Dz

Rynki

Twoje finanse

Biznes

Forum

Wdowia renta dyskryminuje? Została zaskarżona do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka

ZUS podaje, że wpłynęło ok. 761 tys. wniosków o wdowią rentę, w tym 89 proc. z nich sygnatariuszkami są kobiety. Jednak zdaniem części seniorów normy, by starać się o świadczenie, są zbyt wygórowane - stąd skarga inicjatywy Emerytura-solo na państwo polskie do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. 

fot. Cezary Pecold / FORUM

Do tej pory senior lub seniorka, którzy stracili bliskich, musieli wybierać albo między 100-proc. swoją emeryturą, albo 85-proc. świadczenia zmarłego. Teraz mogą zdecydować, czy chcą pobierać:

reklama
  • 100 proc. swojej emerytury plus 15 proc. renty po zmarłym małżonku;
  • 100 proc. renty po zmarłym małżonku plus 15. proc. swojego świadczenia. 

Zasady, które pozwalają na taką możliwość, są jasne: prawo do emerytury/renty, kobiety muszą mieć ukończone 55 lat, a mężczyźni - 60 i małżeństwo musi prowadzić wspólne gospodarstwo domowe do dnia śmierci. To wyklucza pary żyjące w nieformalnych związkach, nawet przez wiele lat. 

Inicjatywa Emerytura-solo ten ostatni zapis uważa za dyskryminujący. Członkinie miały alarmować już wcześniej rząd, parlamentarzystów, Rzecznik Praw Obywatelskich i ministrów. Jak twierdzą, wysłały ponad 2000 pism i odbiły się od ściany, stąd skarga do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Trudno nie zgodzić się z ich argumentami:

"Jeśli mężczyzna was zostawił, to polskie państwo uznaje, że nie zasługujecie na żadną pomoc na starość. Nawet jeśli całe życie wychowywałyście dzieci, pracowałyście i płaciłyście składki rentowe [...] Samotne seniorki, które nigdy nie miały mężów, zostały porzucone, odeszły z powodu przemocy lub nieudanego związku stracą średnio 250 tys. zł ze swoich składek rentowych [...] W ten sposób patriarchat każe matki za samotność".

Pierwsze wypłaty z tytułu "nowej" wdowiej renty mają ruszyć 1 lipca. Ministerstwo Rodziny zapowiadało już wcześniej, że dopiero w 2028 roku dokona "rewizji" zasad, o ile takie będą konieczne. 

opr. aw

Źół: Dz
ǷɾąԱ
polecane
najnowsze
popularne
najnowsze
bankier na skróty