Pracownicy sektora publicznego w Grecji rozpoczęli strajk w czwartek w proteście przeciw reformom rynku pracy i systemu emerytalnego oraz prywatyzacji, na które władze zadłużonego kraju zgodziły się, by uzyskać pomoc międzynarodowych wierzycieli.


Lekarze zatrudnieni w paÅ„stwowych szpitalach, nauczyciele i pracownicy sÅ‚użb miejskich przyłączyli siÄ™ w czwartek do ogólnokrajowej akcji strajkowej zorganizowanej przez ³ú·É¾±Ä…³ú±ð°ì zawodowy sektora publicznego ADEDY, domagajÄ…c siÄ™ podwyżek i zatrudnienia dodatkowego personelu. Lekarze przyjmujÄ… tylko nagÅ‚e przypadki.
Oczekuje się, że w ciągu dnia strajkujący, w tym emeryci, zgromadzą się na demonstracji w centrum Aten. Reuters przypomina jednocześnie, że w ostatnich latach frekwencja w strajkach - zwoływanych w kraju, który od siedmiu lat boryka się z poważnym kryzysem zadłużenia - pozostawała na niskim poziomie.
Akcja protestacyjna ADEDY to wstÄ™p do zaplanowanego na 8 grudnia strajku powszechnego, którego organizatorem jest najwiÄ™kszy w kraju ³ú·É¾±Ä…³ú±ð°ì zawodowy GSEE, zrzeszajÄ…cy pracowników sektora prywatnego - pisze Reuters.
W czwartek trwa również oddzielny strajk załóg promów, kursujÄ…cych miÄ™dzy kontynentalnÄ… GrecjÄ… a wyspami na Morzu Egejskim. Od godz. 6 (5 w Polsce) z Pireusu i innych portów nie wypÅ‚ynÄ…Å‚ żaden prom. Oznacza to, że wyspy pozbawione lotnisk bÄ™dÄ… odciÄ™te od Å›wiata do piÄ…tku rano. Jak poinformowaÅ‚ ³ú·É¾±Ä…³ú±ð°ì zawodowy marynarzy PNO, strajk to protest przeciw obniżaniu emerytur i powszechnemu w tej branży zatrudnianiu pracowników w niepeÅ‚nym wymiarze godzin lub na czarno.
Władze w Atenach trwają w sporze z międzynarodowymi pożyczkodawcami - Unią Europejską i Międzynarodowym Funduszem Walutowym - w sprawie niepopularnych reform, których realizowanie wierzyciele oceniają obecnie w ramach drugiego przeglądu pomocy.
Grecja chce jak najszybszego zakończenia przeglądu, by uzyskać dostęp do kolejnych transz pomocy finansowej, a także włączenia kraju do programu skupu obligacji przez MFW, dzięki czemu Ateny odzyskałyby dostęp do rynku przed 2018 rokiem. Grecki premier Aleksis Cipras w środę oświadczył jednak, że jego kraj nie może zaakceptować "irracjonalnych" żądań. Innymi punktami sporu są cele fiskalne i reformy w sektorze energetycznym.
Związki zawodowe sprzeciwiają się prywatyzacji państwowych przedsiębiorstw, w tym sprzedaży pakietu akcji w koncernie energetycznym PPC. Na czwartek zaplanowane jest spotkanie udziałowców PPC, które ma zatwierdzić sprzedaż 24 proc. udziałów operatora sieci przesyłowej ADMIE chińskiej spółce State Grid. Transakcja ta jest kluczowym przedsięwzięciem prywatyzacyjnym w ramach reform, jakich wierzyciele Grecji domagają się w zamian za udzielenie jej pomocy. (PAP)
akl/ kar/