Od 15 lat w Polsce funkcjonuje rynek NewConnect, kt贸ry przeznaczony jest do obrotu akcjami firm na wczesnym etapie rozwoju. "Ma艂a 驳颈别艂诲补" okazuje si臋 najta艅szym europejskim rynkiem pod wzgl臋dem koszt贸w debiutu. Innym wnioskiem jest zdominowanie handlu przez inwestor贸w indywidualnych.


NewConnect przeby艂 drog臋 od ma艂ej platformy dla 24 sp贸艂ek do szerokiego rynku z 380 firmami o 艂膮cznej kapitalizacji przekraczaj膮cej 15 mld z艂. Ponadto wypromowa艂 w tym czasie 81 emitent贸w na g艂贸wny rynek GPW. W dodatku okazuje si臋 jedn膮 z najta艅szych gie艂d tego rodzaju w Europie.聽
Inwestor indywidualny decyduje
Drobny inwestor dzieli i rz膮dzi na rynku alternatywnym, jak wynika z raportu , przygotowanego przez KMCP Consulting na zlecenie GPW. Inwestorzy indywidualni odpowiadali 艣rednio za 81 proc. obrot贸w na tym rynku, chocia偶 by艂 okres, kiedy odsetek ten przekracza艂 ponad 90 proc., jak w roku 2020.


Z kolei krajowi inwestorzy instytucjonalni najbardziej zainteresowani byli NewConnectem w latach 2011-2017, kiedy ich udzia艂 w obrotach wynosi艂 od 16 do 24 proc., przy 7-10-proc. udziale inwestor贸w zagranicznych, co mo偶na wi膮za膰 ze wzrostem wymog贸w informacyjnych obowi膮zuj膮cych od 2012 r.聽Obecnie zainteresowanie 鈥瀢i臋kszego鈥 kapita艂u to 11 proc. w przypadku instytucji i 6 proc. w przypadku zagranicy. Zdaniem autor贸w raportu ich ma艂e zaanga偶owanie jest widoczne go艂ym okiem i wynika z kilku aspekt贸w.
足智彩赛果
Przede wszystkim s膮 zwi膮zane z charakterem NewConnect, jako platformy dla sp贸艂ek wysokiego wzrostu, wi膮偶膮cego si臋 jednak z adekwatnym ryzykiem. Charakter alternatywnego systemu obrotu eliminuje tak偶e udzia艂 cz臋艣ci instytucji ze wzgl臋du na ich polityki inwestycyjne. Dlatego w badaniu stwierdzono, 偶e nie by艂o du偶ych inwestor贸w zaliczanych do grupy funduszy emerytalnych i towarzystw funduszy inwestycyjnych. Ograniczona p艂ynno艣膰 i niskie obroty zniech臋caj膮 do zaanga偶owania instytucjonalny kapita艂.
NewConnect - dostawca debiut贸w
Na koniec I po艂. 2022 r. na NewConnect notowane by艂y 382 sp贸艂ki (obecnie 380). Jak wyliczyli analitycy, od 2007 r. do ko艅ca czerwca br. na rynku tym zadebiutowa艂o 艂膮cznie 661 sp贸艂ek. 75 z nich przesz艂o p贸藕niej na g艂贸wny rynek GPW (od tego czasu przesz艂o 6. kolejnych). Natomiast autorzy podali, 偶e w analizowanym okresie by艂o oko艂o 60 odwrotnych przej臋膰, co podnosi liczb臋 sp贸艂ek, kt贸re by艂y lub s膮 notowane na NC, do oko艂u 720.
艢rednio sp贸艂ki, kt贸re decydowa艂y si臋 na przej艣cie na GPW, by艂y notowane na NewConnect przez nieca艂e 4 lata. Tak szybka zmiana parkiet贸w by艂a mo偶liwa ze wzgl臋du na dynamiczny rozw贸j emitent贸w, ale tak偶e w zwi膮zku z preferencyjnymi warunkami, m.in. o 20 proc. ni偶szy pr贸g w zakresie kapitalizacji.


