Dz

REKLAMA

-ٴǰęԾ to problem dla urzędników. "Boją się odpowiedzialności"

2025-02-05 14:57, akt.2025-02-05 15:21
publikacja
2025-02-05 14:57
aktualizacja
2025-02-05 15:21

Urzędnicy protestują przeciwko e-Doręczeniom, ponieważ boją się odpowiedzialności - przekazała Patrycja Grebla-Tarasek ze Związku Powiatów Polskich podczas posiedzenia sejmowej komisji w środę. 7 proc. przesyłek ze starostw w ub. tygodniu nadal oczekiwało na doręczenie – dodała.

-ٴǰęԾ to problem dla urzędników. "Boją się odpowiedzialności"
-ٴǰęԾ to problem dla urzędników. "Boją się odpowiedzialności"
/ Poczta Polska

"Urzędnicy protestują przeciwko stosowaniu e-Doręczeń ze względu na to, że boją się odpowiedzialności" - przekazała Patrycja Grebla-Tarasek ze Związku Powiatów Polskich (ZPP) podczas posiedzenia Komisji Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii. Z 38 art. Kodeksu postępowania administracyjnego wynika, że urzędnik odpowiada za niedopełnienie czynności służbowych - wskazała.

Grebla-Tarasek przedstawiła wyniki ankiety przeprowadzonej przez ZPP wśród 236 starostw powiatowych, czyli "podmiotów publicznych, które na co dzień stosują -ٴǰęԾ". Ankietowane starostwa wysłały łącznie 42 tys. 200 przesyłek, z czego po 1 stycznia br. nadanych zostało 37 tys. 618 przesyłek - wskazała.

Do zeszłego tygodnia, czyli zakończenia ankiety, 2 tysiące 848 przesyłek miało status "w weryfikacji" lub "czeka na doręczenie", co trwało dłużej niż 24 godziny. To 7 proc. wszystkich wysłanych przesyłek - przekazała. Natomiast 1021 przesyłek czekało na moment doręczenia dłużej niż miesiąc - dodała. "Każda taka przesyłka to potencjalne narażenie jednostki samorządu terytorialnego na postępowanie" - oceniła.

Wskazała także, że w statystykach Poczta Polska podaje łączną liczbę odrzuconych przesyłek, przy czym uwzględnia komunikację między podmiotami publicznymi oraz między jednostkami publicznymi a obywatelami, co nie oddaje skali problemu w przypadku samorządów i urzędów.

Poczta Polska stara się podać informacje jednostkom samorządu terytorialnego co do każdej niedostarczonej przesyłki oraz przyczyn tego stanu rzeczy - przekazał podczas komisji wiceprezes Poczty Polskiej ds. cyfryzacji Dariusz Śpiewak.

W środowej rozmowie z PAP wskazał on, "w tej chwili wszystkie usługi działają prawidłowo", a główną przyczyną styczniowych opóźnień w -ٴǰęԾch była nieprawidłowa integracja systemów w jednostkach samorządu terytorialnego. Przyznał, że problemy z integracją zdiagnozowano u 34 podmiotów na 200 tys., co spowodowało "zacinanie się systemu, tak jak się to dzieje przy atakach DDoS". Wskazał, że Poczta Polska zaproponowała resortowi cyfryzacji rozwiązania, które mają uprościć integrację. (PAP)

mbl/ drag/

Źół:PAP
Tematy
Advertisement

dzԳٲ(5)

dodaj komentarz
zoomek
Urzędnicy to zazwyczaj są bezkarni.
helixo
Jak można ich karać gdy w ogromnej większości nigdy nic nie zrobili? :) I jak głosi znane przysłowie tym samym się nie pomylili :)
jojo72
Jak widzę po "łapkach w dół" przykro się tego słucha, lecz niestety to prawda. Każdy pewnie może podać po kilka przykładów z swojej gminy czy miasta :(

ʴǷɾąԱ: Praca, płaca i kariera

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki