-04 12:00Redaktorka Dz
publikacja
2025-05-04 12:00

Loty dronami to popularna rozrywka, do której wracamy szczególnie przy lepszej pogodzie. Kiedy decydujemy się na zakup małego statku powietrznego, możemy nie wiedzieć, że na jego użytkowniku ciążą niemałe obowiązki. Przepisy warto znać, aby latać bezpiecznie dla siebie i innych.

Latasz dronem? Sprawdź zasady, inaczej czekają kłopoty
Latasz dronem? Sprawdź zasady, inaczej czekają kłopoty
fot. Markus Photo and video / /ܳٳٱٴdz

Dron to jeden z ciekawszych wyborów na prezent lub zwyczajne spędzanie wolnego czasu. Urządzeniem można sterować tak jak samochodem, a jeśli ma zamontowaną kamerę, to da się także nagrać wideo czy zrobić zdjęcie z lotu ptaka. Rosnąca popularność dronów sprawia, że w przestrzeni pojawia się coraz więcej takiego sprzętu, nie każdy ma jednak świadomość, że jego posiadanie nakłada na użytkownika szereg obowiązków.

Ile kosztuje dron?

Ceny dronów zaczynają się od kilkuset złotych i zależą nie tylko od masy, ale także jego marki, klasy i specyfikacji technicznej. Licencjonowane, profesjonalne urządzenia to koszt nawet kilku tysięcy złotych, wymagają one jednak rejestracji i odpowiednich uprawnień.

Dz

Reklama

Zgodnie z obowiązującymi przepisami UE każdy dron powinien mieć nadaną klasę od C0 do C6, która określa jego masę, uprawnienia pilota i dozwolony zakres lotów.

Klasy dronów zgodnie z certyfikacją CE

Klasa drona

Masa startowa

Uprawnienia pilota

Kategoria lotu

C0

Poniżej 250 g

Rejestracja pilota, jeśli dron ma zamontowaną kamerę

A1 lub A3

C1

250 – 900 g

Rejestracja pilota.

Posiadanie uprawnień A1/A3 i zaliczenie bezpłatnego egzaminu.

A1 lub A3

C2

900 g – 4 kg

Rejestracja pilota.

Posiadanie uprawnień A2 i zaliczenie egzaminu oraz ukończenie szkolenia praktycznego z dodatkowym egzaminem.

A2 lub A3

C3 i C4

4 kg – 25 kg

Rejestracja pilota.

Posiadanie uprawnień A1/A3 i zaliczenie egzaminu.

A3

C5 i C6

4 kg – 25 kg

Rejestracja pilota.

Posiadanie uprawnień A3 i zaliczenie bezpłatnego egzaminu.

Tylko do lotów w kategorii szczególnej, po uzyskaniu zezwolenia lub certyfikatu.

Źół: Dz

Jeśli dron nie ma nadanej klasy, wciąż można nim latać, ale tylko z daleka od osób i zabudowań (kategoria otwarta A3).

Gdzie można latać dronem?

Zgodnie z Prawem lotniczym w odniesieniu do bezzałogowych statków powietrznych, jakimi są drony, obowiązują 3 kategorie lotów: otwarta, szczególna i certyfikowana, przy czym najwięcej odbywa się w pierwszej z nich. Kategoria otwarta oznacza loty o niskim ryzyku, w zasięgu wzroku operatora i na wysokości do 120 m, obejmując urządzenia o masie startowej do 25 kg. Dzieli się ona na trzy podkategorie:

  • A1 – dozwolony jest przelot nad osobami, ale nie nad zgromadzeniami ludzi; zaliczamy tu drony klasy C0 i C1.
  • A2niedozwolony jest przelot ani nad osobami, ani nad zgromadzeniami, przy czym minimalna odległość od ludzi to 30 m; obejmuje drony klasy C2.
  • A3 – niedozwolony jest przelot nad osobami ani zgromadzeniami, minimalna odległość od terenów mieszkaniowych, użytkowych, przemysłowych czy rekreacyjnych to 150 m; zaliczamy tu drony klas C0 do C4.

Przepisy wskazują także, że Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej może wyznaczyć strefy, w których loty dronami będą wykluczone lub ograniczone. Należą do nich centra miast, lotniska, parki narodowe czy obiekty wojskowe. Nowe zasady przewidują ponadto, że służby będą mogły przejąć kontrolę nad dronem lub nawet go zniszczyć, jeśli sprzęt będzie stanowił zagrożenie dla zdrowia lub chronionych obiektów.

