Dz

REKLAMA

Nestle ponownie oskarżone o zatrudnianie dzieci-niewolników

Weronika Szkwarek2016-01-12 10:03redaktor Dz
publikacja
2016-01-12 10:03

W poniedziałek Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych odrzucił apelację Nestle w sprawie pozwu dotyczącego rzekomego wykorzystywania dzieci do ciężkiej, rzemieślniczej pracy przy zbiorach kakao na Wybrzeżu Kości Słoniowej.

fot. / /󰿸鱫

Lider branży spożywczej zgodnie z oskarżeniem zlecił lokalnym rolnikom pomoc finansową i techniczną w zamian za jak najmniejsze koszty pozyskania kakao, co spowodowało zatrudnienie dziecięcych niewolników. 2,12 milionów młodych otrzymało pracę przy produkcji kakao na Wybrzeżu Kości Słoniowej i w Ghanie w 2015 roku, wynika z raportu Departamentu Pracy Stanów Zjednoczonych, to o milion więcej niż w 2014.

Abby McGill, dyrektor międzynarodowej organizacji zajmującej się prawem pracy, oficjalnie łożyła pozew w grudniu 2014 roku, sprawa ponownie została rozpatrzona dopiero wczoraj, 11 stycznia 2016.

Źół:
Weronika Szkwarek
±DzԾ첹ɲ
redaktor Dz

W Dz zajmowała się tematyką prawa pracy. Pisała o związanych z nim nadużyciach i wyzwaniach, jakie stoją przed obecnym rynkiem pracownika. W swoich artykułach zajmowała się również problemami polskich i zagranicznych konsumentów. Autorka cyklu "Życie po etacie", w którym opowiadała historie osób decydujących się na zamianę umowy o pracę na własną działalność gospodarczą.

Tematy
Advertisement

dzԳٲ(55)

dodaj komentarz
~mamamuminka
ten " lider branzy spozywczej" to Bank Swiatowy, ktory sprzeciwil sie regulacjom zatrudnienia i warunkow pracy na plantacjach kakaowca w krajach afrykanskich. Obnizyl tez swiatowa cene kakao zmuszajac w ten sposob wlascicieli farm do kupowania i wykorzystywania niewolnikow ( ludzi, ktorzy w poszukiwaniu pracy wpadli w rece ten " lider branzy spozywczej" to Bank Swiatowy, ktory sprzeciwil sie regulacjom zatrudnienia i warunkow pracy na plantacjach kakaowca w krajach afrykanskich. Obnizyl tez swiatowa cene kakao zmuszajac w ten sposob wlascicieli farm do kupowania i wykorzystywania niewolnikow ( ludzi, ktorzy w poszukiwaniu pracy wpadli w rece przemytnikow) lub porywania i wiezienia dzieci. Chlopcy i mezczyzni zmuszani do tej pracy przez pierwsze 6 mies. przechodza "tresure", czyli sa bici i ponizani az zostana "przelamani" i nie bede probowac uciec. Sa to osoby z krajow, w ktorych Bank Swiatowy rozregulowal ekonomie i uzaleznil od swoich wysokoprocentowych pozyczek. A jest to instytucja , ktoej celem mialo byc obnizenie globalnej nedzy i pomoc krajom trzeciego swiata. Dzieki temu Zachod moze sprzedawac/ kupowac batomiki za niecalego dolara. Ta sprawa dotyczy wszystkich firm zajmujacych sie produkcja czekolady ( Hershey, Cadbury, Mars...) Do tej pory trudno bylo krajom afrykanskim pozwac kompanie zagraniczne, a Banku Swiatowego wogole nie mozna postawic przed zadnym Trybunalem. Teraz mamy jednak do czynienia nie tylko z wyzyskiem finansowym i skazeniem srodowiska, ale z niewolnictwem, ktore nie ma miejsca w XXI wieku ( zreszta nie powinno miec nigdy miejsca). Nestle zostalo pozwane do sadu takze w USA za kradziez wody z terenow lasow w Kalifornii objetych ochrona ( handel woda pitna) i w Indiach za obecnosc olowiu w produktach spozywczych. Kakao to tylko jeden z produktow, ktorych cena jest zanizona dzieki lamaniom praw czlowieka. Banany mozna kupic w Stanach za 25 centow od sztuki ( owoc tropikalny, latwo psujacy , wymagajacy szybkiego transportu na duze odleglosci) podczas gdy lokalne jablko kosztuje calego dolara, a czasem i wiecej. To dzieki firmom Chiquita i Dole, ktore maja monopol na swiatowy handel bananami do tego stopnia, ze ingeruja w polityke krajow Am. Sr. i Pld. ( udzial z przewrocie). To one dyktuja ceny tak, zeby zawyzyc swoje zyski. Jest to czysty neokolonializm.
ʰٴś
Taaak lepiej żeby zdechły z głodu. Tak przynajmniej mają szanse na jakiekolwiek życie. A przypomne że jeszcze w naszym kraju całkiem niedawno dzieci pracowały za mniejszą kase niż dorośli i jakoś problemu nie było. Ateraz to wszyscy jadą po krajach rozwijającychsię jak po burej su...
~Grzechu_comeback
nie po krajach rozwijających się, tylko PO CHCIWOŚCI byznesu świata zachodniego. Wykształconych, że ho ho, ale postępujących jak jaskiniowcy.
To z nierówności powstają GIGANTYCZNE zyski firm. Firm, które często gęsto uciekają do rajów podatkowych w celu GIGANTYCZNIEJSZYCH zysków i tak dalej itp.
CHCIWOŚĆ, CHCIWOŚĆ, CHCIWOŚĆ.
nie po krajach rozwijających się, tylko PO CHCIWOŚCI byznesu świata zachodniego. Wykształconych, że ho ho, ale postępujących jak jaskiniowcy.
To z nierówności powstają GIGANTYCZNE zyski firm. Firm, które często gęsto uciekają do rajów podatkowych w celu GIGANTYCZNIEJSZYCH zysków i tak dalej itp.
CHCIWOŚĆ, CHCIWOŚĆ, CHCIWOŚĆ.....
Dzieci, również w krajach rozwijających się, zasługują na TEN SAM szacunek jak i na wykształconym, moralnym i takim że ho ho Zachodzie!!!
~rsc75
Kiedy i gdzie w Polsce pracowały dzieci 10-12 lat?
ʰٴś odpowiada ~rsc75
Przed w trakcie i po II wojnie. Proponuje szybki powrot do książk y podstawówki
ʰٴś odpowiada ~Grzechu_comeback
1. Problem w tym że gdyby nie ta chciwość to dalej by z maczugami po lesie ganiali. Może było by im lepiej ale czy na pewno???
2. Jak byś miał firmę też byś kombinował jak mniej podatku zapłacić a więcej zyskać. Widac że pracujesz na etacie i po 8 godzinkach wracasz do domciu i masz wsio w d... ale napewno narzekasz że mało szef płaci.
~oooo
A u nas Owsiak też wykorzystuje dzieci do zbierania pieniędzy.
~Ka
ta wykorzystuje wiec jak kiedys twoje zachoruje to niech nie leczą go rzeczmi z wielkiej orkiestry !
~endi
" Praca uszlachetnia " więc w czym problem ? poza tym lepiej jak te 2,12 mln beneficjentów opieki społecznej jest tam niż tu jako imigranci ...
~rsc75
Jak miałeś 10-12 lat to pracowałeś?

ʴǷɾąԱ: Praca, płaca i kariera

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki