Dz

REKLAMA

Na rynku pracy będzie coraz gorzej

2013-01-31 09:00
publikacja
2013-01-31 09:00

Wskaźnik Rynku Pracy (WRP) informujący z wyprzedzeniem o przyszłych zmianach w wielkości bezrobocia kolejny miesiąc z rzędu rośnie.

Pierwsze symptomy pogarszania się sytuacji na rynku pracy wskaźnik zarejestrował we wrześniu 2011 roku, jednak w ostatnich dwóch miesiącach skala negatywnych zmian wskaźnika przybrała na sile. Zmiany rejestrowane przez wskaźnik, zarówno te, wynikające z oddziaływania czynników o charakterze cyklicznym jak i sezonowym, wskazują na dalszy wzrost bezrobocia w najbliższych miesiącach. Stopa bezrobocia rejestrowanego po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym wzrosła w grudniu 2012 roku o około 0,2 punktu procentowego i wyniosła 13,4%.

Spośród składowych wskaźnika tylko jedna oddziaływała w kierunku spadku jego wartości. Była to liczba bezrobotnych wyrejestrowanych z urzędów pracy z tytułu podjęcia zatrudnienia W grudniu pracę znalazło blisko 17% bezrobotnych więcej niż w poprzedzającym miesiącu i blisko 10% bezrobotnych więcej w porównaniu z rokiem ubiegłym. Tym niemniej, w całym 2012 r. w porównaniu do 2011 r. średnio miesięcznie pracę znajdowało 3% bezrobotnych mniej.

Charakterystyczne również jest, iż w ostatnich latach właśnie w grudniu relatywnie najwięcej bezrobotnych zostaje wyrejestrowanych ze spisu bezrobotnych w efekcie zatrudnienia, podczas gdy najmniej takich przypadków obserwujemy zwykle na wiosnę. Być może ma to charakter sezonowy związany głównie ze wzmożoną działalnością handlu w okresie przedświątecznym. Może też wynikać z nierównomiernego wydatkowania środków, jakimi dysponują jednostki samorządowe oraz PUP-y, które pod koniec roku kalendarzowego rozdysponowują niewykorzystane w poprzednich miesiącach roku środki, przeznaczając je na pracę subsydiowaną, co powoduje czasowe wyeliminowanie ze spisu bezrobotnych grupy osób objętych tą działalnością.

Wizja 14-procentowej stopy bezrobocia staje się faktem»Wizja 14-procentowej stopy bezrobocia staje się faktem

Wielkość odpływu z bezrobocia do zatrudnienia wykazuje coraz mniejszą korelację z liczbą trafiających do urzędów pracy ofert zatrudnienia, co może świadczyć o malejącej roli tych urzędów w pośrednictwie pracy. W grudniu w PUP-ach zarejestrowano zbliżoną do listopadowej liczbę ofert pracy. Pracodawcy zgłosili zapotrzebowanie na niewiele ponad 63 tys. pracowników (dane po usunięciu wpływu czynnika sezonowego). Ilość wakatów zarejestrowanych w PUP-ach utrzymywała się w ciągu całego ubiegłego roku na niewiele zmieniającym się poziomie. Tym niemniej, średnio w 2012 roku do urzędów pracy trafiało o blisko 7% więcej ofert zatrudnienia niż w 2011 roku. Najlepsze pod tym względem były luty, wrzesień i październik ub. roku.

Pomimo rosnącego odpływu z bezrobocia, od lipca ub. roku systematycznie i dość szybko zwiększa się liczba nowych bezrobotnych rejestrujących się w powiatowych urzędach pracy. W drugim półroczu ub. roku przybyło około 40 tyś osób, które utraciły pracę i zarejestrowały się PUP-ach (wzrost o ok. 20%). Przedsiębiorcy nie generują dostatecznej liczby nowych miejsc pracy, wielu z nich ogranicza zatrudnienie. Znajduje to potwierdzenie w liczbie bezrobotnych zwolnionych z przyczyn leżących po stronie zakładów pracy. Liczba osób zwolnionych w tym trybie rośnie nieprzerwanie od września 2011, zaś od jesieni ub. roku dynamika tej kategorii zwolnień przybrała na sile.

bezrobocie w polsce»Ilu naprawdę mamy bezrobotnych?

Wzrosła również liczba bezrobotnych będących w szczególnej sytuacji na rynku pracy. Wciąż przybywa bezrobotnych młodych, bez wykształcenia i doświadczenia zawodowego, jak również długotrwale bezrobotnych. Wzrost bezrobocia, a w szczególności wzrost liczby nowych bezrobotnych bezpośrednio wpływa na wysokość świadczeń wypłacanych dla bezrobotnych. Agregatowa kwota wypłacanych zasiłków dla bezrobotnych ponownie wzrosła, co potwierdzają ostatnie dostępne dane GUS z listopada ubiegłego roku. Tendencja wzrostowa wypłacanych świadczeń utrzymuje się piąty miesiąc z rzędu, co więcej, dynamika tych zmian pod koniec ubiegłego roku przybrała na sile.

Pogarszająca się sytuacja gospodarcza znajduje odzwierciedlenie w ocenach formułowanych przez menedżerów przedsiębiorstw na temat ogólnych tendencji w gospodarce oraz prognoz dotyczących wielkości zatrudnienia. Obie oceny pogorszyły się zarówno w stosunku do poprzedniego miesiąca, jak również w porównaniu z rokiem ubiegłym. Przedsiębiorcy planują dalsze ograniczanie zatrudnienia we wszystkich klasach wielkości przedsiębiorstw i w większości branż. Jedynie w branżach: koksowniczej i wytwarzającej produkty rafinacji ropy naftowej oraz wśród niektórych producentów sprzętu transportowego przeważa odsetek przedsiębiorstw planujących wzrost zatrudnienia nad tymi, którzy planują zwolnienia.

BIEC Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych

Źół:
Tematy
Advertisement

dzԳٲ(5)

dodaj komentarz
~trerg
zwariowałeś !! chcesz zepsuć propagande sukcesu. JAk będzie wyglądało bezrobocie na poziomie 40% ?????
~polak jak ty
zagotuje się i wysadzi dekle ze stołków...polak się w tym temacie niczym nie rożni od greka czy Hiszpana ...... nie ma papu to co do stracenia..........nic
~online
Oprócz koninktury gospodarczej, która - nie ma się co oszukiwać - nie jest dobra..,
wpływ na rynek pracy, mają... sami managerowi,a wcześniej! Ci,którzy przyjmują aplikację, czyli HRowcy.
Czas w końcu ! zakończyć w procesach HR, na szeregowe stanowiska
z listami motywacyjnymi ! Gdzie się nie ruszyć, tam list..., nierzadko
Oprócz koninktury gospodarczej, która - nie ma się co oszukiwać - nie jest dobra..,
wpływ na rynek pracy, mają... sami managerowi,a wcześniej! Ci,którzy przyjmują aplikację, czyli HRowcy.
Czas w końcu ! zakończyć w procesach HR, na szeregowe stanowiska
z listami motywacyjnymi ! Gdzie się nie ruszyć, tam list..., nierzadko na stanowisko
magazniera. Nie chodzi o deprecjonowanie wagi, tego istotnego w pkt-u
widzenia logistyki stanowiska, ale chyba samo CV i MERYTORYCZNA rozmowa
"twarzą w twarz" jest wystarczająca !!!!
Podobnie z szeregowymi stanowiskami:
biurowo - administracyjno - handlowo - sprzedażowymi.
~Europejczyk
Specjaliści HR rekrutują głównie kolesi i znajomków ze swojej wsi. Taka sytuacja występuje głównie w spółkach zagranicznych i państwowych.
~spoko
Dane o zarejestrowanych bezrobotnych są zniekształcone po przez brak liczby wyjeżdżających do pracy zagranicą. Rzeczywistą liczbą wskazującą na procent bezrobocia są dane o liczbie zatrudnionych na umowie o pracę. Pracujący na umowach śmieciowych też powinni być traktowani jako bezrobotni, zwłaszcza ci bez składki Dane o zarejestrowanych bezrobotnych są zniekształcone po przez brak liczby wyjeżdżających do pracy zagranicą. Rzeczywistą liczbą wskazującą na procent bezrobocia są dane o liczbie zatrudnionych na umowie o pracę. Pracujący na umowach śmieciowych też powinni być traktowani jako bezrobotni, zwłaszcza ci bez składki emerytalnej.

ʴǷɾąԱ: Praca, płaca i kariera

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki