Jednym z głównych celów Europejskiego Banku Centralnego na ten rok było usprawnienie polityki komunikacyjnej. Po majowej „wpadce”, przed bankiem kolejny sprawdzian.


W nowy rok EBC przystępował z pakietem reform. Jednym z elementów pakietu mającego dostosować władze strefy euro do zmieniających się realiów było zwiększenie transparentności działania. W tym celu bank rozpoczął m.in. publikowanie protokołów z posiedzenia decyzyjnego, biuletynu ekonomicznego oraz zmodernizował swoją stronę internetową.
Niestety, nie obyło się bez zgrzytów. Najpoważniejszy nastąpił w maju, kiedy członek zarządu EBC Benoît Cœuré na zamkniętym spotkaniu przekazał informację, która – po tym jak dzień później trafiła do szerokiej publiczności - wstrząsnęła rynkami. Więcej na ten temat przeczytać można w artykule głównego analityka Dz Krzysztofa Kolanego „EBC dał zarobić grubym rybom”.
Dz
ReklamaTamtą „wpadkę” europejskie władze monetarne tłumaczyły „błędem w procedurach wewnętrznych”. Najbliższe dni pokażą, czy wyciągnięte zostały właściwe wnioski (o co apelował m.in. przyglądający się sprawie Europejski Rzecznik Praw Obywatelskich).
Jak przypomina dziś "Marketwatch", od 9 do 11 września w Luksemburgu trwać będzie konferencja Eurofi Forum, w trakcie której przemawiać będą trzej członkowie zarządu EBC: Peter Praet (09 września; 17.30), Yves Merch (10 września; 08.30) oraz Benoît Cœuré (10 września; 10.30). Na żadnym z tych wystąpień nie przewidziano obecności mediów. Lista instytucji-członków Eurofi nie pozostawia wątpliwości, że na sali będą reprezentanci globalnych potentatów branży finansowej.
Trzy zamknięte spotkania z członkami zarządu EBC. "Grube ryby" będą, oby obyło sie bez wpadki
— Michał Żuławiński (@M_Zulawinski)
Za kilka dni będziemy więc mieli szansę przekonać się czy EBC udało się naprawić „błąd w procedurach” i drobni inwestorzy dostaną informację w tym samym czasie co „grube ryby”. Na wszelki wypadek jednak w czasie warto obserwować notowania pary walutowej EUR/USD czy główne indeksy europejskich giełd.
To o tyle istotne, że po ostatniej "urodzinowej" konferencji Mario Draghiego komentatorzy coraz głośniej spekulują o tym, że EBC zdecyduje się dalsze łagodzenie polityki monetarnej np. poprzez rozszerzenie programu luzowania ilościowego QE.