Dz

REKLAMA

Co wyróżnia spółki o dobrych relacjach inwestorskich?

Krzysztof Kolany2016-03-23 06:00główny analityk Dz
publikacja
2016-03-23 06:00

Wśród 126 giełdowych spółek ocenionych przez ekspertów rynku kapitałowego tylko 13 uzyskało noty powyżej 80% w kategorii relacji inwestorskich (IR). Postanowiliśmy sprawdzić, co wyróżnia pierwszą dziesiątkę spółek notujących najwyższe oceny IR-u.

Na pierwszy rzut oka trudno znaleźć wspólny mianownik dla pierwszej 10. najwyżej ocenianych emitentów. Niemal po równo są reprezentowane blue chipy z WIG20, „średniaki” z mWIG40 jak i „maluchy” z sWIG80.

Reprezentują różne branże: są dwa banki, rafineria, producent gier komputerowych, wytwórca wyrobów aluminiowych, firma informatyczna, deweloper i firma odzieżowa. Akcje nie wszystkich spółek dały zarobić w 2015 roku, a tylko dwa walory z dziesięciu pozwoliły na ponadprzeciętny zysk. Kilka spółek z wysoko cenionym IR-em równocześnie otrzymało stosunkowo niską ocenę w klasyfikacji ogólnej.

ół첹 Ocena główna Relacje z inwestorami Stopa zwrotu za 2015 r.
GRUPA KĘTY 84,13 90,48 9,80%
PKN ORLEN 73,81 90,48 38,70%
CI GAMES 84,57 88,57 166,30%
GPW 59,18 87,76 -21,30%
BENEFIT SYSTEMS 82,86 85,71 28,20%
ASSECO POLAND 80 85,71 11,40%
MBANK 76 85,71 -37,00%
LPP 69,71 85,71 -23,20%
ING BANK ŚLĄSKI 76 82,86 -16,30%
ROBYG 76 82,86 2,30%

Źół: "Giełdowa ół첹 Roku", "Puls Biznesu"

fot. Marek Wiśniewski / /Puls Biznesu

Co wyróżnia dobry IR?

W relacjach – także tych inwestorskich – często liczą się drobne rzeczy. Na przykład to, że strona internetowa i raporty dostępna jest także w wersji angielskojęzycznej, co dla poważnej spółki notowanej na GPW powinno być standardem. Tak samo jak dbałość o przejrzystość i wygląd raportów kwartalnych – skan wrzucony na pdf-a źle wygląda już nawet na rynku NewConnect.

Taką drobnostką po stronie spółki, która znacząco ułatwia życie inwestorowi czy analitykowi, jest możliwość ściągnięcia danych w formacie .xls bądź .csv.

Wysoko oceniane relacje inwestorskie łączy fakt, że spółki dzielą się informacjami z inwestorami. Że traktują poważnie zarówno swoich obecnych jak i potencjalnych akcjonariuszy. Żadna spółka z IR-owskiej czołówki nie publikuje sprawozdań finansowych na ostatnią chwilę. Najwyżej notowana spółka – PKN Orlen (ex aequo z Grupą Kęty) – publikuje raporty kwartalne jako pierwsza spółka z WIG20. Skoro tak duża firma potrafi dostarczyć wyniki w ciągu ok. 20 dni po zakończeniu kwartału, to dlaczego mniejsi emitenci często zwlekają do ostatniej chwili?

Analitycy i inwestorzy doceniają także politykę dywidendową. Poza bankami (którym dywidendy często dyktuje KNF) i LPP wszystkie pozostałe spółki z pierwszej 10. mają ustalone zasady podziału zysku. Inwestor po prostu wie, na co może liczyć i uwzględnia to w swoich analizach. Do dobrego tonu należą też telekonferencje po publikacji wyników kwartalnych, spotkania zarządu z analitykami oraz miłe dla oka prezentacje inwestorskie.

Kluczową, ale trudno mierzalną kategorią, jest otwartość i komunikatywność zarządu; gdy prezes wprost mówi o planach i wynikach firmy. Cechą łączącą najwyżej ocenianych emitentów jest także strategia – czyli pewien twardy punkt odniesienia pozwalający inwestorom na porównanie osiągnięć spółki z założonymi celami.

Zwycięzcy w pełni zasłużeni

Zdecydowanymi zwycięzcami w rankingu najlepszych relacji inwestorskich zostały ex aequo PKN Orlen oraz Grupa Kęty. Obserwując sposób komunikacji tych spółek z inwestorami mogę tylko powiedzieć, że jest to wynik w pełni zasłużony. Dodatkowym plusem dla Kęt jest stawianie przez zarząd prognoz finansowych oraz publikacja przybliżonych wyników jeszcze przed zakończeniem bieżącego kwartału. To standard na giełdzie nowojorskiej, ale wciąż rzadkość na GPW.

Z kolei Orlen wyróżnia się szybkością publikacji i świetnym wyglądem prezentacji oraz raportów kwartalnych. W tej kategorii wiele spółek notowanych na GPW mogłoby się jeszcze wiele nauczyć. Jeśli niżej oceniane spółki będą równać do najlepszych, to szanse na przyciągnięcie nowych inwestorów na giełdę zdecydowanie wzrosną.

Źół:
Krzysztof Kolany
KrzysztofKolany
główny analityk Dz

Absolwent Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Analityk rynków finansowych i gospodarki. Analizuje trendy makroekonomiczne i bada ich przełożenie na rynki finansowe. Specjalizuje się w rynkach metali szlachetnych oraz monitoruje politykę najważniejszych banków centralnych. Inwestor giełdowy z 20-letnim stażem. Jest trzykrotnym laureatem prestiżowego konkursu Narodowego Banku Polskiego dla dziennikarzy ekonomicznych. W 2016 roku otrzymał także tytuł Herosa Rynku Kapitałowego przyznawany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Telefon: 697 660 684

Tematy
Advertisement

Komentarze(6)

dodaj komentarz
~mirek
Najlepszą, a właściwie jedynie słuszną relacją inwestorską jest zarabianie przez spółki dla inwestorów i wypłacanie konkretnych dywidend. Reszta to bujdy i omamy dla naiwnych.
~fas
Ale Robyg to urósł ok. 30% w 2015, a nie 2,30% ja podajecie.
~rob
A gdzie ENEA i Bogdanka?
Tak jak tam się buduje relacje inwestorskie to długo ze świecą szukać
unified_observer
żeby przy ENEI, spółce energetycznej, człowiek musiał świec używać... ehhh
~BB
Spółkę o dobrych relacjach inwestorskich wyróżnia to, że jest ona na dojrzałych rynkach a pomija stragany.

ʴǷɾąԱ: pknorlen

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki