Dz

REKLAMA
WALLSTREET

NBP kupował dużo złota w czasie korekty. Worek pełny złota na św. Mikołaja

Michał Kubicki2024-12-10 16:20, akt.2024-12-10 19:35redaktor Dz
publikacja
2024-12-10 16:20
aktualizacja
2024-12-10 19:35

NBP wykorzystał listopadową korektę cen złota do ogromnych zakupów królewskiego kruszcu. Według wyliczeń Dz były to drugie największe zakupy w tym roku, które znacznie przybliżyły ilość złota w skarbcach NBP do tego posiadanego przez Europejski Bank Centralny.

NBP kupował dużo złota w czasie korekty. Worek pełny złota na św. Mikołaja
NBP kupował dużo złota w czasie korekty. Worek pełny złota na św. Mikołaja

Możemy napisać, że Dzień św. Mikołaja ozłociły dane NBP na temat oficjalnych rezerw walutowych, które opublikowano 6 grudnia. Na podstawie tych comiesięcznych raportów w redakcji Dz obliczamy, jak zmieniały się rezerwy złota, zanim bank centralny opublikuje statystyki płynnych aktywów i pasywów w walutach obcych, w tym w złocie.  

Na koniec listopada pozycja „złoto monetarne” opiewała na blisko 14,411 mln uncji – wynika wyliczeń Dz. To o ponad 676,7 tys. uncji więcej niż na koniec października, gdy raportowano 13,734 mln uncji. W przeliczaniu na tony rezerwy Narodowego Banku Polskiego zwiększyły się w ubiegłym miesiącu o nieco ponad 21 ton.

Tym samym były to czwarte największe miesięczne zakupy złota polskiego banku centralnego w XXI wieku. Więcej w nowym stuleciu kupiono tylko w czerwcu 2019 r., kiedy rezerwy zwiększyły się aż o 95 ton, w lipcu 2023 r., kiedy było to 22,4 tony oraz we wrześniu 2024 r., gdy dołożono 21,8 tony. W tym roku NBP kupił już prawie 90 ton złota, zwiększając rezerwy do 448,2 ton. Na potwierdzenie tych obliczeń musimy jednak poczekać do 20 grudnia, gdy NBP opublikuje statystyki płynnych aktywów i pasywów w walutach obcych.

Według danych Światowej Rady Złota opublikowanych 4 grudnia Polska posiadała 14. rezerwy złota na świecie, a nie licząc Europejskiego Banku Centralnego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego, tylko 11 państw miało więcej rezerw złota niż nasz kraj. Jeszcze na koniec 2023 roku Polska dysponowała 17. największymi rezerwami złota na świecie lub 15., jeśli ze statystyk wyłączyć wspomniane instytucje międzynarodowe. Za nami są obecnie takie państwa jak Wielka Brytania, Arabia Saudyjska, Hiszpania czy Portugalia. W ostatnich miesiącach przeskoczyliśmy z kolei Tajwan.

Rezerwy złota banków centralnych
ʲńٷɴ/ԲٲٳܳᲹ Tony udział w rezerwach
1 USA 8 133 74,9%
2 Niemcy 3 352 74,9%
3 MFW 2 814 n.d.
4 łdz 2 452 71,5%
5 Francja 2 437 73,0%
6 Rosja 2 336 32,9%
7 Chiny 2 264 5,6%
8 Szwajcaria 1 040 9,6%
9 Indie 881 11,2%
10 Japonia 846 5,9%
11 Niderlandy 612 65,5%
12 Turcja 612 36,8%
13 EBC 507 38,3%
14 Polska* 448 17,6%
15 Tajwan 423 6,0%
16 Portugalia 383 77,3%
17 Uzbekistan 373 77,0%
18 Arabia Saudyjska 323 5,9%
19 Wielka Brytania 310 15,3%
20 Kazachstan 290 56,1%
Dane WGC, stan na 4 grudnia 2024 r. *nieoficjalne

Dodajmy, że NBP kupował złoto taniej. Listopad był pierwszym miesiącem w 2024 r. z tak wyraźną korektą cen złota na światowych rynkach. Spadek o 3,5 proc. przyszedł po tym, jak złoto w październiku zyskało 4,2 proc., we wrześniu niemal 5,3 proc., w sierpniu 2,2 proc., a w lipcu 5,3 proc. W czerwcu cena okazała się najbardziej stabilna (-0,1 proc.), ale przed nim złoto zaliczyło znów cztery kolejne miesięczne wzrosty, w tym w marcu aż o 9,3 proc.

Celem NBP jest osiągnięcie w złocie 20 proc. rezerw walutowych. Na koniec listopada złoto NBP miało wartość prawie 38,4 mld dolarów i stanowiło 17,6 proc. rezerw. Oczekiwany poziom może zostać osiągnięty zatem najprawdopodobniej już w 2025 roku. Dodajmy, że NBP w III (42,3 t) kwartale bieżącego roku kupował najwięcej złota ze wszystkich banków centralnych na świecie. W tym okresie sporo kupowały także ę (15,5 t) oraz Indie (12,9 t.) i Turcja (10,4 t.). To właśnie zakupy bankierów są jednym z najważniejszych czynników odpowiadających za popyt na złoto.

Międzynarodowy trend ostatnich dwóch dekad pokazuje, że wiele krajów najbardziej rozwiniętych dąży do gromadzenia złota w oczekiwaniu na ewentualne zakłócenie porządku globalnego. Po roku 2008 banki centralne Zachodu nagle przestały wyprzedawać rezerwy złota, których pozbywały się przez poprzednie 20 lat. Królewski metal na znaczącą skalę zaczęły za to skupować kraje rozwijające się – przede wszystkim Chiny,Rosja, Indie, Turcja i Kazachstan. W roku 2018 do tego grona dołączyły Polskaę dokonujące pierwszych od 20 lat zakupów złota w Unii Europejskiej.

Jak się okazuje, popyt ze strony funduszy ETF, zabezpieczających fizycznym kruszcem tzw., „papierowe złoto”, jest niewielki. Co prawda przed listopadem br. fundusze te przez dłuższy okres więcej kupowały, niż sprzedawały, ale w poprzednim miesiącu tendencja się odwróciła, a w całym 2024 r. statystyka wciąż pokazuje przewagę sprzedaży nad zakupami, o czym więcej w artykule „Inwestorzy omijają "papierowe złoto". Wróciły odpływy z funduszy ETF”.

Michał Kubicki

Źół:
Michał Kubicki
Ѿłܲ쾱
redaktor Dz

Redaktor działu Rynki Dz. Absolwent finansów i rachunkowości na UMCS w Lublinie. W czasie studiów zainteresował się giełdą i rynkami finansowymi, które to zainteresowania rozwinął na SGH w Warszawie na kierunku Bankowość Inwestycyjna. Na co dzień obserwuje notowania warszawskiej giełdy, by przekazać czytelnikom portalu najważniejsze informacje z parkietu oraz przybliżyć istotne wiadomości ze spółek. Telefon 728 927 242

Tematy
Z kartą Simplicity od CitiBanku możesz zgarnąć odkurzacz Xiaomi Robot Vacuum S20!
Z kartą Simplicity od CitiBanku możesz zgarnąć odkurzacz Xiaomi Robot Vacuum S20!

dzԳٲ(33)

dodaj komentarz
rjordan
mam pytanka:
Skąd NBP wziął środki na zakup złota. Ponoć NBP zanotował stratę i budżet nic od NBP nie otrzymał. Ostatnio NBP w reklamach czaruje nas jak to dba o wartość złotego. Jakoś zapomniał, że dołożył się do wybuchu inflacji, mamił Suwerena, żeby brał pożyczki i się nie bał.
Mam nadzieję, że prezes NBP nie zaciągał pożyczek
mam pytanka:
Skąd NBP wziął środki na zakup złota. Ponoć NBP zanotował stratę i budżet nic od NBP nie otrzymał. Ostatnio NBP w reklamach czaruje nas jak to dba o wartość złotego. Jakoś zapomniał, że dołożył się do wybuchu inflacji, mamił Suwerena, żeby brał pożyczki i się nie bał.
Mam nadzieję, że prezes NBP nie zaciągał pożyczek na zakup złota w czasie gdy trend na cenę złota szybował w czasach zakupów.
Te pieniądze, które mogłyby pójść na zakup Abramsów, F-35, budowę fabryki na amunicję 155mm i postawienie armii na jakimś poziomie.
Może inni będą mieli bardziej dociekliwe pytania.
jarekzbyszek
Czy od zakupu złota inflacja nam spadła? To jaki cel ma NBP i cała ta prawicowa Rada Polityki Pieniężnej? To ostatnie niedobitki Dojnej Zmiany.
stefan_wilmont_i_ryszard_cyba
Nałóżcie sobie zakupy złota na daty wyborów, przyjmijcie do wiadomosci ze NBP jest już chyba ostatnia instytucją pod kontrolą PISu to zrozumiecie czemu własnie teraz sie one dokonują. Dodam tylko ze zadnego złota fizycznie nie ma i nie będzie to sa tylko zapisy bankowe na kontach banków w Londynie i Nowym Jorku :)
jas2
łdzٴ, aby można było nim dowolnie obracać (kupować i sprzedawać), jest rozmieszczone w miejscach gdzie można go kupić lub sprzedać. W Nowym Jorku, w Londynie i w Warszawie. Z grubsza po 1/3.
stefan_wilmont_i_ryszard_cyba odpowiada jas2
Haha skad wiesz ile i gdzie go jest "z grubsza" mam ci wierzyć na słowo masz na to jakieś dane? Już widze jak elfy z długimi nosami pakują to "nasze" złoto w Nowym Jorku na statki po tym jak obecna agentura wymieni glapcia na swojego i postanowi przniesc to "nasze" złoto z Nowergo jorku do Monachjium Haha skad wiesz ile i gdzie go jest "z grubsza" mam ci wierzyć na słowo masz na to jakieś dane? Już widze jak elfy z długimi nosami pakują to "nasze" złoto w Nowym Jorku na statki po tym jak obecna agentura wymieni glapcia na swojego i postanowi przniesc to "nasze" złoto z Nowergo jorku do Monachjium albo do Kolonii.. Nad wisłą XD
ironp odpowiada jas2
No patrz, kupujemy w warszawie a jest w Londynie, to może niech Londyn kupi a będzie u nas.
simonsoft8 odpowiada ironp
nie ma le pędzi. trzeba uwagać na NBPik porządku
pawellstolarczyk
Można zapytać: dlaczego Tusk do tej pory nie usunął Glapińskiego. Wydaje mi się, że powód jest prosty. Tusk może nie jest za bystry, ale pewnie sobie dobrze zdaje sprawę z tego, że Glapiński dobrze się sprawdził jako szef NBP. Oczywiście, że dwór Tuska będzie twierdził, że fatalnie, ale Tusk choć niezbyt bystry, dobrze wie, że ten Można zapytać: dlaczego Tusk do tej pory nie usunął Glapińskiego. Wydaje mi się, że powód jest prosty. Tusk może nie jest za bystry, ale pewnie sobie dobrze zdaje sprawę z tego, że Glapiński dobrze się sprawdził jako szef NBP. Oczywiście, że dwór Tuska będzie twierdził, że fatalnie, ale Tusk choć niezbyt bystry, dobrze wie, że ten dwór zawsze powie to, co będzie myślał że Tusk chce usłyszeć (zapewne do czasu). Pewnie Tusk nie widzi nikogo, kto by jego zdaniem miał szansę być lepszy od Glapińskiego. A poza tym, jak w gospodarce coś pójdzie źle, to Tusk zawsze powie, że to wina Glapińskiego. A jak pójdzie dobrze, to Tusk zawsze powie, że to zasługa Tuska. Zdaje się, że Tusk osobiście raczej nie lubi Glapińskiego. Ale za to swoimi klakierami gardzi.
simonsoft8
wypowiedż ż. trzeba uwagać

ʴǷɾąԱ: łdzٴ

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki