Zmieniając miejsce zatrudnienia, pracownik nie uniknie zajęcia przez komornika wynagrodzenia u nowego pracodawcy. Przedsiębiorcy mają ustawowy obowiązek wpisania do świadectwa pracy faktu egzekucji komorniczej i poinformowania o wszelkich szczegółach nowego pracodawcę oraz właściwego komornika.



Kodeks postępowania cywilnego (dalej k.p.c.) w dziale „Egzekucja z wynagrodzenia za pracę” reguluje obowiązki pracodawcy względem komornika, gdy ten zajmuje wynagrodzenie jego pracownika.
Pracodawca, który otrzymał od komornika pismo informujące o zajęciu komorniczym:
- nie może wypłacić pracownikowi tej części wynagrodzenia, która została zajęta,
- w ciągu 7 dni od otrzymania
wezwania od komornika, pracodawca musi odesłać mu pismo z informacją o:
- wynagrodzeniu wypłaconym pracownikowi za okres 3 miesięcy poprzedzających zajęcie oraz jego dochodach z innych tytułów (z wyszczególnieniem na każdy miesiąc),
- wysokości kwot i terminach, w których zajęte wynagrodzenie będzie przekazywane komornikowi,
- istnieniu przeszkód dla dokonywania potrąceń z pensji.
O jakiejkolwiek zmianie powyższych okoliczności pracodawca musi niezwłocznie powiadomić komornika (art. 882 k.p.c.).
Zmiana pracy nie uratuje przed komornikiem
Gdy pracownik kończy pracę w danej firmie, pracodawca ma obowiązek zamieszczenia w świadectwie pracy informacji o tym, że wynagrodzenie podlegało zajęciu komorniczemu i wskazać wysokość potrąconych już kwot. Jeżeli pracodawca zna nowego pracodawcę swojego pracownika-dłużnika, to powinien przesłać nowemu pracodawcy zawiadomienie komornika i dokumenty dotyczące zajęcia wynagrodzenia.
Przesłanie tych dokumentów oznacza natychmiastowe zajęcie należności dłużnika u nowego pracodawcy. Zajęcie komornicze obowiązuje nadal, mimo nowego stosunku pracy lub zlecenia pracownika - dłużnika. łܲ idą w ślad za pracownikiem.
Jeżeli nowy pracodawca, któremu pracownik nie okazał świadectwa pracy, dowie się, gdzie pracownik był przedtem zatrudniony, obowiązany jest zawiadomić wcześniejszego pracodawcę o zatrudnieniu tejże osoby. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy pracownik przedstawi śɾ峦Ծ od poprzedniego pracodawcy stwierdzające, że jego należności nie były zajęte.
Kara dla pracodawcy za wypłatę zajętego wynagrodzenia
Kara grzywny dla pracodawcy, który nie przekaże wierzycielowi lub komornikowi zajętego wynagrodzenia i wypłaci je pracownikowi lub nie zawiadomi nowego pracodawcy o zajęciu wynagrodzenia pracownika - dłużnika, wynosi 2 tys. ł. Grzywna może być powtórzona, jeżeli pracodawca nadal uchyla się od wykonania tych czynności w dodatkowo wyznaczonym terminie.
Firmy zatrudniające pracowników z zajęciem komorniczym na pensji muszą współpracować ze sobą i z komornikiem w zakresie wymiany informacji. Pracownik nie uchroni więc swojego wynagrodzenia przed egzekucją długów, dopóki ich nie spłaci.
Katarzyna Sudaj