Wymagana rejestracja i szkolenie dla operatorów

Co do zasady, pilotem drona w kategorii otwartej może być osoba, która ukończyła 14 lat. Reguła nie dotyczy urządzeń latających w kategorii A1, które kwalifikowane są jako zabawki (czyli przeznaczone dla dzieci i młodzieży poniżej 14 roku życia) oraz dronów o masie poniżej 250 g konstruowanych na własny użytek. Obowiązkowej rejestracji podlega każdy, kto lata dronem wyposażonym w kamerę lub takim o masie powyżej 250 g. Można jej dokonać na stronie drony.gov.pl – otrzymamy wtedy numer operatora, który należy nakleić na każdego pilotowanego drona.

W przypadku dronów klasy C1 (do 900 g) wymagane są dodatkowe uprawnienia A1/A3, które można uzyskać za darmo po przejściu e-szkolenia. Obsługa cięższych dronów C2, którymi nie można przelatywać nad osobami ani zgromadzeniami, wiąże się z zaliczeniem kursu podkategorii A2 i zdaniem egzaminu w podmiotach wyznaczonych przez Urząd Lotnictwa Cywilnego.

Po uzyskaniu potrzebnych uprawnień i oznaczenia drona numerem operatora każdy lot należy zgłosić w aplikacji DronTower, dostępnej w sklepie Google Play i AppStore. Oprogramowanie pozwala szybko wprowadzić potrzebne dane, sprawdzić warunki pogodowe i strefy geograficzne, a w trakcie lotu wysyła alerty dla operatora.

Od listopada obowiązkowe OC dla pilotów

Ostatnia nowelizacja Prawa lotniczego nakłada na operatorów dronów o masie od 250 g do 20 kg obowiązek posiadania ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, które ma pomagać w sprawnym rozwiązywaniu sporów w razie wypadków. Polisa będzie obejmować nie sprzęt, ale pilota, i dotyczyć szkód wyrządzonych nieumyślnie. Wymóg posiadania OC wejdzie w życie 13 listopada 2025 r., a jego brak będzie podlegać karze grzywny dla operatora.

Czy drona da się ubezpieczyć?

Dron to koszt nawet kilku tysięcy złotych, a jego konstrukcja sprawia, że w razie zdarzenia losowego może łatwo ulec uszkodzeniu. Na rynku nie znajdziemy specjalistycznych ubezpieczeń samego sprzętu, jednak jeśli znajduje się w budynku mieszkalnym, co do zasady powinien być objęty ubezpieczeniem nieruchomości w części dotyczącej ruchomości domowych. Szczegółowe zasady warto sprawdzić w OWU, bowiem mogą się one różnić w zależności od ubezpieczyciela.

Inaczej sprawa wygląda, jeśli jesteśmy operatorem drona i chcemy się zabezpieczyć od spowodowania wypadku podczas lotu. Tutaj możemy skorzystać z OC w życiu prywatnym (zarówno osobno, jak i w ramach polis dotyczących nieruchomości), które chroni od odpowiedzialności za szkody wywołane nieumyślnie. Niestety, towarzystwa ubezpieczeniowe różnie podchodzą do kwestii obsługi statków powietrznych takich jak drony i zdarza się, że wyłączają je ze swojej odpowiedzialności.

Dedykowaną polisę dla operatorów dronów posiada w swojej ofercie Compensa. OC pilota można tu zawrzeć na sumę nawet 400 tys. zł, o ile masa urządzenia nie przekracza 25 kg. Zakres ubezpieczenia to loty rekreacyjne i komercyjne, ale także zawody czy pokazy; obejmuje ono zarówno szkody na mieniu, jak i na osobach.

Źół:
Aldona Derdziak
DzԲٱ
Redaktorka Dz

Redaktorka Dz. Absolwentka wrocławskiej polonistyki, ukończyła także studia licencjackie na kierunku ekonomia. Od początku drogi zawodowej związana z finansami, gdzie łączy wiedzę praktyczną z własnymi doświadczeniami. Na Dz pisze o ubezpieczeniach, śledzi aktualności ze świata bankowości, ze szczególnym uwzględnieniem kart kredytowych i kont premium.

Tematy
Advertisement

dzԳٲ(1)

dodaj komentarz
lebski_gosc
Wybornie! Kolejny rynek zniszczony biurokracją. Brawo komuna!

ʴǷɾąԱ: O tym mówią ludzie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki