Dz

REKLAMA

Kobiecy pomysł na biznes: sklep z ekologiczną żywnością

Barbara Sielicka2013-04-13 06:00
publikacja
2013-04-13 06:00
Kobiecy pomysł na biznes: sklep z ekologiczną żywnością
Kobiecy pomysł na biznes: sklep z ekologiczną żywnością
fot. The Body. Naturally / /԰쾱.

Świeże owoce, które urosły na nieopryskiwanych drzewach, wędliny z maleńkich masarni, w których stosuje się stare receptury. Chleb pachnący wspaniałą, rodzinną atmosferą i ciasta od artysty, a nie z fabryki. Do tego wiejskie sery i miód od pszczelarza, który kocha swoje pszczoły. Brzmi jak utopia? Ależ nie, to pomysł na biznes.

The Body. Naturally
Babeczki kajmakowe, produkt ze sklepu The Body. Naturally

Edyta Zając wychowała się w Limanowej, w sąsiedztwie Gorczańskiego Parku Narodowego. Kiedy przeprowadziła się do Krakowa, poczuła, jak bardzo brakuje jej rodzinnej okolicy i smaków z dzieciństwa. Z tej tęsknoty dwa lata temu założyła blog The Body. Naturally, gdzie zaczęła umieszczać swoje kulinarne inspiracje. Do pracy dołączył jej brat i zaczął się dzielić swoją wiedzą na temat ziół. Blog stał się rodzinnym projektem, z którego później zrodził się sklep internetowy z ekologiczną żywnością z dostawą do domu ().

Praca na etacie nie jest jej znana


Edyta z wykształcenia jest psychologiem, prowadzi szkolenia i warsztaty. Zgłębianie tajników ekologicznej żywności było jednak od zawsze jej pasją. Dlatego niecały rok temu, krótko po skończeniu studiów, postanowiła założyć sklep internetowy z ekologiczną żywnością.


Witold Szmańda: sukces firmy zależy od naszego zdrowia » Witold Szmańda: sukces firmy zależy od naszego zdrowia

Wcześniej krótko pracowała na etacie w Anglii, gdy zajmowała się bingo. – Wtedy stwierdziłam, że uszczęśliwi mnie tylko własny biznes, spełnianie swoich wizji i marzeń. Własna firma jest też dla mnie szansą na zarabianie pieniędzy i opiekę nad dzieckiem. Sama jestem swoim szefem, więc mogę w ciągu dnia pobawić się córeczką, a zawodowe obowiązki zrealizuję wtedy, gdy mała zaśnie lub gdy z pracy wróci mój mąż – opowiada.

Mąż Edyty od początku pomagał jej w założeniu i prowadzeniu firmy, czego nie można było powiedzieć o reszcie rodziny. – Ich poziom sceptycyzmu osiągnął punkt szczytowy, gdy udałam się do urzędu, aby załatwiać formalności. Moja córeczka była maleńka, Kraków jest przesycony ekologicznymi propozycjami, a ja przecież jestem psychologiem – takie argumenty miały mnie skłonić do zamknięcia działalności zaraz po jej otwarciu. Na szczęście jestem zdeterminowana, cały czas wierzę w sukces i wciąż udaje mi się wszystko ze sobą pogodzić. Rodzina skapitulowała. Widzą moją radość z biznesu i są zadowoleni z mojego wyboru – podkreśla Edyta.

ekologiczna żywność ekologiczna żywność ekologiczna żywność

Okolice Limanowej zachwycają. Z tęsknoty do tego miejsca, Edyta Zając postanowiła założyć sklep ze zdrową żywnością produkowaną w tym rejonie.


Do otwarcia firmy przygotowywała się rok


Dokładnie rok zajęło Edycie badanie rynku i sprawdzanie zainteresowania ekologiczną żywnością na terenie, gdzie chciała działać. Poznawała prawo, chodziła na szkolenia z księgowości i marketingu. Nie chciała działać na ślepo. – Rynek żywności ekologicznej jest nasycony, jednak uznałam, że moja oferta może być o wiele bardziej interesująca – mówi. Postanowiła skupić się na żywności pochodzącej z najczystszych obszarów Małopolski, a importowane produkty jej nie interesują. – W powiecie limanowskim mamy ponad 550 gospodarstw ekologicznych, więc po co szukać naturalności i zdrowia gdzieś dalej? – pyta.


Jajka droższe, ale kury szczęśliwsze » Jajka droższe, ale kury szczęśliwsze

Dziś Edyta współpracuje z rolnikami ekologicznymi i cukiernikiem, który przygotowuje dla niej ciasta ekologiczne, bezglutenowe i wegańskie. Jej kontrahentami są także producenci nabiału owczego i krowiego, wytwórca domowego ekologicznego chleba, hodowca zdrowych pstrągów, pszczelarz, a także producent wędlin z tradycją.

Polacy coraz bardziej doceniają zdrową żywność


Najtrudniejsze jest dotarcie do klientów, Edyta wierzy jednak w siłę rekomendacji. Jeszcze zanim założyła firmę, część jej znajomych z Krakowa wypróbowała domowy chleb, który dziś ma w katalogu, a także regionalne wędliny, owoce i nabiał. Znajomi byli zachwyceni i do dziś zamawiają produkty. – Po otwarciu firmy kilkakrotnie robiliśmy degustację naszych ciast na ulicach Krakowa. Znów świetne opinie. Przed świętami częstowaliśmy Kraków pierniczkami. Wydaje mi się, że dobre komentarze przejdą dalej, a nasi klienci zechcą nas polecić – twierdzi Edyta.

ekologiczna żywność ekologiczna żywność ekologiczna żywność

Przykładowe produkty dostępne w sklepie

Jej zdaniem Polacy coraz bardziej doceniają rolę zdrowej żywności w prewencji chorób. – Wokół nas ludzie umierają na nowotwory, pojawia się też coraz więcej schorzeń cywilizacyjnych, które mogą być niwelowane właśnie przez żywność pochodzącą z czystych regionów – mówi. Od razu dodaje, że moda na ekologię przeistacza się czasami w obsesję i fanatyzm. – Wydaje mi się, że racjonalni konsumenci nie powinni szukać ekologicznych etykiet, ale świadomie wybierać zdrowsze, lokalne alternatywy – wyjaśnia.

Najważniejszy jest samochód z chłodnią


Aby oferować swoim klientom świeże produkty, Edyta musiała kupić samochód z chłodnią. Za 30 tys. zł sprowadziła używane auto z Francji. Równie ważna stała się dla niej strona internetowa, która miała być maksymalnie profesjonalna i przyjazna dla użytkowników. Na nią również musiała wydać sporo pieniędzy.

Dzięki witrynie zamówienia składa się przez cały tydzień. W środy zamówienia przekazywane są do producentów, a w soboty Edyta z mężem rozwożą produkty. – Ciężka praca popłaca. Klienci doceniają moje osobiste podejście i kontakt z nimi, podoba im się oferta i jakość smakołyków. Bardzo cenne jest dla nich to, że produkty są przygotowywane specjalnie dla nich, na zamówienie – podkreśla Edyta.

Przedsiębiorczym mamom potrzebna jest pomoc


Zdaniem Edyty powinno się wspomagać przedsiębiorcze mamy. – Na rynku brakuje inicjatyw, które pozwalają matkom na poszerzanie wiedzy związanej z biznesem i prowadzeniem własnej działalności. Wspaniale byłoby spotkać się w małym gronie, być może nawet z maluszkami, i dowiedzieć się czegoś więcej o księgowości lub prawie. Nie każda mama zostawi dziecko na parę godzin, a chyba każda chciałaby zdobywać wiedzę, która zagwarantowałaby sukces – mówi.

The Body. Naturally

Edyta Zając, właścicielka firmy The Body. Naturally

Mimo to konsekwentnie dąży do sukcesu. W firmie realizuje swoją filozofię zdrowego stylu życia. Sprzedaje żywność ekologiczną i regionalną (ostatnio do sklepu wprowadziła zioła, ziarna i przyprawy), ale w ofercie ma również warsztaty dotyczące technik rozwoju ciała i jego doświadczenia. Jest zdeterminowana i ma pewność, że to, co robi, to spełnienie jej marzeń. – Jeśli realizujemy pasję i każdego dnia robimy coś dla swojej firmy, to sukces jest tylko kwestią czasu. Dobrze jest też być optymistą i nie rezygnować, nawet jeśli początki są trudne – przekonuje.

Jeżeli jesteś kobietą przedsiębiorczą i prowadzisz własną firmę - napisz do nas! Zaprezentuj się w naszym cyklu i podziel się z czytelnikami swoim doświadczeniem.

Barbara Sielicka
Dz
b.sielicka@bankier.pl


Ponad 100 kobiecych pomysłów na biznes
warsztaty kulinarne dla dzieci ręcznie robione słodycze kawiarnia dla dzieci
Warsztaty kulinarne dla dzieci
Ręcznie robione słodycze
Kawiarnia dla dzieci
Źół:
Tematy
Z kartą Simplicity od CitiBanku możesz zgarnąć odkurzacz Xiaomi Robot Vacuum S20!
Z kartą Simplicity od CitiBanku możesz zgarnąć odkurzacz Xiaomi Robot Vacuum S20!

Komentarze(12)

dodaj komentarz
~ada
ja kupuje przez internet i wg mnie jest to duzo lepszy sposob, mieszkam w warszaiwe i nie usmiecha mi sie chodzenie pol dnia po miescie zeby znalezc np miod manuka, na organicmarket pl jest calkiem tanio poza tym maja stale promocje i kurierem przychodzi wszystko do domu
~Ania_HACCP
Jako były Sanepidowiec prowadzę bloga doradczego- również piszę jakie wymagania sanitarne powinien spełniać sklep. Zapraszam na bloga www.haccpdlaciebie.pl
~ekojarzyna
Zapraszam do sklepu internetowego na www.ekojarzyna.pl Oferujemy zdrową i ekologiczną żywność, ekologiczne środki czystości, kosmetyki naturalne, bio produkty dla dzieci, kosmetyki, akcesoria, a także eko produkty do gospodarstwa domowego. Coś dla siebie znajdą u nas również diabetycy, alergicy i weganie.
Zapraszam serdecznie
Zapraszam do sklepu internetowego na www.ekojarzyna.pl Oferujemy zdrową i ekologiczną żywność, ekologiczne środki czystości, kosmetyki naturalne, bio produkty dla dzieci, kosmetyki, akcesoria, a także eko produkty do gospodarstwa domowego. Coś dla siebie znajdą u nas również diabetycy, alergicy i weganie.
Zapraszam serdecznie na www.ekojarzyna.pl
~madga33
Myślę, że na pewno zainteresuje cię oferta sprzedaży zdrowej żywności, którą znajdziesz pod adresem zulawskiesmaki.pl. To sprawdzony sklep, w którym regularnie robię zakupy online i który z pełną odpowiedzialnością polecam. Oferuje w sprzedaży bardzo dobrej jakości produkty po bardzo atrakcyjnych cenach.
~ffee
Odkryłam niedawno taki sklep w sieci https://www.naklik24.pl. Bardzo podoba mi się to, że mogę tam kupić nie tylko "zdrowotne" artykuły, typu herbatki, zioła czy suplementy, ale też produkty potrzebne na co dzień, spożywcze czy chemiczne.
~sdww
Tu jest dobry sklep z ekologicznymi, naturalnymi produktami. Polecam, bo ceny są świetne i masz szybciutką dostawę do samego domu, na terenie Trójmiasta i okolic. https://web.facebook.com/zulawskiesmaki
~Cabas
Dzięki naszej platformie sprzedażowej Cabas.pl każdy producent zdrowej żywności może sprzedawać swoje produkty bez konieczności martwienia się o pozyskiwanie klientów. My zajmujemy się promocją platformy, jej optymalizacją pod kątem wyszukiwarek, pozycjonowaniem. Dzięki temu każdy może się skupić na tym, w czym jest ekspertem. Żeby Dzięki naszej platformie sprzedażowej Cabas.pl każdy producent zdrowej żywności może sprzedawać swoje produkty bez konieczności martwienia się o pozyskiwanie klientów. My zajmujemy się promocją platformy, jej optymalizacją pod kątem wyszukiwarek, pozycjonowaniem. Dzięki temu każdy może się skupić na tym, w czym jest ekspertem. Żeby zacząć wystarczy się skontaktować na http://sprzedawca.cabas.pl/
~Marta Gierlińska
- Reguła niedostępności – uśmiechnęłam się – jest jedną z podstawowych zasad, o których napisał Robert Cialdini w swojej książce Wywieranie wpływu na ludzi. Jeśli chcesz robić dobry marketing warto poznać te zasady, ponieważ one mają zasadniczy wpływ na to, jak odbierany jest Twój produkt.
Po pierwsze zasada
- Reguła niedostępności – uśmiechnęłam się – jest jedną z podstawowych zasad, o których napisał Robert Cialdini w swojej książce Wywieranie wpływu na ludzi. Jeśli chcesz robić dobry marketing warto poznać te zasady, ponieważ one mają zasadniczy wpływ na to, jak odbierany jest Twój produkt.
Po pierwsze zasada wzajemności. Czyli jeśli dasz komuś coś w prezencie, to ta osoba ma wrażenie, że powinna Ci się jakoś odwdzięczyć, więc łatwiej jest wtedy przekonać ją do działania, na którym Ci zależy. Po drugie zasada konsekwencji. Jeżeli publicznie zobowiążesz się do czegoś, to o wiele trudniej potem wycofać się ze zobowiązania. Po trzecie zasada dowodu społecznego. Jeżeli jakiś produkt jest powszechnie uznawany za dobry, mamy większą skłonność do tego, żeby go również kupić, niż gdyby nie był w ogóle znany. Po czwarte zasada lubienia. Przypomnij sobie sytuacje, gdy kogoś bardzo polubiłeś. Czy wtedy nie było Ci łatwiej mu zaufać? Po piąte zasada autorytetu. Jeżeli ktoś jest autorytetem, wtedy łatwiej mu na nas wpłynąć, niż gdyby ta osoba nie miała dla nas żadnego znaczenia. Po szóste wcześniej wspomniana zasada niedostępności. Produkt niedostępny jest bardziej pożądany. Jeżeli potrafisz przełożyć te zasady na swój marketing będzie Ci o wiele łatwiej sprzedać.
Jeśli interesują Cię takie wskazówki, możesz pobrać eBook ze strony: http://www.powiekszsprzedaz.pl/
~nina
Najlepszy biznes to PRET A MANGER z UK (super koncept)
~max london
Nic glupszego nie czytalem w tym tygodniu na bankier.pl....Zywnosc organic na e commerce to zadna nowosc w dodatku na terenie polski to utopia.
Oczywiscie jest to pomysl na biznes dla mlodej matki ktora dotuje jej maz lub parentsi bo na tym sie nie da wyjsc na 0 i trzeba dokladac.
Jesli nie masz co zrobic z zona to przeznacz
Nic glupszego nie czytalem w tym tygodniu na bankier.pl....Zywnosc organic na e commerce to zadna nowosc w dodatku na terenie polski to utopia.
Oczywiscie jest to pomysl na biznes dla mlodej matki ktora dotuje jej maz lub parentsi bo na tym sie nie da wyjsc na 0 i trzeba dokladac.
Jesli nie masz co zrobic z zona to przeznacz co tydzien jakis budzet na zakupy w galerii poniewaz to tansza opcja niz dokladanie do funkcjonujacej firmy.

ʴǷɾąԱ: Kobiecy pomysł na biznes

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki