Dziennik "Washington Post" powiadomił, że większość ankietowanych Amerykanów poważnie traktuje najbardziej kontrowersyjne zapowiedzi prezydenta Donalda Trumpa (m.in. o przejęciu Kanady lub Grenlandii), lecz te plany cieszą się niewielkim poparciem społecznym, również wśród wyborców Republikanów.


Badanie, które firma Ipsos przeprowadziła dla "WP" i ABC News, wykazało, że wyraźna większość ankietowanych traktuje poważnie deklaracje amerykańskiego prezydenta o wysyłaniu skazanych za poważne przestępstwa do więzień w innych krajach. Pozytywnie odpowiedziało na to pytanie 71 proc. respondentów. "WP" podkreślił, że w niemal równym stopniu poważnie traktują tę zapowiedź wyborcy demokratyczni, jak i republikańscy.
Z badania wynika, że niemal taki sam odsetek ankietowanych, 68 proc., serio traktuje wypowiedzi Trumpa o przejęciu przez USA kontroli nad Grenlandią. Także i w tym wypadku, co podkreślił "WP", sympatie polityczne respondentów nie miały istotnego znaczenia.
Sondaż wykazał, że 62 proc. badanych poważnie odnosi się do zapowiedzi Trumpa dotyczących walki o trzecią kadencję prezydencką. Gazeta podkreśliła, że - zgodnie z 22. poprawką do konstytucji USA - nie można pełnić urzędu prezydenta więcej niż dwa razy. Obecny przywódca kilka razy dawał jednak do zrozumienia, że - jak to określił - są metody, które pozwoliłyby mu ponownie sprawować urząd. Sprawa ta budzi szczególny niepokój wśród wyborców Partii Demokratycznej, spośród których aż dziewięciu na dziesięciu ankietowanych traktuje deklaracje Trumpa poważnie. Podobny stosunek do zapowiedzi obecnego prezydenta w tej sprawie ma około 60 proc. badanych wyborców neutralnych. Poważnie traktuje je też nieco ponad 30 proc. respondentów republikańskich.
Najmniej badanych, ale wciąż ponad połowa, bo 53 proc., serio traktuje zapowiedzi Trumpa dotyczące przyłączenia Kanady do USA. W tym przypadku deklaracje głowy państwa na ten temat uważa za wiarygodne 75 proc. wyborców demokratycznych. Wśród wyborców neutralnych odsetek badanych, którzy sądzą, że Trump faktycznie chce to zrobić, wynosi 49 proc., a wśród wyborców Partii Republikańskiej - 35 proc.
"WP" podkreślił, że realizacja tych pomysłów nie cieszy się dużym poparciem respondentów. Z wysyłaniem skazanych za poważne przestępstwa do więzień w innych krajach zgadza się około 32 proc. badanych, 22 proc. respondentów opowiedziało się za przejęciem przez USA kontroli nad Grenlandią, 18 proc. uczestników ankiety nie ma nic przeciwko, by Trump po raz trzeci ubiegał się o prezydenturę, a z najmniejszym poparciem, bo 13 proc. ankietowanych spotkał się pomysł, by Kanadę włączyć do USA.
Styl prezydentury Trumpa pozytywnie oceniło 39 proc. respondentów, a 55 proc. badanych wyraziło się o nim negatywnie. Badanie przeprowadzono w dniach 18-22 kwietnia na próbie 2464 osób. (PAP)
piu/ szm/