鈥濨ilans 15 lat NewConnect jest pozytywny. Po pierwsze spe艂ni艂 swoje za艂o偶enia i sta艂 si臋 najwa偶niejszym 鈥瀌ostawc膮鈥 debiut贸w na g艂贸wnym rynku GPW (鈥) Po drugie NewConnect 鈥瀗awi膮za艂鈥 wsp贸艂prac臋 z funduszami typu venture capital 鈥 sp贸艂ki, kt贸re dzisiaj pojawiaj膮 si臋 na tym rynku, zwykle maj膮 jednego lub kilku inwestor贸w z tych funduszy鈥 鈥 powiedzia艂 Marek Dietl, prezes GPW.
"NewConnect widzimy jako 鈥瀙rzedpok贸j鈥 wej艣cia na g艂贸wny rynek GPW, ale tak偶e jako dobry 鈥瀞uplement鈥 i dope艂nienie finansowania venture capital oraz equity crowdfundingu. Bior膮c pod uwag臋 te dwie perspektywy, widzimy, jak silne s膮 korzy艣ci p艂yn膮ce z debiutu na NewConnect (鈥)" -聽m贸wi艂 Mateusz Kopiec, managing partner w KMCP Consulting
Kapitalizacja sobie, a NCIndex sobie
Skumulowany roczny wska藕nik wzrostu (CAGR) kapitalizacji rynku NewConnect wyni贸s艂 18 proc. wobec kapitalizacji GPW, kt贸ra po pierwszej po艂owie 2022 roku znajdowa艂a si臋 na poziomie zbli偶onym do roku 2007. Natomiast ju偶 indeks rynku NewConnect zaliczy艂 spadek. Wi臋c o ile rynek si臋 powi臋ksza pod wzgl臋dem kapitalizacji (debiuty, nowe emisje), tak jego kondycja wypada do艣膰 blado, z wyj膮tkiem hossy w latach 2020-2021.
Analagicznym przyk艂adem mo偶e by膰 rekordowy wzrost kapitalizacji Figene Capital z nieca艂ego 1 mln z艂 w 2008 roku do 456 mln z艂 w czerwcu 2022 roku. Aktywno艣膰 sp贸艂ki na gruncie fuzji i przej臋膰 by艂a finansowana nowymi emisjami akcji. W tym samym czasie kurs jej akcji po podwy偶szeniach i obni偶eniach kapita艂贸w w艂asnych oscylowa艂 na poziomie 3 z艂. 聽
Uwag臋 zwraca statystyka dodatkowych emisji, tzw. SPO (ang. Secondary Public Offering). Jak wskazuje raport, od 2014 r. (od kiedy dost臋pne s膮 dane nt.) emitenci pozyskali w ten spos贸b na NewConnect blisko 1,88 mld z艂, a w czasie emisji przy debiucie 1,92 mld z艂. Chocia偶 jak podkre艣laj膮 autorzy, dodatkowe emisje nie zawsze mia艂y charakter got贸wkowy (by艂y w tym przej臋cia aktyw贸w, obj臋cia udzia艂贸w w innych podmiotach).


B臋d膮c przy kapitalizacji, raport pokazuje trendy dotycz膮ce jej wzrostu od dnia debiutu z podzia艂em na r贸偶ne wielko艣ci sp贸艂ek. Wynika z niego, 偶e prawie 10-krotnie wzros艂a kapitalizacja sp贸艂ek ma艂ych (do 5 mln z艂) do czasu prowadzenia pomiaru (koniec 1H2022). O 251 proc.wzros艂y wyceny sp贸艂ek 艣rednich (do 25 mln z艂), a o 11 proc. spad艂y tych najwi臋kszych.聽Tw贸rcy raportu zauwa偶yli, 偶e najsilniejszy wzrost przypada聽na pierwszych pi臋膰 lat po debiucie.
Najwi臋cej debiut贸w dotyczy艂o sp贸艂ek o 艣redniej kapitalizacji, kt贸re odpowiada艂y za 51 proc. liczby nowych emitent贸w wchodz膮cych na NewConnect. Du偶e i ma艂e w ich liczbie odpowiada艂y za odpowiednio 25 i 24 proc.


Kapitalizacj臋 autorzy wykorzystali tak偶e do pomiaru wielko艣ci sektor贸w notowanych na NewConnect. Zgodnie ze swoimi za艂o偶eniami rynek ten ma wspiera膰 przede wszystkim bran偶e innowacyjne, kt贸re charakteryzuj膮 si臋 wysokim potencja艂em wzrostu. Najwy偶sz膮 kapitalizacj臋, stanowi膮c膮 31 proc. warto艣ci rynku, odnotowa艂y przedsi臋biorstwa z sektora wyrob贸w i us艂ug konsumenckich. Jest to stosunkowo szeroka kategoria obejmuj膮ca m.in. nowe media i e-commerce.
Kolejne pod wzgl臋dem kapitalizacji by艂y firmy z sektora finans贸w i ubezpiecze艅 (15 proc.), w tym sp贸艂ki z obszaru fintech oraz przedsi臋biorstwa technologiczne (13 proc.). Uwag臋 zwraca sektor ochrony zdrowia, kt贸ry wzr贸s艂 o 90 proc. wzgl臋dem roku 2019 i na dzie艅 30.06.2022 roku odpowiada艂 za 10 proc. kapitalizacji rynku NewConnect.
Europejska 艣rednia i lider tanio艣ci
Raport na 15-lecie NewConnect przynosi tak偶e zestaw por贸wna艅 z innymi europejskimi rynkami alternatywnego systemu obrotu (ASO). Na koniec czerwca 2022 r. polski ASO zajmowa艂 6. miejsce pod wzgl臋dem kapitalizacji po艣r贸d wszystkich europejskich tego tupu gie艂d. Tym samym kapitalizacja NewConnect przebi艂a starszy o 2 lata rynek Euro MTF (LuxSE).
Najwi臋ksza by艂a Londy艅ski AIM z kapitalizacj膮 122 mld euro przy 835 sp贸艂kach, Nasdaq First North mia艂 47 mld euro przy 644 sp贸艂kach, NewConnect 3,2 mld euro przy 382 sp贸艂kach, a dwie m艂odsze platformy z Czech i W臋gier (Xtend i START) po 0,9 i 0,3 mld euro przy 10 i 9 sp贸艂kach.
Ciekawie wygl膮da zestawienie kosztu wej艣cia i utrzymania si臋 na rynku w pierwszych latach notowa艅. Na tle por贸wnywanych europejskich rynk贸w NewConnect wygl膮da atrakcyjnie ze 艣rednim kosztem debiutu na poziomie 32 tys. euro. Dla por贸wnania na najwi臋kszej tego typu gie艂dzie w Europie przekracza艂 on 430 tys. euro. Jako procent emisji debiut w Polsce by艂by najta艅szy - pisz膮 autorzy raportu.


Jednak to takie gie艂dy jak AIM w Londynie czy Nasdaq FN w Sztokholmie powinny stanowi膰 wz贸r do na艣ladowania dla polskiego NewConnect, g艂贸wnie ze wzgl臋du na spos贸b promowania rynku, systemowe rozwi膮zania poprawiaj膮ce komunikacj臋 na linii emitent-inwestor czy wspieranie p艂ynno艣ci.
Jest dobrze, ale powinno by膰 lepiej
Wed艂ug autor贸w NewConnect odegra艂 wa偶n膮 rol臋 鈥瀢 ca艂ym ekosystemie wsparcia przedsi臋biorstw o wysokiej dynamice wzrostu znajduj膮cych si臋 na wczesnym etapie rozwoju鈥. Jednak dostrzegaj膮 tak偶e mankamenty i problemy szczeg贸lnie widoczne przy por贸wnaniu z najwi臋kszymi europejskimi odpowiednikami.
Po pierwsze rzuca si臋 w oczy ma艂e umi臋dzynarodowienie, czyli liczba zagranicznych podmiot贸w notowanych na rynku. Barier膮 jest tu j臋zyk i znikoma liczba raport贸w publikowanych po angielsku. Wsparcie t艂umacze艅 i wykorzystanie odpowiednich narz臋dzi ma zwi臋kszy膰 atrakcyjno艣膰 w tym obszarze. 聽
Kolejnym problemem jest niska p艂ynno艣膰 i potrzeba dalszej stymulacji rozwoju rynku. Ma tu pom贸c lepsze wsp贸艂dzia艂ania z funduszami Venture Capital i platformami crowdfundingowym oraz wykorzystanie zalet niskich koszt贸w debiutu i funkcjonowania na nim. Wa偶ne, by z tym przekazem dotrze膰 do wi臋kszej liczby zainteresowanych.
Na koniec autorzy sugeruj膮 ujednolicenie standard贸w raportowania pozafinansowego, takich jak np. liczba zatrudnionych czy warto艣膰 nowych i powt贸rnych emisji oraz przejrzystych form raportowania finansowego. Proponuje si臋 tu aktywn膮 wsp贸艂prac臋 z sieci膮 doradc贸w ASO i zwi臋kszon膮 kontrol臋 materia艂贸w publikowanych przez emitent贸w, a tak偶e okre艣lenie jednolitego wzoru z podsumowaniem najwa偶niejszych danych finansowych, np. na pocz膮tku kwartalnych sprawozda艅 finansowych.