Dz

REKLAMA
ASY BANKIERA

Strategiczne drewno tylko dla Polaków. Paszyk: Chcemy aby ten surowiec nie znikał, nie wyjeżdżał z kraju

2025-03-10 16:07
publikacja
2025-03-10 16:07

Polski przemysł drzewny powinien mieć zapewniony dostęp do surowca, dlatego nie może on wyjeżdżać z kraju - powiedział w poniedziałek minister rozwoju Krzysztof Paszyk podczas I Kongresu Przemysłu Drzewnego. Szef resortu poinformował o podjęciu inicjatywy legislacyjnej w tej sprawie.

Strategiczne drewno tylko dla Polaków. Paszyk: Chcemy aby ten surowiec nie znikał, nie wyjeżdżał z kraju
Strategiczne drewno tylko dla Polaków. Paszyk: Chcemy aby ten surowiec nie znikał, nie wyjeżdżał z kraju
fot. Krzysztof Zuczkowski / /󰿸鱫

"Podejmuję inicjatywę legislacyjną, która ma na celu zdefiniowanie drewna jako strategicznego surowca dla polskiej gospodarki" - zapowiedział Paszyk. Jej celem ma być zapewnienie pełnego wykorzystania surowca jakim jest drewno i zapewnienie do niego dostępu jako komponentu do produkcji. "Chcemy aby ten surowiec nie znikał, nie wyjeżdżał z kraju" - podkreślił minister Paszyk podczas I Kongresu Przemysłu Drzewnego zorganizowanego w siedzibie MRiT.

Szef resortu przypomniał, że drewno jest surowcem ekologicznym i odnawialnym, który znajduje 30 tys. rodzajów zastosowań w gospodarce. "W naszym kraju przemysł drzewny generuje 5 proc. PKB, a tworzy go blisko 40 tys. małych i średnich firm zatrudniających pół miliona pracowników. Z ubolewaniem trzeba stwierdzić, że dialog branży z instytucjami administracji rządowej jest niewystarczający, a sama branża przechodzi obecnie bolesną stagnację" - zauważył Paszyk. Dodał, że nie można dopuścić do tego, żeby stagnacja się przeciągała, bo będzie to miało bardzo negatywne skutki dla całej gospodarki. Wyraził nadzieję, że I Kongres Przemysłu Drzewnego przyczyni się do przełamania impasu i wzmocnienia dialogu.

Szef resortu rozwoju poinformował również, że MRiT prowadzi "intensywne prace" nad wydaniem nowego rozporządzenia w sprawie warunków technicznych dla budynków. Ma ono pozwolić na przyjęcie rozwiązań "odpowiadających aktualnym technologiom stosowanym w budownictwie, w tym technologiom drewnianym". W ocenie MRiT ma to zapewnić szersze zastosowanie elementów drewnianych w budynkach oraz dopuszczenie parametrów, które są osiągalne dla budownictwa drewnianego.

Ministerstwo poinformowało również w poniedziałek, że podczas pierwszego Kongresu Drzewnego powołano Radę ds. Przemysłu Drzewnego. Zapowiedziano też opracowanie Kontraktu Branżowego i podjęcie działań zmierzających do uznania drewna za surowiec strategiczny. W Kongresie uczestniczyli minister rozwoju i technologii Krzysztof Paszyk oraz wiceminister Michał Jaros.

"Z uwagi na pilność oraz ważność zgłoszonych dzisiaj postulatów proponuję przygotowanie i zawarcie kontraktu branżowego. Kontrakt to forma umowy między rządem a reprezentatywnymi organizacjami zrzeszającymi przedstawicieli przemysłu, mająca na celu opracowanie dedykowanych polityk i szytych na miarę narzędzi, które odpowiedzą na potrzeby sektora" - stwierdził Jaros.

Podczas kongresu przedstawiciele rządu zapewnili, że przemysł drzewny będzie traktowany jako kluczowy sektor polskiej gospodarki. Zaznaczyli, że wdrożenie zaproponowanych inicjatyw ma przyczynić się do stabilizacji i dalszego rozwoju branży, zapewniając jej przewidywalne warunki funkcjonowania. (PAP)

ab/ gkc/ mmu/

Źół:PAP
Tematy
Z kartą Simplicity od CitiBanku możesz zgarnąć odkurzacz Xiaomi Robot Vacuum S20!
Z kartą Simplicity od CitiBanku możesz zgarnąć odkurzacz Xiaomi Robot Vacuum S20!

dzԳٲ(2)

dodaj komentarz
zoomek
"Wyraził nadzieję, że I Kongres Przemysłu Drzewnego przyczyni się do przełamania impasu i wzmocnienia dialogu."
No to jak wszystko - będzie zależało od rebe z kahały.
https://archiwum.rp.pl/artykul/767071-Premier-Tusk-pod-Sciana-Placzu.html
wizytator
Czekam na odpowiedź zagranicy. A w konsekwencji odpowiedź polskojęzycznego rządu.

ʴǷɾąԱ: Lasy Państwowe

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki