Dz

REKLAMA
WALLSTREET 2025

Koniec Funduszu Kościelnego? Kosiniak-Kamysz: Jestem zwolennikiem odpisu podatkowego

2025-02-27 14:56, akt.2025-02-27 16:47
publikacja
2025-02-27 14:56
aktualizacja
2025-02-27 16:47

Jestem zwolennikiem zamiany Funduszu Kościelnego na odpis podatkowy - powiedział w czwartek wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz. Kościół jest otwarty na przekształcenie funduszu, ale nie na jego likwidację - zastrzegł prymas Polski abp Wojciech Polak.

Koniec Funduszu Kościelnego? Kosiniak-Kamysz: Jestem zwolennikiem odpisu podatkowego
Koniec Funduszu Kościelnego? Kosiniak-Kamysz: Jestem zwolennikiem odpisu podatkowego
fot. Aleksiej Witwicki / /󰿸鱫

Wicepremier oraz prymas Polski wzięli udział w konferencji naukowej "Relacje państwo-Kościół. Podstawowe zasady państwa prawa", która odbyła się w czwartek w Warszawie.

Kosiniak-Kamysz podkreślił w trakcie warszawskiej konferencji, że bardzo ważne jest, aby w trudnych czasach prowadzić dialog we wszystkich możliwych obszarach. "W obliczu zagrożeń bezpieczeństwa państwa polskiego, zagrożeń bezpieczeństwa Europy i świata to współdziałanie jest konieczne" - powiedział.

Zwrócił uwagę na kwestię Funduszu Kościelnego, m.in. na zabezpieczenie społeczne, sprawy kultury i wydatki związane z działalnością charytatywną oraz różne koncepcje tego, jak powinno wyglądać finansowanie Kościoła.

W tym kontekście wskazał na odpis podatkowy, którego - jak mówił - jest zwolennikiem. "Uważam to za bardzo dobry sposób pokazujący zaangażowanie i wkład, oddający też wielkość pod względem populacji wiernych" - powiedział wicepremier.

Przypomniał, że tego typu rozwiązania funkcjonują w wielu krajach w Europie, m.in. w Niemczech i we Włoszech.

Zdaniem wicepremiera do zmiany Funduszu Kościelnego na inną formę dojdzie wcześniej czy później. Jednocześnie zastrzegł, że taka zmiana nie dotyczyłaby tylko samego Funduszu Kościelnego, lecz byłaby to zmiana "całej filozofii funkcjonowania Kościoła w Polsce". "Ale te zmiany muszą zabezpieczać także mniejsze związki wyznaniowe" - zastrzegł.

"To jest dyskusja całościowa i bardzo szeroka. Wydaje się, że nie zyskała aprobaty w ramach innych środowisk politycznych, które tworzą dzisiaj koalicję rządową, żeby pójść z tak daleko idącą zmianą dotyczącą odpisu podatkowego" - przyznał.

Jednocześnie zastrzegł, że rozmowy na ten temat się nie zakończyły. Podkreślił, że zmiany w funkcjonowaniu Funduszu Kościelnego mogą zostać uzgodnione jedynie z Komisją Konkordatową.

Prymas Polski arcybiskup Wojciech Polak w swoim wystąpieniu podkreślił, że "nie ma żadnej likwidacji Funduszu Kościelnego". "Mówimy o przekształceniu Funduszu Kościelnego" - zastrzegł.

Przypomniał, że Fundusz Kościelny powstał na mocy ustawy z marca 1950 r., na mocy której Kościół utracił wiele dóbr. Wyjaśnił, że pieniądze zasilające Fundusz Kościelny pochodzą z dochodów z tych dóbr, które znajdują się wciąż w rękach państwa.

"Fundusz Kościelny to nie jest dotacja celowa, choć w budżecie może być tak zapisana (...). Przy całym systemie pracy dotyczącej oddania dóbr Kościołowi, przeszło 60 tysięcy hektarów tylko własności ziemskich, kościelnych jest w rękach państwa. I to nie leży odłogiem. To pracuje dzisiaj, to rodzi pieniądze" - ocenił.

Dlatego - jak podkreślił - warunkiem przekształcenia Funduszu Kościelnego jest policzenie tego, jaki dochód przynoszą państwu te odebrane Kościołowi dobra.

"Oczywiście jesteśmy otwarci na reformę, ale wiemy, że za tym stoi poważna i głęboka praca" - powiedział, wskazując jednocześnie na konieczność wzięcia pod uwagę porządku prawnego.

Podkreślił, że w relacjach Kościół-państwo istotną rzeczą jest dojście do konsensusu. Dodał, że Kościół jest otwarty na konkretne przekształcenie funduszu, ale nie na jego likwidację.

Zapewnił, że prace nad konsensusem będą odbywać się zgodnie z prawem obowiązującym w Polsce, a nie poza nim.

Organizatorem konferencji są: Sekretariat Episkopatu Polski, Wydział Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji KUL oraz Katolicka Agencja Informacyjna.

Premier Donald Tusk zapowiedział w 2024 r. zmiany dotyczące Funduszu Kościelnego. Mimo to w projekcie budżetu na 2025 r. zagwarantowano wydatki na Fundusz Kościelny w wysokości 275 mln 710 tys. zł.

W ciągu roku pracował Międzyresortowy Zespół ds. Funduszu Kościelnego, na którego czele stanął wicepremier, minister obrony Władysław Kosiniak-Kamysz. Prowadzi on m.in. analizy dotychczasowego finansowania kościelnych instytucji z budżetu państwa. Wyniki jego prac nie zostały jednak podane do wiadomości publicznej. Z komunikatów KEP i MSWiA wiadomo, że Fundusz Kościelny był jednym z tematów posiedzenia Komisji Wspólnej Przedstawicieli Rządu i Konferencji Episkopatu Polski. W komunikacie po ostatnim posiedzeniu z 9 grudnia 2024 r. Episkopat poinformował, że "strona kościelna czeka na powołanie, zgodnie z Konkordatem, zespołu rządowego do rozmów ze stroną kościelną". Przewodniczący Kościelnej Komisji Konkordatowej powołał już w marcu ub.r. odpowiedni zespół do prowadzenia rokowań.

95 proc. wydatków Funduszu Kościelnego to obecnie składki na ubezpieczenia społeczne osób duchownych. Korzystają z niego wszystkie działające legalnie w Polsce związki wyznaniowe, także te, które nie działały w naszym kraju w 1950 r. i nie utraciły żadnych nieruchomości.(PAP)

iżu/ jann/

Źół:PAP
Tematy
Advertisement

dzԳٲ(23)

dodaj komentarz
stefan_wilmont_i_ryszard_cyba
Bardzo dobrze! Dosyć z wydawaniem publicznych pieniedzy na kośącielne cele. Następny w kolejce do zakonczenia powinien być fundusz WOŚP i innych tzw Pozarzadowych fundacji i organizacji" na ktore idą nasze cięzko zarobione pieniadze! Jak Jurek owsiak chce robić imprezę w centrum miasta niech je sobie wynajmie jak chce zeby Bardzo dobrze! Dosyć z wydawaniem publicznych pieniedzy na kośącielne cele. Następny w kolejce do zakonczenia powinien być fundusz WOŚP i innych tzw Pozarzadowych fundacji i organizacji" na ktore idą nasze cięzko zarobione pieniadze! Jak Jurek owsiak chce robić imprezę w centrum miasta niech je sobie wynajmie jak chce zeby strazacy mu lali piane niech za nia zaplaci!
prawnuk
bardzo dobry pomysł. To ile Kaczyński ma płacić dziennie za nielegalny pomnik w centrum Warszawy? poł miliona za dobę?
a za pozostałe pomniki brata?
prawiezaratustra
To bardzo dobry pomysł, pod warunkiem zabezpieczenia przez państwo utrzymania obiektów kościelnych, mających wartość zabytkową. Zabytki kościelne mają wartość dla całego narodu, niezależnie od ich praktyk i potrzeb religijnych (z pominięciem osobników z ograniczoną inteligencją, którzy tego nie rozumieją). Równocześnie koszt tego To bardzo dobry pomysł, pod warunkiem zabezpieczenia przez państwo utrzymania obiektów kościelnych, mających wartość zabytkową. Zabytki kościelne mają wartość dla całego narodu, niezależnie od ich praktyk i potrzeb religijnych (z pominięciem osobników z ograniczoną inteligencją, którzy tego nie rozumieją). Równocześnie koszt tego utrzymania jest znaczny i nie powinien ciążyć tylko na osobach religijnych, których liczba ponadto może (bedzie) się zmniejszać.
To zabezpieczenie powinno być właściwej rangi, być może wpisane do konstytucji?
Chodzi o to, że w demokracji mnożą się mikrocefale (np. także na tym portalu), którzy nie rozumieją szaleństwa przekształcenia zbędnych obiektów w hotele, burdele, dyskoteki, itp.
harrytracz
Sam będąc wierzący jestem za likwidacją tego funduszu. 275 mln dzieląc na każdego dominicantes to jest ledwo 20 zeta rocznie. Wierni sami sobie mogą to finansować, a w dodatku cała awantura o kasę dla Kościoła zniknie. Jedynie co to wydzielić finansowanie remontów zabytków. Resztę jak ubezpieczenie duchownych mogą sami finansować Sam będąc wierzący jestem za likwidacją tego funduszu. 275 mln dzieląc na każdego dominicantes to jest ledwo 20 zeta rocznie. Wierni sami sobie mogą to finansować, a w dodatku cała awantura o kasę dla Kościoła zniknie. Jedynie co to wydzielić finansowanie remontów zabytków. Resztę jak ubezpieczenie duchownych mogą sami finansować wierni, to są grosze.
Jednocześnie zlikwidować subwencje dla partii - pozostawić na 1,5% podatku i wpłaty własne, z tym że limit kwoty na PESEL, by nie okazało się że ktoś lobbuje. Problem? I po problemie!
prawnuk
polecam analizę iluż to wybiera Caritas a nie WOŚP i zestawić to ze zbiórkami CARITAS. Co tysięczny wpłaci 10 zł?
zenonn
/wiadomosc/Polskie-koscioly-maja-138-000-hektarow-7480194.html

ܳdzś należące do kościołów są wolne od podatku.

/wiadomosc/Ostatnie-tygodnie-na-oplacenie-podatku-od-nieruchomosci-W-tym-roku-moze-byc-wyzszy-8898347.html

Biedota płaci podatek od nieruchomości.
/wiadomosc/Polskie-koscioly-maja-138-000-hektarow-7480194.html

ܳdzś należące do kościołów są wolne od podatku.

/wiadomosc/Ostatnie-tygodnie-na-oplacenie-podatku-od-nieruchomosci-W-tym-roku-moze-byc-wyzszy-8898347.html

Biedota płaci podatek od nieruchomości. W tym roku wyższy .
kch002
Czytajcie ze zrozumieniem, fundusz koscielny jest za 60 tys. hektarow (wlasnosc kosciola), ktora jest obecnie w rekach panstwa, konfiskata z czasow PRL, wiec nie sa to pieniadze ot tak darowane z budzetu panstwa. Na tych gruntach panstwo caly czas zarabia.
inwestor.pl
Proponuję oddać im te ziemię i niech sobie radzą. Zapytaj biskupów czy się zgadzają na ten deal.
men24a
Fundusz kościelny powstał w 1950roku, w tym roku kościół dostanie 270 mln rekompensaty czyli na jakieś 5000 hektarów i tak co roku to nie zwróciło się już tych 60 tys ha ? Każda parafia dostała od państwa 15 ha, kościół już na ponad 180 tys ha do tego tysiące budynków itd. na renowację oczywiście wyciąga od państwa, religie przenieśli Fundusz kościelny powstał w 1950roku, w tym roku kościół dostanie 270 mln rekompensaty czyli na jakieś 5000 hektarów i tak co roku to nie zwróciło się już tych 60 tys ha ? Każda parafia dostała od państwa 15 ha, kościół już na ponad 180 tys ha do tego tysiące budynków itd. na renowację oczywiście wyciąga od państwa, religie przenieśli do szkół żeby doić państwo tak można i można wymieniać a kościół zawsze będzie biedny, nawet Morawieckiemu opylili za grosze działkę
zenonn odpowiada men24a
Za tereny pozostałe w ZSRR odszkodowanie dostała cerkiew?
Skąd kościoł przez wieki nazbierał tyle ziemi?
Kupił? Wyłudził? Dostal od szlachty?

ʴǷɾąԱ: Finanse Kościoła

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki