Dz

Rynki

Twoje finanse

Biznes

Forum

Kurs euro mocno w górę. Złoty nie cieszy się z celnego rozejmu

Globalny rajd ulgi po 90-dniowym zawieszeniu amerykańskich ceł nie do końca objął rynek łotego. Czwartkowe przedpołudnie przynosi bowiem zdecydowane osłabienie polskiej waluty w relacji do euro.

fot. Below the Sky / Shutterstock

W czwartek o 10:11 kurs euro wynosił 4,2610 ł i był o 3,3 grosza wyższy niż dzień wcześniej. Jest to zatem silna kontra środowego spadku, kiedy to cena euro wyrażona w polskich łotych obniżyła się o blisko 4 grosze.

reklama

(Dz)

Powodem tak wysokiej zmienności na rynku łotego były oczywiście nowe doniesienia z frontów wojen celnych. W środę po południu światem finansów wstrząsnęła kolejna celna wolta prezydenta Trumpa, który pod wpływem rosnących rentowności Treasuries zdecydował się zawiesić na 90 dni wprowadzenie zaporowych stawek celny na  towary sprowadzane do USA.  Giełdy przy Wall Street zareagowały euforycznie, dolar stracił względem euro, a łoty umocnił się wobec wspólnotowej waluty.

W nocy mocno zwyżkowały giełdy azjatyckie. Od potężnych wzrostów rozpoczęła się też sesja w Europie, gdzie główne indeksy o poranku zyskiwały po 6-8%. Na naszej GPW WIG20 zwyżkował o przesło 5%, a ton wzrostom nadawały akcje banków, których akcjonariusze przygotowują się na pogorszenie wyników za sprawą oczekiwanych obniżek stóp procentowych w RPP.

W ocenie analityków PKO BP pomimo, iż obawy o recesję w USA nieco zelżały po ogłoszeniu przez D. Trumpa przerwy w obowiązywaniu wzajemnych ceł to dalsza eskalacja wojny celnej z Chinami, głównym partnerem handlowym USA, może wyhamować pod koniec tygodnia skalę odreagowania na globalnych, ryzykowanych aktywach.

Nadal nierozwiązany pozostaje klincz na parze euro-dolar. Kurs EUR/USD od tygodnia porusza się w szerokim przedziale 1,08-1,12 przy bardzo wysokiej dziennej zmienności notowań. Wciąż jednak brakuje definitywnego potwierdzenia zmiany trendu na wzrostowy, jakim byłoby przebicie strefy oporu leżącej powyżej 1,12 USD.

Produkty finansowe
Produkt
Kwota
ł
Okres
ę

Paradoksalnie znacznie spokojniej jest na parze dolar-łoty, która kwietniowe perturbacje mieści w przedziale 3,76-3,94 ł. W czwartek rano dolar wyceniany był na 3,8625 ł – czyli podobnie jak dzień wcześniej. Na parze dolar-zloty kluczowe może być przebicie poziomu 3,80 ł, co otwierałoby drogę ku dalszej przecenie amerykańskiej waluty.

Za to bardzo mocne odreagowanie zauważalne było na parze frank-łoty. O poranku kurs franka zwyżkował aż o 6,5 grosza, osiągając poziom 4,5594 ł. Jest to kontra środowego ruchu w dół, który obniżył notowania helweckiej waluty z 4,6376 ł do 4,4825 ł. Aż 15-groszowa dzienna amplituda na tym „crossie” to nieczęsto występujący przypadek, wskazujący na rozchwianie rynku walutowego.

KK

Źół: Dz
ǷɾąԱ
polecane
najnowsze
popularne
najnowsze
bankier na skróty