Dz

REKLAMA

Nestlé stawia na "premiumizację". Rodzice mający mniej dzieci wydają więcej

2025-03-07 10:00
publikacja
2025-03-07 10:00

Rodzice mający mniej dzieci wydają więcej pieniędzy na droższą żywność dla niemowląt. Tak twierdzi szefowa działu żywienia w Nestlé. Największa firma spożywcza na świecie zmienia swoją strategię, aby zrekompensować skutki spadku liczby urodzeń.

Nestlé stawia na "premiumizację". Rodzice mający mniej dzieci wydają więcej
Nestlé stawia na "premiumizację". Rodzice mający mniej dzieci wydają więcej
fot. DENIS BALIBOUSE / /󰿸鱫

Nestlé, podobnie jak inne firmy z sektora dóbr konsumpcyjnych, stara się skłonić klientów do kupowania mniejszej liczby droższych produktów, by przeciwdziałać kurczącej się bazie konsumentów i rosnącym kosztom surowców. Ta strategia jest znana jako „premiumizacja”.

W rozmowie z „Financial Times” Serena Aboutboul powiedziała, że osoby mające mniej dzieci lub jedynie jedynaki „zazwyczaj wydają więcej. Nestlé obserwuje wyraźny spadek liczby potomstwa w gospodarstwach domowych, a to napędza premiumizację”.

Koncentracja na sprzedaży droższych produktów

Szwajcarska grupa wskazała, że stały spadek wskaźników urodzeń na całym świecie – zarówno w krajach rozwijających się, jak i w bogatszych gospodarkach – zwiększa popyt na jej produkty premium dla niemowląt, takie jak Sinergity, NAN i Illuma.

Dział żywienia to trzeci co do wielkości segment działalności Nestlé, zaraz po kawie i produktach dla zwierząt domowych. Obejmuje on mleka modyfikowane, żywność dla niemowląt oraz napoje w proszku i mleko, takie jak Nesquik, Milo i Nido.

W ramach strategii poprawy wyników w segmencie dóbr konsumpcyjnych firma koncentruje się na sprzedaży droższych produktów dla niemowląt – mleka i żywności – oraz obniżaniu kosztów swoich najtańszych marek.

Stabilniejsza sytuacja finansowa rodziców sprzyja sprzedaży droższych marek

W najnowszym raporcie rocznym Nestlé poinformowało, że sprzedaż produktów dla niemowląt rosła w niskim jednocyfrowym tempie, głównie dzięki droższym formułom NAN oraz masowej marce Lactogen.

Firma planuje wzrost sprzedaży żywności dla niemowląt i dzieci na poziomie 2–3 procent i 3 procent w latach 2025–2027. Dla porównania wzrost w segmencie żywienia dorosłych, obejmującym suplementy dla kobiet i osób starszych, ma wynosić 5 proc.

Na całym świecie spada liczba urodzeń – obecnie dwie trzecie globalnej populacji żyje w krajach, gdzie wskaźnik urodzeń na kobietę jest poniżej tzw. „wskaźnika zastępowalności pokoleń” wynoszącego 2,1. Aboutboul wskazała, że część tego zjawiska wynika z faktu, że kobiety decydują się na dzieci później, gdy ich sytuacja finansowa jest stabilniejsza, co dodatkowo sprzyja sprzedaży droższych marek.

Globalne Południe kierunkiem, na który firma kieruje najtańsze produkty

Oprócz inwestowania w produkty premium dla niemowląt Nestlé coraz mocniej wchodzi na rynek suplementów i żywności wzbogaconej dla osób starszych, odpowiadając na wyzwania związane ze starzejącymi się społeczeństwami.

Nestlé, które obecnie przechodzi restrukturyzację pod kierownictwem nowego dyrektora generalnego, Laurenta Freixe’a, rozszerza kategorię żywienia o produkty dla matek, starszych dzieci oraz seniorów.

„Mamy mniej dzieci, ale możemy skoncentrować się na małych dzieciach, matkach i opracować strategię zdrowego starzenia się oraz długowieczności, co staje się coraz silniejszym trendem” – powiedziała Aboutboul. Nestlé, oprócz rozwijania segmentu premium, obniża również ceny swoich produktów masowych, takich jak mleko modyfikowane Nestogen i błyskawiczne kaszki Cerevita. To reakcja na rosnącą polaryzację wydatków konsumentów.

Firma podkreśliła, że jej tańsze produkty są kierowane do najbardziej wrażliwych grup społecznych w Afryce, Azji i Ameryce Łacińskiej, gdzie niedożywienie i „niewłaściwe” karmienie niemowląt wciąż stanowią poważny problem.

J.S.
Źół:
Tematy
Advertisement

dzԳٲ(1)

dodaj komentarz
katzpodola
ich produkty to jeden wielki syf

ʴǷɾąԱ: Dzieci

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki