Dz

REKLAMA
WALLSTREET

Narodowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego

2007-10-30 15:34
publikacja
2007-10-30 15:34
Co drugi Polak przyznaje, że miał w swoim życiu problemy psychiczne. Jednak ponad 3/4 badanych uważa choroby psychiczne za wstydliwe. W przełamaniu stereotypów i nadaniu rangi zdrowiu psychicznemu jako nieodłącznemu składnikowi zdrowia człowieka ma pomóc Narodowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego. O problemach osób chorych dyskutowali w Warszawie lekarze psychiatrzy i samorządowcy.

Profesor Jacek Wciórka z Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie wyjaśnił, że Narodowy Program ma pomóc w promowaniu zdrowia psychicznego, zapobieganiu zaburzeniom psychicznym oraz przeciwdziałaniu nietolerancji i dyskryminacji osób chorych. Dodał, że konieczna jest reforma systemu opieki psychiatrycznej.

Profesor Aleksander Araszkiewicz prezes Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego podkreślił, że sytuację chorych psychicznie może poprawić lepszy dostęp do leków nowej generacji, które nie mają uciążliwych skutków ubocznych.

Konrad Wroński kilkanaście lat temu, jeszcze w szkole podstawowej przeszedł zapalenie mózgu, później pojawiły się lęki i psychoza. Obecnie dzięki leczeniu i wsparciu stowarzyszenia "Otwórzcie Drzwi" - pracuje i czuje się potrzebny.

Profesor Jacek Wciórka przyznał, że zaledwie kilkanaście procent osób, które leczą się psychicznie pracuje zawodowo, a praca jest dla nich formą rehabilitacji. Profesor Wciórka dodł, że pracodawcy, którzy decydują się na zatrudnienie takich osób, są zadowoleni.

Konferencję pod hasłem "Podjąć wyzwania. Szukać rozwiązań. Działania na rzecz ochrony zdrowia psychicznego w Polsce zorganizowała Kancelaria Prezydenta
Źół:IAR
Tematy
Advertisement

dzԳٲ(0)

dodaj komentarz

ʴǷɾąԱ: Warszawa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki