9 na 10 przedstawicieli firm z branży nieruchomości komercyjnych oczekuje wzrostu przychodów w 2025 r. - wynika z raportu firmy doradczej Deloitte. Ostatnie tak pozytywne oczekiwania przedstawiciele rynku nieruchomości komercyjnych mieli w 2021 r. - zauważono.


Jak podkreślili autorzy raportu "2025 Commercial Real Estate Outlook", zdecydowana większość biorących udział w badaniu przedstawicieli branży pozytywnie ocenia perspektywy sektora na najbliższe miesiące. 88 proc. ankietowanych, o 54 pkt proc. więcej w porównaniu do poprzedniej edycji badania, zakłada, że przychody ich firm w 2025 r. będą wyższe niż w roku poprzednim.
Dodali, iż jednocześnie tylko co dwudziesty respondent przewiduje spadki w tym obszarze, w porównaniu do 60 proc. rok temu. Ostatnie tak pozytywne oczekiwania przedstawiciele rynku nieruchomości komercyjnych mieli w 2021 r. 6 na 10 badanych zakłada, że tempo wzrostu przychodów wyniesie ponad 5 proc. rdr.
"Jedynie 7 proc. respondentów, czyli o ponad 30 pkt proc. mniej niż w roku poprzednim spodziewa się dalszego ograniczania wydatków firm. Z drugiej strony to koszty są najczęściej wskazywanym czynnikiem ryzyka dla planowanych inwestycji. W przypadku Polski kwestia finansowania projektów jest nawet istotniejsza niż charakterystyczna dla regionu obawa o niekorzystne z punktu widzenia sektora zmiany podatkowe. Sytuacja w branży w znacznej mierze zależeć więc będzie od działań banków centralnych, kondycji światowej gospodarki oraz zmian fiskalnych" - powiedział, cytowany w raporcie, Dominik Stojek z Deloitte.
W raporcie zaznaczono, iż w skali globalnej najczęściej wskazywanym czynnikiem ryzyka były wysokie stopy procentowe. Z kolei europejscy respondenci za największe wyzwanie uznali możliwe zmiany w polityce podatkowej. Do największych wyzwań, jakie w najbliższych miesiącach czekają branże zaliczono również ryzyko cyfrowe, polityczną niestabilność oraz podwyższony koszt kapitału.
Jak wynika z raportu, w najbliższych miesiącach najbardziej korzystne dla firm działających na rynku nieruchomości komercyjnych mogą być inwestycje dla sektora produkcyjnego oraz przemysłowego. Drugą w kolejności klasą aktywów wzbudzających największe zainteresowanie przedstawicieli sektora są projekty związane z gospodarką cyfrową, takie jak np. centra baz danych. Inwestycje w mieszkalnictwo wielorodzinne (prywatne akademiki czy nieruchomości mieszkaniowe na długoterminowy wynajem) to trzeci najczęściej wskazywany obszar działań planowanych w najbliższych 12-18 miesiącach.
W raporcie stwierdzono, iż priorytety inwestycyjne różnią się w zależności od miejsca pochodzenia respondentów. Kraje Ameryki Północnej zamierzają skupić się na budownictwie mieszkaniowym. W przypadku Europy na pierwszym miejscu są projekty związane z gospodarką cyfrową, natomiast firmy działające w krajach Azji i Pacyfiku najwięcej szans upatrują w przemyśle i produkcji.
Autorzy raportu wskazują także na coraz istotniejszą rolę czynników ESG i zrównoważonego rozwoju. 76 proc. ankietowanych w najbliższych miesiącach planuje przeprowadzenie gruntownej modernizacji energetycznej zarządzanych budynków, co wynika z m.in. regulacji środowiskowych, które zyskują na znaczeniu w wielu krajach.
Według raportu wśród przedstawicieli branży nieruchomości komercyjnych widać także rosnącą świadomość znaczenia zagrożeń związanych ze zmianami klimatycznymi. 45 proc. ankietowanych z całego świata wskazało, że w najbliższych miesiącach zwiększenie zdolności zarządzania tego typu ryzykiem będzie jednym z priorytetów ich firm. W raporcie wskazano, że spełnienie wymogów w zakresie m.in. redukcji emisji w znacznej mierze zależy z kolei od zdolności organizacji do gromadzenia odpowiednich danych. W tym celu wiele przedsiębiorstw inwestuje w technologię cyfrowego bliźniaka, pozwalającą na opracowanie komputerowej symulacji np. zakładu produkcyjnego. Tego typu narzędzie pozwala skutecznie odwzorować warunki funkcjonowania danego obiektu, co w konsekwencji umożliwia poprawę jego efektywności energetycznej. Podobnym rozwiązaniem ma być cyfrowy paszport budynku, zawierający dane na temat renowacji i wydajności, mogące pomóc przy planowaniu przyszłych modernizacji.
Jak zaznaczył Dominik Stojek z Deloitte, "zarówno polskie, jak i światowe firmy coraz więcej uwagi poświęcają kwestii ryzyka klimatycznego oraz wynikającym z regulacji obowiązkom w zakresie zrównoważonego rozwoju".
"Zgodność z wymogami środowiskowymi ma istotne znaczenie również w kontekście finansowania projektów. Na znaczeniu zyskują bowiem innowacyjne sposoby pozyskiwania kapitału dla inwestycji, takie jak zielone obligacje czy kredyty, których warunki są powiązane z wynikami w zakresie zrównoważonego rozwoju" - zauważył Stojek.
Raport powstał na podstawie ankiety przeprowadzonej w czerwcu i lipcu 2024 r. wśród 880 członków kadry zarządzającej największych globalnych spółek z tego sektora, pochodzących z Ameryki Północnej, Europy oraz z regionu Azji i Pacyfiku. (PAP)
agg/ mmu/