Dz

Rynki

Twoje finanse

Biznes

Forum

Dom zbyt blisko działki - nadzór może kazać usunąć okno

Marcin Kaźmierczak

Dom jednorodzinny, przynajmniej w zamyśle, powinien gwarantować większy komfort i prywatność niż mieszkanie w bloku. Co jednak, gdy dom sąsiada stoi blisko granicy działki i rozpościera się z niego widok na naszą posesję? Czy możemy wymusić na sąsiedzie zlikwidowanie okna? Odpowiadamy w kolejnym odcinku z serii „Sąsiad z piekła rodem”.

(fot. Dz)

4 metry od granicy

W myśl ministerialnego rozporządzenia, dom nie może stać w dowolnym miejscu działki. Budynek mieszkalny musi znajdować się co najmniej 3 m od granicy działki, a jeśli posiada ścianę z oknami lub drzwiami zwróconymi w stronę granicy – 4 m.

reklama

– Należy zatem przyjąć, że okno powinno znajdować się nie mniej niż 4 m od granicy działki – mówi mecenas Eryk Trybuliński z kancelarii Klisz i Wspólnicy.Prawo dopuszcza jednak kilka odstępstw od tej zasady. Dom zwrócony oknem w stronę sąsiedniej działki może stać bliżej niż 4 m od granicy, jeśli wniosek o pozwolenie na budowę lub odrębny wniosek o zatwierdzenie projektu budowlanego został łożony przed wejściem w życie rozporządzenia, czyli przed 16 grudnia 2002 r.

17-letnie domy mogą stać przy płocie

Minimalna odległość od granicy działki nie obowiązuje także w sytuacji, gdy budowa została zgłoszona przed 16 grudnia 2002 r. i nie wymagała uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę.

– Istotne jest także, czy w trakcie budowy nie dokonano samowolnie zmiany w projekcie przez wstawienie okien w ścianie, która pierwotnie ich nie zawierała. Takie działanie to samowola budowlana – zaznacza Eryk Trybuliński.

Budynek niezgodny z projektem? Straci okna

Jak dodaje, jeśli mamy wątpliwości, czy okno sąsiada nie znajduje się zbyt blisko naszej działki, możemy zgłosić sprawę do Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego, który zweryfikuje zgodność budynku z projektem. Jeśli wówczas uzna, że budynek został wzniesiony niezgodnie z przepisami, nakaże usunięcie okien.

– Ta kwestia ma istotne znaczenie przede wszystkim ze względów bezpieczeństwa pożarowego. Dlatego też nawet jeżeli budynek został wzniesiony przed laty w oparciu o obowiązujące wtedy przepisy, nadzór i tak może nakazać usunąć okna, jeżeli stwierdzi, że istnieje niebezpieczeństwo pożarowe. Sądy administracyjne potwierdzają prymat bezpieczeństwa nad wszelkimi innymi kwestiami – wyjaśnia Trybuliński.

Produkty finansowe
Produkt
Kwota
ł
Okres
ę

Jeśli również masz problemy związane z nieruchomościami, napisz do Redakcji Dz na adres finanse@bankier.pl.

Porady prawnej udzielił: Eryk Trybuliński, adwokat z kancelarii Klisz i Wspólnicy.

Źół: Dz
ǷɾąԱ
polecane
najnowsze
popularne
najnowsze
bankier na skróty