Dz

REKLAMA
WALLSTREET

Idealne ciała, które rujnują samoocenę. Jak media społecznościowe wpływają na młodych ludzi

2025-05-11 10:00
publikacja
2025-05-11 10:00

Media społecznościowe zagrażają postrzeganiu własnego ciała i zdrowiu psychicznemu młodzieży – alarmuje dr hab. n. med. Mateusz Grajek ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego zespół wykazał, że częste korzystanie z takich platform może prowadzić do obniżonej samooceny, a nawet depresji.

Idealne ciała, które rujnują samoocenę. Jak media społecznościowe wpływają na młodych ludzi
Idealne ciała, które rujnują samoocenę. Jak media społecznościowe wpływają na młodych ludzi
fot. Mojahid Mottakin / /󰿸鱫

Zespół naukowców przeanalizował zależność pomiędzy aktywnością młodych ludzi w mediach społecznościowych a ich oceną własnego ciała. Szczególną uwagę poświęcono treściom promującym nierealistyczne kanony piękna i idealizowane sylwetki. Badanie opublikowano w czasopiśmie „Nutrients”.

„Współczesne media kreują bardzo zawężony obraz »idealnego« ciała, który jest trudny lub niemożliwy do osiągnięcia, co rodzi frustrację i kompleksy” – wyjaśnił dr hab. n. med. Mateusz Grajek.

Zgodnie z wynikami badania młodzież nie tylko porównuje się z nierealnymi wizerunkami kreowanymi przy użyciu filtrów i aplikacji upiększających, ale także buduje poczucie własnej wartości w oparciu o reakcje innych użytkowników.

„Młodzi ludzie oceniają siebie przez pryzmat lajków, komentarzy i filtrowanych zdjęć innych użytkowników, co zniekształca ich obraz rzeczywistości” – tłumaczył specjalista.

Eksperci podkreślają, że zjawisko to nie tylko wpływa na samoocenę, ale również zwiększa podatność na problemy psychiczne, takie jak stany lękowe, depresja, a w skrajnych przypadkach – prowadzi do zaburzeń odżywiania, m.in. anoreksji czy ortoreksji (obsesja na punkcie zdrowego żywienia).

Nie mniej poważnym zagrożeniem, zdaniem autorów publikacji, jest rosnąca obecność dezinformacji zdrowotnej w mediach społecznościowych.

„Młodzież często czerpie wiedzę zdrowotną z mediów społecznościowych, a tam roi się od mitów, pseudonaukowych porad i szkodliwych treści” – dodał dr hab. n. med. Mateusz Grajek.

Zespół naukowców zaapelował o natychmiastowe działania systemowe. Proponują wprowadzenie obowiązkowych zajęć z edukacji medialnej i zdrowotnej w szkołach.

„Musimy nauczyć młodzież odróżniania faktów od fikcji. Edukacja w zakresie higieny cyfrowej i zdrowotnej to dziś jedno z najważniejszych wyzwań” – podsumował specjalista. (PAP)

jms/ bar/

Źół:PAP
Tematy
Advertisement

dzԳٲ(3)

dodaj komentarz
prs
Pomylka w tytule..
..media, ale anty-spolecznosciowe.

..lol..
pstrzezek
To nie media społecznościowe ale wychowanie. Rodzic nie uchroni dziecka przed Instagramem czy innym TikTokiem. Ale ma szansę wpoić mu poczucie własnej wartości które nie wymaga walidacji ze strony obcych ludzi
samsza
Nie tyle samoocena co ocena kandydatki/kandydata na partnera i stąd brak dzieci, bo żodyn nie spełnia oczekiwań.
:)

ʴǷɾąԱ: Media społecznościowe

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki