Dz

REKLAMA
WALLSTREET

OPINIARPP w centrum uwagi. Kredytobiorcy jeszcze nie odetchną z ulgą

Jacek Misztal2025-04-01 06:00redaktor Dz
publikacja
2025-04-01 06:00

Najważniejszym wydarzeniem tygodnia w Polsce będzie środowa decyzja Rady Polityki Pieniężnej odnośnie wysokości stóp procentowych. Analitycy zgodnie przewidują, że pozostaną one na niezmienionym poziomie, ale perspektywy na obniżki stóp delikatnie poprawiają się.

RPP w centrum uwagi. Kredytobiorcy jeszcze nie odetchną z ulgą
RPP w centrum uwagi. Kredytobiorcy jeszcze nie odetchną z ulgą
fot. Wlodzimierz Wasyluk / /󰿸鱫

Mało który temat tak bardzo rozgrzewa polskie społeczeństwo jak wysokość stóp procentowych ustalanych przez Radę Polityki Pieniężnej. To m.in. od nich zależy wysokość rat kredytów spłacanych przez Polaków. Kredytobiorcy z utęsknieniem wypatrują ich obniżek, ale nie nastąpi to jeszcze w kwietniu.

Na marcowym posiedzeniu zaskoczenia nie było - po raz 16. z rzędu stopy procentowe NBP pozostały niezmienione i kształtują się następująco:

  • stopa referencyjna: 5,75 proc. w skali rocznej (poprzednio 5,75 proc.),
  • stopa lombardowa: 6,25 proc. w skali rocznej (poprzednio 6,25 proc.),
  • stopa depozytowa: 5,25 proc. w skali rocznej (poprzednio 5,25 proc.),
  • stopa redyskonta weksli: 5,80 proc. w skali rocznej (poprzednio 5,80 proc.),
  • stopa dyskontowa weksli: 5,85 proc. w skali rocznej. (poprzednio: 5,85 proc.).

Analitycy są zgodnie przekonani, że po raz 17. stopy zostaną utrzymane. W tym tonie wypowiadają się m.in. ekonomiści BNP Paribas. "Z punktu widzenia złotego istotny będzie komunikat po posiedzeniu oraz czwartkowa konferencja prezesa NBP Adama Glapińskiego. Rynki mogą szukać sygnałów zmiany nastawienia RPP do stanu polskiej gospodarki. Opublikowane w marcu dane o aktywności gospodarczej okazały się być znacznie słabsze niż oczekiwał tego rynek. Co więcej, zrewidowano w dół szacunki inflacji za styczeń i luty” - oceniają ekonomiści Biura Maklerskiego BNP Paribas.

Według projekcji inflacja w celu dopiero w 2027 roku

"Rada Polityki Pieniężnej zapewne utrzyma stopy procentowe bez zmian. Niemniej, jesteśmy niezwykle ciekawi, czy w komunikacie i na konferencji prezesa NBP pojawią się jakieś odniesienia do serii słabszych od prognoz danych ekonomicznych z ostatnich tygodni, które w naszej ocenie wskazują na poprawę perspektyw inflacji w horyzoncie do końca br. w porównaniu do marcowej projekcji NBP” - wskazują ekonomiści Santander BP.

"Nie wykluczamy, że na najbliższym posiedzeniu może pojawić się wniosek o obniżkę stóp procentowych, chociaż biorąc pod uwagę wypowiedzi członków RPP z ostatnich tygodni oceniamy, że miałby on bardzo małe szanse na poparcie większości” - dodają.

Podczas ubiegłotygodniowego Forum Bankowego w Warszawie prezes NBP Adam Glapiński powtórzył, że obecnie nie ma podstaw do zmiany stóp procentowych, wobec faktu, że inflacja, w tym bazowa, jest podwyższona i nie obniży się do celu w kolejnych miesiącach. W podobnym tonie w piątek wypowiedziała się wiceprezes NBP Marta Kightley. W wywiadzie dla portalu Interia wskazała, że obecny poziom stóp procentowych NBP sprzyja realizacji celu inflacyjnego w średnim okresie i obecnie nie ma przesłanek do cięcia stóp. Tak też zresztą wypowiadał się na ostatniej konferencji po decyzji RPP Adam Glapiński.

Ile wynosi faktyczny cel inflacyjny NBP? Bo w 2,5% nikt już nie wierzy

Od niemal sześciu lat inflacja CPI w Polsce przekracza 2,5-procentowy cel inflacyjny Narodowego Banku Polskiego. Czy da się jakoś „naprawić” reputację NBP, realizując inflacyjny mandat także w średnim i dłuższym terminie?

