

Omijaj膮c 奥臋驳谤测 i Polsk臋 w europejskiej podr贸偶y po艣wi臋conej zaostrzeniu unijnych przepis贸w o delegowaniu pracownik贸w, prezydent Francji Emmanuel Macron chce odizolowa膰 te dwa kraje, kt贸re nie chc膮 niekorzystnych dla nich zmian - twierdz膮 francuskie media.
Wielu obserwator贸w i komentator贸w zauwa偶a w czwartek, 偶e omijaj膮c w swej podr贸偶y Warszaw臋 i Budapeszt, kt贸re, jak pisze internetowa gazeta "Huffington Post", s膮 g艂贸wnym hamulcem, Emmanuel Macron ma nadziej臋 na wyizolowanie pary g艂贸wnych przeciwnik贸w. Jest tak, cho膰 Pa艂ac Elizejski zarzeka si臋, 偶e nie ma mowy o stworzeniu podzia艂贸w mi臋dzy r贸偶nymi grupami kraj贸w w 艂onie UE - podkre艣la "Huffington Post".
Odnosz膮c si臋 do 艣rodowego spotkania w Salzburgu szef贸w rz膮d贸w Austrii, Francji, Czech i S艂owacji o pracownikach delegowanych, dziennik "Le Monde" zaznacza, 偶e niczego tam nie podpisano i 偶eby si臋 dowiedzie膰, czy Francja wygra艂a walk臋 w tej sprawie, czeka膰 trzeba na najbli偶sze spotkanie ministr贸w pracy UE 23 pa藕dziernika. Jednak to, co francuski prezydent nazwa艂 +dobr膮 wol膮+ Pragi i Bratys艂awy, pozwala co najmniej na podzia艂 w jedno艣ci Grupy Wyszehradzkiej - czytamy w "Le Monde".
Korespondent tego dziennika pisze: Pracownicy delegowani to 艂atwy ch艂opiec do bicia dla eurosceptyk贸w z Zachodniej Europy. Dla Emmanuela Macrona to zasadniczy punkt w promowaniu +Europy, kt贸r膮 chroni+, szczeg贸lnie w momencie, gdy r贸wnolegle uelastycznia on francuski rynek pracy.
Macron przeciw Europie Wschodniej - brzmi tytu艂 w dzienniku "Liberation". Autor artyku艂u Jean Quatremer zwraca uwag臋, 偶e pracownicy delegowani w UE stanowi膮 jedynie 0,4 proc. wszystkich pracownik贸w UE pracuj膮cych w pe艂nym wymiarze godzinowym.
Cho膰 ich liczba jest ograniczona, pracownicy delegowani to woda na m艂yn, z kt贸rego demagodzy czerpi膮 sw膮 m膮k臋 pisze Jean Quatremer. Ten ceniony we Francji znawca spraw europejskich uwa偶a, 偶e Francja, poprzez swoje 偶膮dania mo偶e doprowadzi膰 do tego, 偶e nie dojdzie do 偶adnych poprawek w obecnej dyrektywie o pracownikach delegowanych pochodz膮cej z 1996 roku, kt贸rej nowelizacj臋 zaproponowa艂a Komisja Europejska.
Obserwatorzy zauwa偶aj膮, 偶e cho膰 Macron walczy o powa偶n膮 nowelizacj臋 dyrektywy, jej przekre艣lenie nie le偶y w interesie Francji. A to dlatego, 偶e kraj ten jest trzecim w UE dostarczycielem pracownik贸w delegowanych - wed艂ug statystyk w 2015 r. by艂o ich ok. 200 tys.
Korespondent "Le Monde" pisze: Wydaje si臋, 偶e (w Salzburgu) Emmanuel Macron przychylnym uchem wys艂ucha艂 sprzeciwu (V4) wobec kwot imigrant贸w.
Stwierdzaj膮c, 偶e nie do mnie nale偶y wskazywanie, ilu migrant贸w nale偶y skierowa膰 na S艂owacj臋 i 偶e nie jest moim 偶yczeniem, by do sprawy podchodzi膰 wed艂ug tej zasady, prezydent Francji otwarcie krytykuje europejski projekt rozmieszczania kandydat贸w do prawa azylu. () Pa艂ac Elizejski zaprzecza艂 jednak w 艣rod臋 wiecz贸r, jakoby ust膮pi艂 w tej kwestii Pradze i Bratys艂awie, w zamian za gest w sprawie pracownik贸w delegowanych.
Cytowana w "Liberation" francuska europos艂anka Elisabeth Morin-Chartier w膮tpi, by Emmanuel Macron w sprawie pracownik贸w delegowanych uzyska艂 wystarczaj膮ce poparcie zar贸wno w Radzie UE, gdzie reprezentowane s膮 rz膮dy pa艅stw cz艂onkowskich, jak i w Parlamencie Europejskim. Przypomina, 偶e w styczniu prezydencj臋 w Radzie UE obejmuje Bu艂garia, kt贸ra o nowelizacji dyrektywy nie chce nawet s艂ysze膰.
"Absolutnym skandalem jest oskar偶anie Polski o nadu偶ycia wok贸艂 delegowania pracownik贸w" powiedzia艂a PAP prezes Francusko-Polskiej Izby Handlowej Hanina Goutierre. Jej zdaniem dyrektywa z roku 1996, wraz z poprawkami z roku 2014, jest ca艂kiem wystarczaj膮ca.
To co chce zrobi膰 prezydent Francji, kt贸ry dyrektyw臋 nazwa艂 zdrad膮 ducha europejskiego, jest zdaniem Goutierre czystym protekcjonizmem. Przypomnia艂a, 偶e jednym z cel贸w Unii jest wyr贸wnanie poziomu rozwoju i gospodarek wszystkich kraj贸w, apeluj膮c: dajcie czas ubo偶szym na dor贸wnanie.
Jej zdaniem, najwi臋cej nadu偶y膰 pope艂niaj膮 firmy francuskie. Przytoczy艂a statystyki, wed艂ug kt贸rych we Francji tylko w 3 proc. kontrolowanych firm stwierdzono nadu偶ycia, a w艣r贸d tych 3 proc. wi臋kszo艣膰 stanowi艂y firmy francuskie.
Nie ma dumpingu socjalnego - powiedzia艂a rozm贸wczyni PAP wbrew powielanym we Francji oskar偶eniom. Koszty pracownik贸w delegowanych s膮 dla ich pracodawc贸w cz臋sto wysokie, gdy偶 dochodz膮 takie obci膮偶enia jak zakwaterowanie czy transport. Wytykanie ich palcem to czysta demagogia i k艂amstwo - m贸wi Hanna Goutierre.
Z Pary偶a Ludwik Lewin
llew/ kot/ mal/ mag/