AmRest zakłada na 2023 rok dwucyfrowy wzrost sprzedaży i zbliżoną rdr marżę EBITDA - podała spółka. W planach na ten rok jest też CAPEX w wysokości ponad 200 mln euro i otwarcie większej liczby lokali niż w ubiegłym roku.


"Zakładamy w tym roku dwucyfrowy wzrost przychodów, mimo wyzwań związanych z wydatkami konsumentów w większości krajów w najbliższych miesiącach" - powiedział prezes Luis Comas podczas telekonferencji dla inwestorów.
Wskazał, że trudno prognozować poziom rentowności, ale spółka zakłada, że marża EBITDA będzie zbliżona jak w ubiegłym roku.
W 2022 roku grupa zanotowała marżę EBITDA na poziomie 16 proc. Jej przychody wzrosły o 26 proc. rdr do 2,42 mld euro.
Spółka poinformowała, że liczy na złagodzenie presji kosztowej w kolejnych kwartałach, choć nadal na wysokich poziomach.
"Pierwsza połowa tego roku może być podobna jak 2022 rok, z inflacją na wysokich poziomach. Spodziewamy się, że w drugiej połowie roku trendy się zmienią" - powiedział prezes Luis Comas.
Jak zauważył, kluczowe są koszty energii, bo one przekładają się na koszty w całym łańcuchu dostaw.
"Widzimy teraz pewne wypłaszczenie, ale to nie jest jeszcze trend spadkowy. Dlatego spodziewamy się, że pierwsza połowa roku będzie prawdopodobnie najtrudniejsza" - powiedział prezes.
Wskazał, że spółka przeprowadziła działania optymalizacyjne, m.in. w obszarze efektywności energetycznej, czy projekty w obszarze cyfryzacji, co powinno przynosić korzyści na przyszłość.
Nakłady inwestycyjne grupy w tym roku mają przekroczyć 200 mln euro.
W planach jest otwarcie większej liczby lokali niż w ubiegłym roku.
CAPEX AmRestu wyniósł w 2022 roku 149 mln euro. Otwarto 109 lokali. Wskaźnik dług netto/EBITDA wyniósł na koniec roku 2,0x.
W tym roku wskaźnik dług netto/EBITDA ma być w przedziale 2,0-2,5x.
Prezes poinformował, że spółka wróciła do obserwowania rynku pod kątem możliwości akwizycji.
Na koniec 2022 roku sieć grupy AmRest liczyła 2.340 restauracji w 23 krajach. (PAP Biznes)
pel/ asa/