Dz

REKLAMA
TYDZIEŃ ZŁOTA W BANKIER.PL

Koniec 100 lat bezgranicznego zaufania. Moody's obniżył rating USA, jak zareagują rynki?

2025-05-19 07:19, akt.2025-05-19 10:32
publikacja
2025-05-19 07:19
aktualizacja
2025-05-19 10:32

Agencja Moody’s odebrała Stanom Zjednoczonym najwyższy rating kredytowy AAA, powołując się na rosnący deficyt budżetowy i powiększający się dług publiczny największej gospodarki świata. W jaki sposób, ogłoszona w piątkowe popołudnie decyzja, wpłynie na rynki? 

Koniec 100 lat bezgranicznego zaufania. Moody's obniżył rating USA, jak zareagują rynki?
Koniec 100 lat bezgranicznego zaufania. Moody's obniżył rating USA, jak zareagują rynki?
/ܳٳٱٴdz

Agencja ratingowa Moody's obniżyła rating oceny wiarygodności kredytowej Stanów Zjednoczonych o jeden stopień z najwyższego poziomu AAA do AA1, zmieniając swoje prognozy dotyczące USA na "stabilne" z "negatywnych". 

Decyzja pojawiła się po tym, gdy Kongres nie porozumiał się w piątek ws. pakietu ulg podatkowych i cięć wydatków w komisji budżetowej. Niewielka grupa republikanów, nalegająca na większe cięcia, sprzeciwiła się projektowi razem ze wszystkimi przedstawicielami Demokratów.

"Kolejne administracje USA i Kongres nie były w stanie uzgodnić środków mających na celu odwrócenie trendu dużych rocznych deficytów fiskalnych i rosnących kosztów odsetkowych" - przekazała w oświadczeniu agencja Moody's, która prognozuje, że deficyt federalny wzrośnie do prawie 9% PKB do 2035 r. (w porównaniu do 6,4% w 2024 r.).

To pierwszy raz w historii, kiedy USA nie posiadają ratingu kredytowego AAA od co najmniej jednej z trzech dużych agencji. Moody’s przyznała ją Stanom Zjednoczonym po raz pierwszy w 1919 r. i była ostatnią, która go obniżyła. Agencja S&P zdecydowała się na ten krok już w 2011 r., a Fitch podjął obniżył amerykański rating w 2023 r. Piątkowa decyzja Moody's kończy więc okres ponad 100 lat najwyższego zaufania do długu USA.

Konsekwencje obniżenia ratingu USA

W poniedziałek o godzinie 10:20 kontrakty futures na główne amerykańskie indeksy traciły ponad 1%. S&P500 E-mini Futures spadały o 1,22%. NASDAQ 100 E-mini Futures wycofywał się o 1,59%. W tym samym czasie euro umacniało się względem dolara o 0,78%, rosnąc do poziomu 1,1247. Kurs USD/PLN zszedł do 3,7906. Rentowność 10-letnich obligacji skarbowych USA wzrosła do 4,54%.

Jak zwracał uwagę "FT" obniżenie ratingu USA przez Moody's powinno mieć ograniczone skutki zarówno dla amerykańskich giełd jak i gospodarki. Bankowe kwoty ekspozycji ważonych ryzykiem nie ulegną zmianie. Przy ustalaniu wag ryzyka kapitałowego regulatorzy nie widzą różnicy pomiędzy poziomami Aaa i Aa1.

Paradoksalnie największym poszkodowanym przez piątkową obniżkę może być agencja Moody's, której grozi zemsta ze strony administracji Donalda Trumpa. "Financial Times" zwrócił uwagę, że w 2011 roku podczas rządów Obamy, obniżenie ratingu USA przez S&P500 wywołało falę gróźb pod adresem agencji.

Wtedy jej decyzja wywołała jednak największy jednodniowy spadek na amerykańskich giełdach od kryzysu finansowego. Gdy w 2023 roku rating AAA odbierała Stanom Zjednoczonym agencja Fitch, reakcja giełdy była już zdecydowanie mniej żywiołowa. Podczas sesji po dokonaniu cięcia S&P500 stracił ok. 0,3%.

W swojej pierwszej reakcji na obniżenie ratingu Biały Dom skrytykował Moody's i zaatakował Marka Zandię, głównego ekonomistę Moody'ego. Steven Cheung, asystent prezydenta USA, tweetował: "nikt nie traktuje poważnie twojej analizy", chociaż Zandi nie był autorem wskazywanego raportu i pracuje dla Moody's Analytics, odrębnej części firmy, która nie zajmuje się ratingami. 

Tekst będzie aktualizowany.

Oprac. MM

Źół:
Tematy
Advertisement

dzԳٲ(20)

dodaj komentarz
od_redakcji
Jakie rynki, to międzynarodowe konsorcjum spekulantów.
1as
To jest jakaś komedia, że ten praktycznie niewypłacalny kraj miał rating AAA.
Bez wojny nie da rady tego zresetować.
men24a
Nie ma czegoś takiego że Ameryka zadłużona w swojej walucie to niewypłacalny kraj.
Niewypłacalne kraje to takie które pożyczają w nie swojej walucie np podam przykład kraj który kupuje za dolary za 50 mld USD co roku ropę i gaz od Arabii i Norwegii zamiast pomyśleć jak to ograniczyć
sterl
Każdy inny kraj przy zadłużeniu ponad 130% PKB a tak na prawdę dużo wyższy procent bo dochody z podatków nie przekraczają 6bln $ przy zadłużeniu 37 bln $ a pkb to głównie konsumpcja na kredyt , od dawna miałby śmieciową ocenę bo nie ma szans na spłatę tych długów w realnej wartości..
kerad_
Ale takie zadłużenie ma większość krajów Zachodnich - np. Francja, Hiszpania, Włochy - one też są śmieciowe?
sterl odpowiada kerad_
Po pierwsze mniejszy i te nie mają deficytu handlowego i to stałego i od 40 lat to znaczy że inwestowały żeby eksportować i spłacić długi a nie przejadać..na kredyt..
men24a
Ktoś wie jak Polska odda ten pożyczony bilion gdy wydatki stałe tak potężne a deficyt największy w całej UE ?

Przez siedem lat zebraliśmy do budżetu o prawie 1 bilion zł więcej niż w poprzednim okresie - powiedział w niedzielę prezes PiS Jarosław Kaczyński.

2015 - dlug 800 mld , 2023 - dlug 1,53 bln = 730 mld + ponad
Ktoś wie jak Polska odda ten pożyczony bilion gdy wydatki stałe tak potężne a deficyt największy w całej UE ?

Przez siedem lat zebraliśmy do budżetu o prawie 1 bilion zł więcej niż w poprzednim okresie - powiedział w niedzielę prezes PiS Jarosław Kaczyński.

2015 - dlug 800 mld , 2023 - dlug 1,53 bln = 730 mld + ponad 300 mld w Funduszach civid i BGK
kerad_
A jakieś państwo swój dług oddało? Jak już będzie źle to uruchomi się inflację.
men24a odpowiada kerad_
A jak pożyczasz w nie swojej walucie to jak uruchomisz inflację ?
Bo wiesz Gierek pożyczał twardą walutę i przez nią zbankrutował kraj a inflację w latach 80tych miałeś na poziomie 500% i ona jedynie spowodowała że byliśmy żebrakami Europy a państwo bankrutem

ʴǷɾąԱ: Stany Zjednoczone/USA

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki