Dz

REKLAMA
WALLSTREET

Nawet kilkanaście tysięcy za jedną sesję. Tyle kosztują usługi tych specjalistów

Katarzyna Wiązowska2025-03-30 06:00redaktor Dz
publikacja
2025-03-30 06:00

Wspierają przedsiębiorców, menedżerów oraz zespoły w osiąganiu wyznaczonych celów zawodowych. Dzięki prowadzonym przez nich sesjom ich klienci rozwijają swoje kompetencje, zdobywają pewność siebie oraz umiejętności potrzebne do skutecznego prowadzenia biznesu. Sprawdziliśmy, jakie kompetencje powinny mieć osoby zajmujące się coachingiem oraz na jakie wynagrodzenie mogą liczyć za swoją pracę.

Nawet kilkanaście tysięcy za jedną sesję. Tyle kosztują usługi tych specjalistów
Nawet kilkanaście tysięcy za jedną sesję. Tyle kosztują usługi tych specjalistów
fot. fizkes / /ܳٳٱٴdz

Dla wielu osób, również menedżerów czy przedsiębiorców, wykorzystanie w pełni swojego potencjału bywa wyzwaniem. Dlatego coraz więcej z nich inwestuje w profesjonalny coaching, którego ideą jest właśnie rozwijanie potencjału osoby trenowanej w asyście specjalisty.

Gdy dopadnie kryzys

Według Grega Albrechta, założyciela Albrecht & Partners, mentora właścicieli firm, praca coacha polega na uważnym słuchaniu, zadawaniu mocnych pytań i dbaniu o to, by proces ten przebiegał zgodnie ze sprawdzoną strukturą, co znacząco zwiększa prawdopodobieństwo realizacji celu klienta.

– Z perspektywy jego korzyści profesjonalnie prowadzony proces coachingowy pomaga określić konkretny cel zmiany i przejść przez nią uzyskując przy tym wartościowe odkrycia i świeże spojrzenie na siebie i życie – mówi Dz Greg Albrecht. – Z usług tych najczęściej korzystają osoby doświadczające kryzysu, zazwyczaj w sferze życia zawodowego lub na granicy zmian w życiu osobistym i zawodowym np. rodzice wracający na rynek pracy. Dominującą grupą są menedżerowie, właściciele firm i freelancerzy.

Coraz więcej klientów

Zdaniem założyciela Albrecht & Partners, liczba coachów i klientów korzystających z ich usług sukcesywnie rośnie.

– Widać trend „zostawania coachem” – twierdzi Greg Albrecht. – Jest coraz więcej szkół i ochotników, którzy robią to „na próbę”. Jednak wiele osób z certyfikatem zawodowym nie praktykuje, gdyż pozyskanie klienta nie jest proste, a i praca ta nie jest łatwa. Dynamika wzrostu popytu na te usługi jest także mniejsza niż np. wśród terapeutów i psychiatrów.

Jak zostać coachem?

Aby pracować jako coach biznesowy, należy zdobyć odpowiednie wykształcenie, certyfikaty oraz praktykę w pracy z klientami. Przydatne są tu także umiejętności komunikacyjne, inteligencja emocjonalna oraz zrozumienie potrzeb przedsiębiorców, co pozwala na efektywniejsze wsparcie ich rozwoju.

Jak twierdzi dr Joanna Rajang, psycholog biznesu, coach MCC w Personel System, niektórzy uważają, że w tej profesji wystarczy już sama umiejętność zadawania pytań.

– To powoduje, że organizacje przygotowujące ludzi do tego zawodu przywiązują szczególną wagę do tego, aby ich kwalifikacje były potwierdzone i sformalizowane – mówi Dz dr Joanna Rajang. – Sprawdza je międzynarodowa komisja kwalifikacyjna działająca w International Coaching Federation i przyznaje akredytację na trzech poziomach. Zależą one od posiadanych kompetencji oraz doświadczenia, czyli wypracowanych godzin praktyki w tej profesji.

Gdzie szukać specjalisty?

Zdaniem ekspertki, poszukując dla siebie takiego specjalisty warto skorzystać z wyszukiwarki ICF, bo tam znajdują się wyłącznie osoby z potwierdzonymi umiejętnościami i informacją o posiadanym poziomie akredytacji. Tam też widoczne są ceny usług u poszczególnych specjalistów.

– Oczywiście jest też wiele innych osób, które nie posiadają akredytacji ICF i mogą być dobre w tym zawodzie. Jednak klient nie może mieć wówczas gwarancji spełnienia najwyższych wymagań w tej branży – dodaje dr Joanna Rajang.

Ile zarabia coach?

Według ekspertów koszt jednej sesji coachingowej może wahać się od 100 ł do nawet 17 tys. ł. Wiele zależy tu zarówno od klienta, jak i doświadczenia specjalisty. Droższe są też sesje grupowe w firmach.

Natomiast wyniki Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń, publikowanego przez serwis Wynagrodzenia.pl wskazują, że mediana zarobków coacha wynosi 10 020 ł brutto. Natomiast na zarobki powyżej 11 530 ł brutto może liczyć grupa jedna czwarta najlepiej opłacanych specjalistów.

Źół:
Katarzyna Wiązowska
ٲԲ¾ąǷɲ첹
redaktor Dz

Dziennikarka prasowa i internetowa. Z wykształcenia ekonomistka, PR-owiec i psycholog komunikacji medialnej. Bliskie jej są tematy dotyczące rynku pracy, przedsiębiorczości i kreatywności. Lubi rozmawiać z ludźmi, poznawać ich historie, również biznesowe. Z pasji – kinomanka.

Tematy
Advertisement

dzԳٲ(11)

dodaj komentarz
tomitomi
trenuję siebie , za darmo !
prs
Nie trenujesz, tylko powtarzasz jak papuga co ci karza..

..lol..
samsza
"klienci rozwijają swoje kompetencje, zdobywają pewność siebie oraz umiejętności", "korzystają"

reklamówka ukryta jako artykuł

podstawowej rzeczy brak, postulowane są korzyści, ale nic nie ma o obiektywnie stwierdzonej skuteczności takich działań, jak konkretnie się to przekłada np. na wynik ekonomiczny ?
prs
"Trenerzy", ktorzy sa tak dobrzy, ze sami w zyciu wlasciwie nic nie osiagneli..
..rzeczywiscie - super pomysl..
Nie u nich szuka sie rozwiazan..

100%(!) rowniez nie o "wyksztalcenie" chodzi.. tego nie ucza w "taśmowych" szkolach..
stain
Czy ja wiem? Jeśli ktoś potrafi naciągnąć klienta na stawkę 17 tys. za godzinę swojej pracy to myślę, że jednak coś osiągnął.
prs odpowiada stain
Jak zwykle, nie ogarniasz tematu..
prs odpowiada prs
Stain/sterl..za,szybko czytam..

Takich placacych 17k naiwnych jest na peczki..
..serio..

Z tym ze dla niektorych to "niewyobrazalne" (nie tylko pieniadze)..
stain odpowiada prs
Jak zwykle kit wciskasz i wysłowić się po polsku nie potrafisz
prs odpowiada stain
Po polsku: serio znaczy serio..
..(ę)쾱..
prs odpowiada prs
Pozatym jak wyzej napisalem..pomylilem nicki..
..chodzilo o vladowego.. o sterl-a z pietierburga..jeden z nickow starego ajwaja..
..bez urazy..

..lol..

ʴǷɾąԱ: Praca, płaca i kariera

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki