

Większa część przedsiębiorców rozpoczynających działalność gospodarczą decyduje się na określenie siedziby firmy w miejscu zamieszkania. W związku z tym mają prawo zaliczyć do kosztów wydatki związane z eksploatacją części powierzchni przeznaczonej na działalność.
Wyznaczając powierzchnię do prowadzenia firmy w mieszkaniu podatnik musi liczyć się z tym, że podatek od nieruchomości może wzrosnąć.
Stawki podatku od nieruchomości są różne dla budynków mieszkalnych i firmowych. Wysokość podatku od nieruchomości reguluje ustawa z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych. Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy wysokość stawek określa Rada Gminy.
W 2014 roku stawki podatku od nieruchomości wynoszą:
-
0,74 ³úÅ‚ - od budynków lub ich części mieszkalnych od 1 m2 powierzchni użytkowej;
-
23,03 ³úÅ‚- od budynków lub ich części zwiÄ…zanych z prowadzeniem dziaÅ‚alnoÅ›ci gospodarczej oraz od budynków mieszkalnych lub ich części zajÄ™tych na prowadzenie dziaÅ‚alnoÅ›ci gospodarczej od 1 m2 powierzchni użytkowej.
Nietrudno zauważyć, że w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej stawka podatku od nieruchomości jest znacznie wyższa. Sam fakt zarejestrowania firmy w miejscu zamieszkania nie oznacza jeszcze, że przedsiębiorca zapłaci większy podatek. Jeśli budynek mieszkalny lub jego część zostaje zajęta na prowadzenia działalności, ale powierzchnie zajmowane na rzecz firmy służą jednocześnie celom mieszkalnym, to stawka podatku od nieruchomości będzie taka, jak dla budynków mieszkalnych.
Zmiana sposobu użytkowania lokalu bÄ™dzie miaÅ‚a miejsce w sytuacji, gdy mieszkanie w caÅ‚oÅ›ci lub w części bÄ™dzie przeznaczone wyłącznie do prowadzenia dziaÅ‚alnoÅ›ci gospodarczej. Na przykÅ‚ad wtedy, gdy przedsiÄ™biorca przeznaczy jeden pokój pod biuro. W tym przypadku należy zgÅ‚osić ten fakt do UrzÄ™du Gminy lub ZarzÄ…dcy ±·¾±±ð°ù³Ü³¦³ó´Ç³¾´ÇÅ›³¦¾±. Na tej podstawie organ ustali stawkÄ™ podatku od nieruchomoÅ›ci.
Zmiany w nieruchomości
Przy ocenie stanu faktycznego organ bierze pod uwagę warunki określone w art. 71 Ustawy Prawo Budowlane, zgodnie z którym przez zmianę sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części rozumie się w szczególności:
1) przeróbkę pomieszczenia z przeznaczeniem na pobyt ludzi albo przeznaczenie do użytku publicznego lokalu lub pomieszczenia, które uprzednio miało inne przeznaczenie bądź było budowane w innym celu, w tym także przeznaczenie pomieszczeń mieszkalnych na cele niemieszkalne,
2) podjęcie albo zaniechanie w obiekcie budowlanym lub jego części działalności zmieniającej warunki bezpieczeństwa pożarowego, powodziowego lub pracy, warunki zdrowotne, higieniczno-sanitarne lub ochrony środowiska, bądź wielkość lub układ obciążeń.
Jeżeli przedsiębiorca nie wydziela części powierzchni na działalność, a zamiast tego w tym samym pomieszczeniu, które służy mu do celów mieszkalnych, stawia biurko i komputer niezbędne do prowadzenia firmy w domu, wówczas nie znajdujemy tu podstaw do zwiększenia wysokości podatku od nieruchomości.