Dz

REKLAMA

URE: Ceny energii we wnioskach taryfowych powinny być zbliżone do 500 zł/MWh

2025-04-03 10:40, akt.2025-04-03 11:39
publikacja
2025-04-03 10:40
aktualizacja
2025-04-03 11:39

Ceny energii elektrycznej we wnioskach taryfowych przedsiębiorstw energetycznych powinny być zbliżone do 500 zł za MWh - oceniła podczas konferencji Europower wiceprezes URE Renata Mroczek. ół쾱 energetyczne mają złożyć wnioski taryfowe do URE na sprzedaż ąu gospodarstwom domowych do końca kwietnia.

URE: Ceny energii we wnioskach taryfowych powinny być zbliżone do 500 zł/MWh
URE: Ceny energii we wnioskach taryfowych powinny być zbliżone do 500 zł/MWh
fot. Chones / /ܳٳٱٴdz

"Każdy zadaje sobie pytanie, co się w tym obrocie stanie. Zapisany mamy obecnie obowiązek wystąpienia z wnioskami ws. taryf do końca kwietnia. Takich wniosków się spodziewamy. Nasza diagnoza tego, co się tam powinno znaleźć jest bardzo zbieżna z tym, co się pojawia (...) i (jak) pani minister (...) widzi ten trend" - powiedziała Mroczek.

Jak jednak zastrzegła wyciąganie wniosków co do taryf na sprzedaż energii gospodarstwom domowych na podstawie cen na hurtowym rynku energii jest - bez udziału obliga giełdowego - utrudnione.

"Ponieważ te długoterminowe umowy przeniosły się na te dyskusje w ramach grup kapitałowych, więc będziemy mogli to zweryfikować, gdy te wnioski u nas się pojawią" - powiedziała wiceszefowa URE.

"Prezesi mówią, że widzą trend spadkowy. Czy te ceny w tych wnioskach spadną poniżej kwoty mrożonej 500 (zł/MWh)? Nie wiem, nie będę zgadywała, natomiast w naszej ocenie powinniśmy przynajmniej bardzo do tej kwoty się zbliżyć" - dodała Mroczek.

10 marca szefowa MKIŚ Paulina Hennig-Kloska powiedziała dziennikarzom, że liczy, że w ostatnim kwartale tego roku taryfy spółek energetycznych zejdą do poziomu ceny maksymalnej określonej w ustawie i dalsze mrożenie cen energii nie będzie potrzebne.

Zauważyła wówczas, że wywiad zrobiony w spółkach pokazuje, że jest taka możliwość.

Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami, cena maksymalna energii dla gospodarstw domowych na poziomie 500 zł/MWh będzie obowiązywała do końca września 2025 r. Do czerwca br. ma zostać utrzymana zerowa stawka tzw. opłaty mocowej dla gospodarstw domowych. (PAP Biznes)

jz/ osz/

Źół:PAP Biznes
Tematy
Advertisement

dzԳٲ(0)

dodaj komentarz

ʴǷɾąԱ: Energetyka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki