W II kw. 2025 r. odnotowano poprawę koniunktury w budownictwie w Polsce - wynika z badania Instytutu Rozwoju Gospodarczego SGH.


W drugim kwartale 2025 roku wskaźnik koniunktury w budownictwie IRG SGH (IRGCON) ma dodatnią wartość, równą 11,1 pkt., wyższą o 10,8 pkt. od wartości z poprzedniego kwartału, ale niższą o 0,9 pkt. od wartości z II kwartału 2024 r.
Dodatnią wartość wskaźnika odnotowano dla sektora prywatnego (9,2 pkt.) oraz dla publicznego (26,5 pkt). W porównaniu z II kwartałem 2024 r. wartość wskaźnika dla sektora prywatnego wzrosła o 0,3 pkt., a dla sektora publicznego spadła o 13 pkt.
"Wraz z rozpoczęciem sezonu wiosenno-letniego poziom produkcji budowlano-montażowej wzrósł w skali kwartału o 32,2 pkt. do poziomu 13 pkt., zamówień o 20,5 pkt. do wysokości 13,9 pkt. oraz wykorzystania mocy produkcyjnych o 10,1 pkt. do poziomu 2,4 pkt." - napisano w omówieniu badania.
Firmy budowlane zwiększyły zatrudnienie i inwestycje.
Polepszyła się ich sytuacja finansowa.
Autorzy badania podają, że o ile zakłady budowlane oceniają nieznacznie lepiej ogólną sytuację gospodarczą, to oceny sytuacji w branży budowalnej pogorszyły się.
Uczestnicy badania spodziewają się poprawy sytuacji zarówno w budownictwie, jak i całej gospodarce w kolejnym kwartale.
Ankietowane zakłady uznają obciążenia podatkowe za najbardziej uciążliwe bariery działalności budowlanej.
Jako główne bariery uczestnicy badania wymienili również: niestabilne prawo oraz ceny surowców i materiałów. (PAP Biznes)
map/ osz/