Już za kilka miesięcy pierwsze banki zaproponują swoim klientom możliwość znacznego uproszczenia łٲԴś za zakupy w sieci. Proces będzie przypominać logowanie do konta Google z tzw. dwuskładnikowym zabezpieczeniem. Na ekranie telefonu pojawi się prośba o potwierdzenie transakcji, a klient nie będzie musiał przepisywać kodu.


Tydzień temu Google wprowadził możliwość potwierdzania prośby o zalogowanie do konta poprzez kliknięcie w powiadomienie wyświetlane na telefonie. Do tej pory użytkownicy, którzy chcieli dodatkowo zabezpieczyć się przed włamaniem mieli do wyboru przepisywanie do formularza na stronie internetowej kodu wysyłanego SMS-em lub jednorazowego hasła generowanego przez aplikację Google Authenticator („token”). Takie uproszczone mobilne potwierdzenia oferują od pewnego czasu także inni – np. menedżer haseł LastPass.
Spółka Polski Standard Płatności, operator systemu Blik, już kilka miesięcy temu zapowiadała wprowadzenie podobnego rozwiązania. Celem jest uproszczenie zakupów w sieci. Do tej pory łٲԴść Blikiem polegała na przepisaniu kodu z aplikacji mobilnej do internetowego formularza na stronie sklepu i potwierdzeniu operacji na telefonie. Nowy „Blik na jeden click” skróci proces – pierwszy krok nie będzie już potrzebny.
Dz
„Wymogiem koniecznym, aby uruchomić metodę akceptacji jednym kliknięciem jest wyrażenie zgody na taką formę transakcji dla danego sklepu internetowego. Po wyrażeniu zgody, profil klienta w sklepie internetowym czy urządzenie z którego korzysta zostaną powiązane poprzez BLIK z kontem bankowym, z którego będzie akceptowana transakcja, a opcja łٲԴś zostanie zapisana jako preferowany sposób transakcji. Przy każdej następnej łٲԴś BLIKIEM użytkownik otrzyma jedynie komunikat z aplikacji bankowej z prośbą o potwierdzenie transakcji” – mówi Jacek Klukowski z Polskiego Standardu Płatności.
Przy większych kwotach operacja będzie musiała być zatwierdzona kodem PIN. „Poziomy autoryzacji łٲԴś będą zależne od banku, który ma na względzie rekomendacje regulatorów dotyczące bezpieczeństwa transakcji internetowych” – wskazuje Jacek Klukowski. Wprowadzenie nowego schematu wymagać będzie wdrożenia po stronie banków i aktualizacji aplikacji bankowości mobilnej. Przedstawiciel PSP zapowiada, że pierwsze instytucje zaoferują szybką ścieżkę łٲԴś w najbliższych miesiącach.