"Według marcowej projekcji przy założeniu niezmienionych stóp procentowych NBP – roczna dynamika cen ma przekraczać 2,5% nie tylko w 2025 r., ale również przez większość 2026 r. Projekcja daje nadzieję, że – przy obecnym poziomie stóp NBP – średnioroczna inflacja w 2027 r. będzie zgodna z celem NBP. To jednak dość odległy horyzont, który wiąże się z licznymi czynnikami ryzyka, które mogą wpłynąć na poziom inflacji” - oceniał kilka dni temu prof. Ireneusz Dąbrowski, członek Rady Polityki Pieniężnej.

Niższa inflacja przyspieszy cięcia stóp?

Cięcie stóp procentowych w tym roku może jednak przyspieszyć spadek inflacji. Najnowsze dane wskazują, że szczyt inflacji się wypłaszczył - w marcu odnotowano 4,9% zamiast oczekiwanych 5%.

"Możliwe, że już na środowym posiedzeniu RPP zostanie złożony wniosek o obniżkę stóp procentowych, chociaż na obecnym etapie nie ma w Radzie większości za jego przegłosowaniem. Nie zmienia to faktu, że wejście inflacji na ścieżkę niższą niż w projekcji NBP, jej dalszy spadek w najbliższych miesiącach zintensyfikują debatę o rozpoczęciu cyklu łagodzenia polityki pieniężnej w RPP. Spodziewamy się, że lipcowa projekcja NBP przyniesie wyraźne obniżenie tegorocznej ścieżki inflacji i wtedy może nastąpić pierwsza obniżka stóp procentowych. Do końca 2025 widzimy przestrzeń na obniżkę stopy referencyjnej o 100pb" – wskazali w komentarzu analitycy ING BSK Rafał Benecki i Adam Antoniak.

"Miał być szczyt inflacji CPI w marcu, a szczyt nam się wypłaszczył... Według wstępnego szacunku inflacja ustabilizowała się na poziomie 4,9% r/r (oczek. 5,0%). I ta niespodzianka wynika głównie z niższej inflacji bazowej, szczególnie biorąc pod uwagę wejście w życie wyższej akcyzy na wyroby tytoniowe. Inflacja bazowa ok. 3,5% r/r. Na koniec roku inflacja CPI może zejść nawet poniżej 3% r/r.” - napisali na X ekonomiści z Pekao.

"Niższy od oczekiwań (także wobec ostatniej projekcji NBP) marcowy odczyt inflacji to oczywiście kolejny +gołębi+ czynnik dla polityki pieniężnej. Zostajemy przy zdaniu, że w III kwartale RPP zdecyduje się na rozpoczęcie cyklu cięć stóp – łącznie o 100 pb do końca 2025 r. (do 4,75 proc.) i kolejne 125 pb w 2026 r. (do 3,50 proc.)" – podsumowali ekonomiści Pekao.

Dane o inflacji nieco polepszyły także prognozy analityków PKO BP. "W tych warunkach nie wykluczamy zupełnie scenariusza, w którym wniosek o obniżkę stóp mógłby zostać złożony przez któregoś z członków RPP już na najbliższym posiedzeniu. Niezależnie od tego wariantu, dane wspierają nasz scenariusz zakładający, że do obniżki stóp może dojść w lipcu" – przewidują ekonomiści PKO BP.

"Podczas kolejnego posiedzenia spodziewamy się utrzymania stóp na obecnym poziomie. Uważamy jednocześnie, że kryteria ekonomiczne do obniżki stóp są już spełnione. W horyzoncie roku rynek wycenia 130pb obniżek” - oceniają z kolei ekonomiści mBanku.

Źół:
Jacek Misztal
Ѿٲ
redaktor Dz

Redaktor działu newsroom, absolwent ekonomii oraz przedsiębiorczości i finansów na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach. Wśród zainteresowań można wymienić geopolitykę, rynki finansowe oraz kino. Telefon: 502 924 237

Tematy
Advertisement

dzԳٲ(1)

dodaj komentarz
samsza
Przecież państwo zapowiedziało falę "wyborczych" podwyżek płac, dla mnie perspektywa inflacyjna...

Wspierający inflację chyba nie oczekujecie w nagrodę obniżek stóp procentowych?
Kredytobiorca od inflacji dostaje premię i tak, łatwiej spłacić, nie ma co robić z siebie ofiary.

ʴǷɾąԱ: Polityka pieniężna

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki