Dz

REKLAMA
ASY BANKIERA

Papież: Nowe modele gospodarki odpowiedzią na globalną niesprawiedliwość

2016-12-03 17:05
publikacja
2016-12-03 17:05

Papież Franciszek powiedział w sobotę, że odpowiedzią na "niesprawiedliwość w skali globalnej" powinny być nowe modele gospodarki, oparte na włączaniu ludzi wykluczanych. Mówił o tym uczestnikom forum biznesu "Wyzwanie XXI w. stworzyć nowy pakt społeczny".

Papież: Nowe modele gospodarki odpowiedzią na globalną niesprawiedliwość
Papież: Nowe modele gospodarki odpowiedzią na globalną niesprawiedliwość
fot. Łukasz Dejnarowicz / /󰿸鱫

fot. Jakub Szymczuk /FOTO GOSC / /󰿸鱫

W czasie audiencji w Watykanie dla przedsiębiorców, menedżerów i ekonomistów 貹辱ż przypomniał o ranach ubogich i uchodźców, o których - dodał - "tak często zapomina społeczeństwo".

"Lekceważąc wołanie wielu naszych braci i sióstr w każdej części świata, nie tylko odmawiamy im praw i wartości, które otrzymali od Boga, lecz także mądrości i uniemożliwiamy im ofiarowanie światu ich talentów, ich tradycji i ich kultury - oświadczył.

"Takie postawy zwiększają cierpienie ludzi ubogich i tych, którzy znajdują się na marginesie, a my sami stajemy się ubożsi, nie tylko materialnie, lecz także moralnie i duchowo" - ostrzegł Franciszek.

Opisując sytuację na świecie, 貹辱ż podkreślił, że narastają nierówności, a wiele społeczności jest bezpośrednio dotkniętych wojną i ubóstwem oraz przymusową migracją.

Konieczne jest "nawrócenie instytucjonalne i osobiste; przemiana serca, która przyznaje pierwszeństwo najgłębszym wyrazom naszego wspólnego człowieczeństwa, naszych kultur, naszych przekonań religijnych i naszych tradycji" - apelował Franciszek.

Wyraził przekonanie, że nie chodzi wyłącznie o odnowę gospodarki rynkowej, ale o rozwijanie "poczucia odpowiedzialności lokalnej, a nawet osobistej, tak aby nikt nie był wykluczany".

"Odnowa, oczyszczenie i umacnianie solidnych modeli ekonomicznych zależy od naszego osobistego nawrócenia i wielkoduszności wobec potrzebujących" - dodał 貹辱ż.

W obradach forum w Rzymie uczestniczyli menedżerowie firm i korporacji wymienianych w rankingu największych przedsiębiorstw "Fortune 500", przedstawiciele organizacji pozarządowych i naukowcy.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

sw/ ulb/ ro/

Źół:PAP
Tematy
Advertisement

dzԳٲ(4)

dodaj komentarz
~Robert
W Wenezueli mamy nowy model gospodarczy - kraj w ruinie ,90-98% ludzi to biedota ,która musi stać w kilkugodzinnych kolejkach po wszystko np.po papier toaletowy,2% to tak zwani czawiści ,którym niczego nie brakuje,właśnie tak się kończą wszystkie rewolucje,które wprowadzają nowy model gospodarczy
~Gggg
Dobra Franek wez zrezygnuj.
~kp
największym bólem dla mnie jako dla katolika jest to, że moi współbracia w "religii" w tym kraju zupełnie nie mają Boga w sercu. Strasznie mój biedny kościół wygląda mówiący jezykiem PIS a nie Jezusa.
~Robert
Niestety to utopia ,od początku powstania pierwszej cywilizacji byli bardzo bogaci -około 1% - władca ,arystrokracja ,oligarchia,około 9% kapłani ,urzędnicy i wojskowi średniego i wyższego szczebla,około 90%- biedota,żadna rewolucja ,faszyzm,bolszewizm ,komunizm tego nie zmienił- jedynie co zmieniły te ruchy to wymiana tak zwanych Niestety to utopia ,od początku powstania pierwszej cywilizacji byli bardzo bogaci -około 1% - władca ,arystrokracja ,oligarchia,około 9% kapłani ,urzędnicy i wojskowi średniego i wyższego szczebla,około 90%- biedota,żadna rewolucja ,faszyzm,bolszewizm ,komunizm tego nie zmienił- jedynie co zmieniły te ruchy to wymiana tak zwanych elit ,teraz są tak zwane partie anty systemowe ,ruchy populistyczne ,znowu wymiana elit ,nic po za tym ,na świecie są bardzo bogaci ,tak zwana klasa średnia i biedni ,tak było jest i będzie ,nic i nikt tego nie zmieni nawet 貹辱ż

ʴǷɾąԱ

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki